Дробњак – чувар српства и православља кроз период исламизације
1 min readЕпархија будимљанско-никшићка организовала је промоцију монографије „Црква у Дробњаку“ аутора Томаша Ћоровића у просторијама Друштва црногорско-руског пријатељства „Свети Ђорђе“ у Никшићу.
Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије говорећи о књизи истакао је да историја цркве у Дробњаку до сада није била обрађена како ваља и да је Томаш Ћоровић приступио том замашном послу.
„Овај његов рад је јединствен и обећава да ће Ћоровић на овом раду још доста урадити. Видимо да иза писања књиге стоји велико познавање“, рекао је епископ.
Он је говорио о монаху Василију Светогорцу из манастира Светога Павла на Светој гори Атонској из онога времена када је тај манастир био српски манастир.
„Монах Василије је био родом из села Загула, околина Мљетичка. Он се јавља у другој половини 17. вијека и он је савременик Светог Василија Острошког. Он пише књиге на Светој гори Атонској и шаље их у свој завичај. До скоро се чувало једно јеванђеље у манастиру Подмалинско, које је дјело руку оца Василија Светогорца“, рекао је епископ.
Он је истако да се снимак о овом јеванђељу, које само по себе има велику умјетничку вриједност чувало дуго код свештеника Митра Лопушине, који је једини био свештеник у том крају током комунистичке ере.
Епископ је истакао да је у књизи Ћоровића нашао и податак о још једном светогорцу архимандриту Пахомију Ивановићу који је такође рођен у Дробњаку и био ученик Симеона Дајбабског. Након повратка са Свете Горе највише је боравио у манастиру Подмалинску, у оном манастиру са кога је био везан и Василије Светогорац.
„Није чудо што имамо такве витезове и родољубе и духовне вође из Дробњака“, рекао је епископ.
Он је у свом излагању подсјетио на све породице које су дале велики број свештеник лица у Дробњацима, међу њима породице Косорић, Кујунђићи, Церовићи, Лазаревићи, Жугићи.
Др Васиљ Јововић, говорећи о овој монографији истакао да у погледу црквене историје ова књига заслужује посебну пажњу. Јововић је нагласио да је аутор дао квалитетну садржајну структуру и дао посебан остврт на развитак црквених дешавања од најранијих времена до данас.
„Аутор истиче да први помен имена Дробњака налазимо у которском архиву из 1285. године. Етнолог Андрија Лубурић истиче да се племе Дробњаци први пут спомиње 1354. године. У 10. вијеку Дробњак је у склопу српске кнежевине Дукле. Предање везује градњу манастира у Бијелој са дукљанским кнезом Јованом Владимиром, који је иначе први српски владар проглашен светим“, објашњава Јововић и додаје:
„По успостављању црквене организације Српске цркве од стране Саве Немањића данашња територија Дробњака улази у састав Будимљанске епархије“.
Јововић истиче да је било тако до 18. вијека, када Дробњак улази у састав Хумске митрополије.
„То је доба када долази до снажног јачања култа Светог Саве, чије су мошти почивале у манастиру Милешева. Остаће многи топоними до данашњих дана везани за његово име: Савин Кук, Савина Вода, Савин лакат итд, као и крсна слава Свети Сава коју славе једна од најстаријих дробњачких села Пошћење и Дужи„, наглашава Јововић и истиче:
Излажући даљу историју Дробњака, аутор књиге истиче да је Дробњак успио да се одупре исламизацији кроз све вјекове ропства под Турцима“.
Ћоровић са правом апострофира чињеницу да у Дробњаку никада није било друге вјере осим хришћанске, православне, те да је Дробњак успио да се одупре исламизацији.
„Занимљив је податак на који указује Ћоровић, а који свједочи да су Турци, покушавајући да исламизују овај простор, 1718. године почели са изградњом џамије у Комарници, али су Дробњаци током једне ноћи поубијали градитеље, а грађевину порушили“, истиче Алексић и додаје:
Ћоровић описује све цркве и манастире у Дробњаку, та вјековна жаришта српске цивилизације која су на дурмиторском простору вјековима чувала српску националну самобитност.
Алексић је рекао да ова књига садржи поуздани ослонац у сазнавању свих битних информација о богатој историји православног хришћанства на овом дијелу Старе Херцеговине.
Говорећи о овој монографији, њен аутор истакао да је у њој кренуо трагом времена пратећи духовну вертикалу завичајног племена.
„По томе смо вазда били Срби, хришћани. Заједнични именитељ поред језика била Црква хришћанска, православна. „Манастири и свето гудало то је анше име сачувало“, каже народни пјесник. Кренувши за овом истином преко књиге Шавник из заборава, хронике о стварању грашанства у овој дурмиторској забити и рађање младе дробњачке интелектуалне елите на крају 19. и у првој половини 20. вијека, коју сам објавио прије десетак година, наставио сам да идем даље, духовном вертикалом нашег племена“, рекао је Ћоровић и додао:
„А шта је духовни стожер на том путу него црква, православна српска“, нагласио је Ђоровић.
Ћоровић је рекао да трагајући кроз прошлост, налазио је на споменике материјалне вриједности, стећке – старовјековна српска гробља разастрта широм племена.
„Духовници, чије су житије у средишту моје приче приповједали су Христову вјеру, а када су се нашли у доба буна и устанака са мачем у руцу били предводници племена. на карају, када се морало одложити оружје сједали су за сто са тирјанином преко пута и договарали мир. Биле су то оштре сабље на мегдану и мудре главе на дивану“, истакао је Ћоровић и додао:
„Када се вјековно страдање српске цркве и народа чинили као прошлост, долази Други свјетски рат који је за цркву и српски народ био првенствено грађански рат и наставак страдања, али овога пута од братске руке. Црногорска митрополија ће у овоме рату изгубити двије трећине свештенства на челу са митрополитом, а насиље над црквом ће се наставити и потрајати и у послератном периоду“.
Ћоровић се осврнуо на то да је СПЦ у задњих 20 година обновила све цркве и манастире у Дробњаку.
Модератор вечери био је мр Јанко Јелић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Комлен – Машо је потомак шиптара који су надничили по Добриловини. Зато има генетску мржњу према свему што је српско.
Moji su porijeklom iz dobnjaka. Ali ja sam Bosnjak.
Ја ти нијесам нимало крив.
da napišu joanikije i amfilohije memoare: kako smo postali posrbice
Муч, фукаро и издајниче!
Tursku drzavu je itekako interesovao Drobnjak. Da nije ne bi Smail aga platio glavom pohod. Begovi Selmanovici su polagali pravo na Drobnjak i prodali to pravo Gatackom agi Smailu Cengicu. Ti to komlene kao musliman ne morss da znas ali ne smijes da mrzis.Smail aga je 1840 kupio harac i izgubio glavu na Mljeticku. A ti komlene si pravi krmak. Odmah su ti krivi cetnici, Srbi..Nismo vas mi zvali iz male azije da dolazite ovamo. Mogli bi se polako i vrnuti.
Šaranci nijesu Drobnjaci niti su Uskoci Drobnjaci. A Ćorovići su četnička porodica. Kolika gomila laži je plasirana samo u ovom tekstu, mogu misliti koliko ih tek ima u toj knjizi. Drobnjak nije mogao biti islamiziran jer tu nije bilo stalnih naselja, to su bili samo katuni. Stalna naselja se uspostavljaju relativno kasno, Žabljak tek krajem 19.vijeka. Nazivi Savin kuk i Savina voda su u upotrebi posle 1918., do tada se taj toponim nazivao Kulina.
Turci se nijesu nikada interesovali za stanovništvo koje je živjelo po tim zabitima. Drobnjaci i ostali nijesu nikada imali dovoljno prihoda da bi mogli plaćati porez državi, jedva su imali da se prehrane. Tursku državu je taj narod interesovao taman koliko se današnje vlasti interesuju o žiteljima Vrela Ribničkih. To je jedina istina, a ko hoće da vjeruje u bajke neka slobodno vjeruje. Bajke su inače najljepše štivo.
Комлене, нема те да проговориш у вези догађаја на аеродрому с Вељом Албанијом. Само к’о папагај понављаш Четници, четници, четници . Почећемо да их обожавамо захваљујући теби.
Sve sto si Komlene napisao, notorna je laz ! Preslo je u patologiju, nema ti spasa…
Ћоровићи четничка породица!? Колико ја знам, из Врточ Поља, одакле је и аутор ове књиге је Јован Ћоровић, народни херој по коме носи име школа у Горњој Буковици. Отац ауторов, Милош, је носилац партизанске споменице, рањен у бици на Пљевљима. И да не набрајам… Чудни неки четници…
Šaranci i Jezera uvijek su bili,jesu i biće Drobnjak.Svaki Uskok zna da teritorija na kojoj žive otprilike 80% pripada Drobnjaku a oko 20% Morači.To ni Uskocima ni Drobnjacima ni Moračanima nikada nije smetalo niti pravilo problem,nego su zajednički uvijek branili svoju slobodu i vjeru.
Ove druge,da ih nazovem gluposti,nijesu dostojne komentara.
Svako dobro,moj dobri Komein!
kaki su ovo istoričari, tomaš, joanikije i ekipa, e blagoš srpstvu sa takvim posrbicama – DROBNJACI SU CRNOGORCI!
Može biti,ali nikad podukljice!
Evo ja sam Drobnjak, srbin pravoslane vere, od starina iz Crne Gore, ti ćeš da mi kažeš šta sam??? E bedo i muko crnogorska, da ti patrijarh možda nije Miraš??? Šta slaviš svetog Đorđa ili svetog Tita, muko moja rođače???
Komlene, ni Shipu racq nije na latinskom,
Ali ti svakako e Shipu racq.
Ти си одвратни брозов алеб, изрод, нато-комуњара и сатанин урадак.