ИН4С

ИН4С портал

Друштво младих еколога Никшић: Не мучите Буковицу

1 min read
Ријека Буковица, настаје испод обронака Ивице и Дурмитора, посједује изузетан квалитет воде и нетакнут пејзаж али ипак је у 21. вијеку, када се свуда у паметном свијету настоји очувати водни ресурс, у опасности од девастације која се испољава кроз план о изградњи двије мХЕ Буковица 1 и Буковица 2, саопштили су из НВО Друштво младих еколога Никшић
Bukovicu

Не мучите Буковицу

Ријека Буковица, настаје испод обронака Ивице и Дурмитора, посједује изузетан квалитет воде и нетакнут пејзаж али ипак је у 21. вијеку, када се свуда у паметном свијету настоји очувати водни ресурс, у опасности од девастације која се испољава кроз план о изградњи двије мХЕ Буковица 1 и Буковица 2, саопштили су из НВО Друштво младих еколога Никшић.

Из ове невладине организације истичу да предметно планском документацијом о изградњи мХЕ Буковица 1 и Буковица 2 планиран је захват који обухвата корито ријеке Буковице у дужини од око 10 км са појасом промјенљиве ширине уз десну и лијеву обалу.

Колико су добре воде и колико могу наћи одрживију и бољу намјену најбоље показује чињеница да се њена вода пакује у два постројења (Дива и Горска) и као таква завршава код купаца и далеко изван државних оквира.

Према ПУП-у Општине Шавник Пејзаж кањонске долине Буковице је издвојен као посебна пејзажна долина. Препорука ПУПа је да се због изузетних природних одлика, како самог тока ријеке тако и атрактивних визура кањонских страна пејзаж кањонске ријеке Буковице заштити у смислу забране даље изградње свих врста објеката и строгог усмјеравања будућих грађевинских радова искључиво на санацију и
адаптацију постојећих објеката. Али чим се појавио први концесионар све се радње за заштиту завршавају на препоруци, казао је Миодраг Караџић предсједник ДМЕН-а.

Он додаје да је есумњиво да ће изградња малих хидроелактрана повући трајне негативне екосистемске и рељефне последице за ријеку Буковицу и околину.
Сматрамо да евентуална изградња мХЕ неће вишесруко имати економску исплативост јер су воде Буковице узурпиране и прије њеног изворишта.

Извориште Буковице настаје од вода из Пошћенске планине које се од језера Модро, Валовито и Сврабље као и бројних извора као што су Барице, Сопот, Студенци сабирају у Суву локву гдје пониру и испод земље иду до врела Буковице гдје настаје Буковица, подсјетио је Караџић.

Те воде из Пошћенске планине се већ експлоатишу са цијевима ФИ 100 за водоснабдијевање поддурмиторских села па и једним дијелом Жабљака.

Такође ове воде ће да се одводе и за пројекат прављења језера на скијалишту Савин кук са цијевима ФИ 300. Тако се воде Буковице значајно умањују и прије њеног изворишта чиме се може очекивати да ће и само извориште бити мање издашно, поготову у сушном периоду године.
Он је нагласио да треба узети у обзир и климатске промјене које су се већ одразиле нанашем подручју Европе а у Црној Гори управо највећи одражај имају на подручју Дурмитора ако се узме у обзир раст средње годишње температуре праћене у последњих 30 година.

У будућности је очекивати да ће бити још више јер је студија представљена на састанку Европске геонаучне уније у Бечу предвидјела да већ 2050. године неће бити половине леда на алпским врховима. Још горе можемо очекивати на Дурмитору. Негативан утицај на Дурмиторски ледник ће имати и изградња хидроелектране Комарница.

Са друге стране много уносније, коректније и исплативије за локалну зајдницу би било да се ток Буковице екотуристички валоризује. У ријеци Буковици живи аутохтона пастрмка која ће нестати пресијецањем и изградњоим мХЕ а са дуге стране може постати један од главих ослонаца за еко туристички развој комплетног краја, оцјењују из ДМЕН-а.

Такође потенцијала има да се значајно локалитет промовише кроз еко туризам а то би повукло развој еко села и смјештајних капацитета гдје би кроз пласман домаћих производа локална заједница имала много више користи. Изградњом мХЕ само мали број људи би имао општу корист док би Буковица доживјела трајну девастацију.

Не морамо даље од Словеније ићи па узети као примјер ријеку Сочу у Словенији од које држава и локална зајендица имају вишемилионске добити услед развоја екотуризма и спортског риболова. Управо рурални туризам и спортски риболов у последње вријеме доживаљавају експанзију.
Због свега наведеног у потпуности подржавамо аргументовану борбу локалне заједнице за заштиту ријеке Буковице од изградње мХЕ, поручили су из ове НВО.

Уједно позивамо надлежне институције да озбиљно узму у обзир све аргументе и свијест локалне заједнице о тежњи да се заштити Буковица и пониште решење о издавању грађевинске дозволе за изградњу мХЕ на Буковици.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *