Држављанин Црне Горе Кемал Растодер са слободе чека пресуду у Загребу
1 min readДржављанин Црне Горе Кемал Растодер, који се већ одавно повезује с великим операцијама кријумчарења дроге, са слободе чека пресуду у Загребу, гдје га истражни органи терете, између осталог, за кривотворење докумената.
Порталу РТЦГ је потврђено да је Растодер ухапашен прошле године у Хрватској, али да је у међувремену пуштен јер није било законског основа да буде држан у притвору. На једном од суђења, Растодер је одбацио све оптужбе.
У питању је процес у Хрватској против оптужених полицајаца и припадника крималног миљеа којима су, како тврде истражитељи, одавали повјерљиве информације. Откривени су након што је разбијена СКАЈ комуникација.
Хрватски медији раније су извијестили да је Растодер прошле године у суд доведен уз огромне мјере обезбјеђења, али је пуштен у међувремену и на суђења долази без посебне пратње.
Према оптужници хрватског УСКОК-а, полицајац Жељко Цигула и неколико његових колега давали су заинтересованима, углавном држављанима Србије, Црне Горе и БиХ, у замјену за мито податке о расписаним потрагама МУП-а, Шегенског информационог сустава (СИС) и Интерпола те омогућили незаконит боравак у ЕУ.
Провјеравали су личне податке више особа, а накнадно су с њиховим подацима израђивана путна документа. Осим тога, оптужени полицајци провјеравали су имају ли одређене особе правне препреке за прелазак границе, односно тражи ли их полиција и јесу ли за њима расписане потјернице.
Растодер је до пуштања на слободу сматран посебно опасним, па су га до суднице пратили специјалци. Због сумње у повезаност с нарко-ланцима према сигурносној процјени и сам је могао бити жртва напада. Против њега се води више процеса и у другим земљама, јавио је загребачки Н1 у фебруару
Иначе, према ранијем писању медија, Растодер је у љето 2004. преживио атентат у Будви кад је експлодирала бомба подметнута под његов „Мерцедес“. Том приликом је задобио тешке повреде. Његово име, по писању хрватских медија, помињало се и у контексту везе с нарко-босом Стјепаном Прњатом, а траже га црногорска полиција и тајне службе.
„Повезују га и са групом која је из Јужне Америке организовала транспорт веће количине опојне дроге кокаин у луку Ротердам и њен транспорт до белгијског града Арлон, гдје је у заједничкој акцији надлежних државних органа Србије, Белгије, Холандије и Луксембурга недавно заплијењено укупно 115 килограма те дроге“, навео је Н1 раније.
Растодерова веза са полицајцем Цигулом откривена је дешифриовањем СКY ЕЦЦ комуникације. Иако је добрана тражила да се провјери на који је начин УСКОК дошао до те комуникације, односно како се дознало да се она налази на серверима у Француској и да се ради баш о Цигули, Растодеру и осталим оптуженима, суд је тај захтјев одбио, пренио је Н1.
РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: