ИН4С

ИН4С портал

Државе показују своју посвећеност окончавњу епидемије употребе дувана

1 min read

„Примјењујући принципе Оквирне конвенције СЗО о контроли дувана, Црна Гора је одредила националне приоритете које треба имплементирати како би се унаприједило јавно здравље“, саопштио је министар здравља Драгослав Шћекић, на годишњем састанку оквирне Конвенције о контроли дувана, који се од 04. до 07. септембра 2023. године одржава у Будви.

Министар Шћекић је изразио увјерење да ће се овај састанак искористити за успостављање најбољих пракси у овој области, а све са циљем заштите здравља становништва. Он је упозорио да употреба дуванских производа као и излагање дуванском диму представља глобални проблем који изазива озбиљне посљедице за јавно здравље и доводи до значајних здравствених, социјалних, економских и еколошких проблема.

„У Црној Гори стопа распрострањености пушења је око 35 одсто. Овај податак упозорење је и аларм, како за здравствени систем, тако и за цјелокупно друштво, да је неопходно спровести мјере контроле дувана, како би се успјешно елиминисали штетни ефекти употребе и спријечиле евентуалне компликације. Посебно треба нагласити да су дјеца и млади нарочито изложени негативним утицајима дуванског дима, а при томе евидентан је и тренд повећања корисника дуванских производа међу овом, посебно осјетљивом популационом групом. Како и електронске цигарете постају доступније и популарније, наш задатак је да ефикасно регулишемо употребу ових производа, који изазивају зависност и држимо их даље од свих, а нарочито од младих људи“, поручио је Шћекић.

Министарство здравља је, према његовим ријечима, иницирало измјене и допуне постојећег Закона о ограничењу употребе дуванских производа, како би се и нормативно регулисала ова област. Најзначајније одредбе овог закона односе се на мјере за смањење и ограничавање употребе дуванских производа, које обухватају рекламирање, производњу, промет и обиљежавање дуванских производа, забрану пушења у јавном и радном простору и излагање секундарном дуванском диму, спречавање утицаја на малољетна лица.

Др Адриана Бланцо Марqуизо, шефица Секретаријата Оквирне конвенције СЗО о контроли дувана на састанку је истакла напредак који су оствариле државе учеснице у пројекту ФЦТЦ 2030:

“Интензивна подршка коју смо понудили државама учесницама у пројекту ФЦТЦ 2030 представља додатну подршку, уз ону уобичајену коју пружа Секретаријат конвенције, гдје се обезбјеђује техничка помоћ, омогућавају контакти са другим државама које раде на имплементацији и могу помоћи, и нуди се ангажовање на политичком нивоу. У свим државама учесницама у пројекту ФЦТЦ 2030 видимо разноврсне активности које су усмјерене на контролу дувана. У средишту пројекта ФЦТЦ 2030 је промјена политике и ми подстичемо државе да раде на постизању својих приоритетних циљева у контроли дувана, нарочито у области законодавства. Током овог састанка, имамо прилику да свако говори о искуствима своје државе и постигнућима оствареним кроз подршку пројекта ФЦТЦ 2030 “ казала је др Марqуизо.

Др Мина Брајовић, шефица Канцеларије СЗО за Црну Гору, током састанка изразила је за забринутост због негативног утицаја дувана на јавно здравље:

“Дуван је изузетно тежак вишедимензионални проблем. Треба да имамо на уму да се смртни исходи и обољења која су узрокована дуваном могу у потпуности спријечити. Иако не можемо умањити погубне посљедице дувана на кориснике и њиихове породице, важно је размотрити и шире економске утицаје. Један од највећих изазова је како спријечити да дјеца почну да користе дуван да бисмо спријечили њихову зависност од дувана у одраслом добу која траје читав живот. У Црној Гори су готово 10% младих људи старости од 13-15 година пушачи“ навела је Брајовић.

Пројекат ФЦТЦ 2030 иницијатива је развојне помоћи Секретаријата Конвенције којом се помаже јачање контроле дувана у некима од држава које испуњавају услове за Званичну развојну помоћ (ОДА) путем промовисања и подршке владама да убрзају имплементацију Оквирне конвенције о контроли дувана СЗО. Овај пројекат реализује Секретаријат Оквирне конвенције у партнерству са Свјетском здрављственом организацијом (СЗО) и Програмом уједињених нација за развој (УНДП).

Један од кључних елемената пројекта ФЦТЦ 2030 јесте пружање директне подршке изабраном броју држава које испуњавају услове за Званичну развојну помоћ (ОДА) које су показале значајну мотивацију да унаприједе контролу дувана према смјерницама Глобалне стратегије за убрзавање контроле дувана: Унапређивање одрживог развоја кроз имплементацију Оквирне конвенције СЗО о контроли дувана 2019-2025.

Дио подршке која се пружа државама учесницама у овом пројекту јесте израда инвестиционих студија за контролу дувана. Ове инвестиционе студије баве се анализом здравствених и економских трошкова коришћења дувана као и потенцијалним економским бенефитима имплементирања кључних мјера из Оквирне конвенције СЗО о контроли дувана. Пројекат ФЦТЦ 2030 финансирају Уједињено Краљевство, Норвешка и Аустралија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net