ИН4С

ИН4С портал

Други дан на ФЕСК-у одржана панел дискусија и седам презентација вриједних издања

1 min read

Фото: Други фестивал књиге

Данас је на програму Другог фестивала књиге – хуманистике, културе и умјетности у Црној Гори – ФесК Котор (ФесКК) ПАЗИ ШТО ЧИТАШ! одржано седам презентација вриједних издања црногорске националне продукције и једна панел дискусија.

На панел дискусији се говорило о коришћењу архивске грађе у научном дјелу на примјеру поморског права у Котору и Дубровнику, тачније на примјеру истраживања које је изњедрило дјело Под окриљем Светог Николе и Светог Влаха. Учествовали су: др Мирјана Благојевић ауторка књиге која је предмет дискусије, професор Лјубо Мачић, историчарка Маријета Радич, уредница ФесКК-а Станка Јанковић Пивљанин. Модераторка је била власница београдске издавачке куће ХераЕду Зорица Стабловић Булајић.

Публици се најприје обратио професор Љубо Мачић, који је говорио о свом искуству током дугогодишњег рада на архивским документима, као о значају и методологији рада на проучавању архивске грађе. ‘’Једва сам чекао да одем у пензију и да почнем да се бавим проучавањем Грбља, свог завичаја’’, казао је Мачић и додао да је наилазио на бројна издања о грбаљској историји, али да су већина била базирана само на предањима и штампаној грађи. ‘’Када дођете у архив, морате да се наоружате стрпљењем, да познајете основе латинског језика’’, наводи Мачић. Он је казао и да је у моменту када се почео бавити архивском грађом, био врло невјешт, али да је убрзо проучио картотеку, регесте и прије свега изучио Водич кроз архивску грађу. У мом раду доста ми је значило искуство архивисткиње Ленке Челебић, као и њено изврсно знање латинског језика’’, наводи Мачић.

Ауторка дјела Под окриљем Светог Николе и Светог Влаха Мирјана Булајић је казала да јој је изузетно задовољство што гостује на ФесК-у. “Архивистиком сам почела да се бавим тако што сам била жељна додатног знања и сазнања, на специјализацији из породичног права“, казала је Благојевић.

Првом темом којом се бавила, како је казала, јесу нотарске исправе везане за породично право, међутим она наглашава да је наишла том приликом на велики број несистематизоване грађе. За приморске теме и которски архив заинтересовала је, како наводи, бивша руководитељка которског архива Јелена Антовић која јој је пружила знање како уопште да руководи том вриједном грађом.

“Оно што ми се посебно дојмило у раду јесте чињеница да Статут Светог Духа, који се налази у апендиксу књиге, говори о томе да сву славу и богатство залива доноси поморство“, закључила је Благојевић.

Публици је сазнања о томе какав је одјек имала ова књига код дубровачке публике, пренијела хрватска историчарка Маријета Радич. Она је казала да су Дубровчани познати као локалпатриоте и да свака издања која се тичу историје Дубровника и развоја Дубровачке републике изазивају посебну пажњу, пише у саопштењу.

“Морам да истакнем да, како Дубровчане, тако и мене посебно интригира чињеница да је неко изван Дубровника пожелио да се бави овако тешким научним и истраживачким радом, јер је познато да је за истраживања архивске грађе неопходно велико знање, вјештине и истрајност“, истиче Благојевић и додаје да је ова књига у Дубровнику имала позитивне оцјене.
О свом искуству истраживања архивске грађе, говорила је Станка Јанковић Пивљанин. Она је казала да се архивском грађом почела бавити када је радила на тему велике бокељске културолошке теме – карневала и да је на рад у архивима посебно упутио професор Мачић. “Друга тема која ме инспирише из домена архивске грађе јесте стара и ријетка књига, прије свега истраживања о Стјепану Зановићу, бокељској интригантној личности“, казала је Јанковић Пивљанин. Она је истакла да је ФесКК право мјесто и вријеме да подсјетимо на изузетну архивску грађу која се баштини у Котору и која је у већини недоступна истраживачима. “Данас у ери дигитализације, морамо више посветити пажњу на заштиту и валоризацију архивске грађе сачињавајући дигиталне копије документа, али и радити на квалитетној кадровској политици“, казала је Јанковић Пивљанин и додала да ову вриједну грађу треба учинити доступном, пише у саопштењу.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net