Држављанин Црне Горе копао за бјекство двојице Руса
1 min readЈедан држављанин Црне Горе копао је зид ћелије у бјелопољском затвору, како би омогућио двојици држављана Русије да побјегну из те установе, саопштено је Вијестима незванично.
Из Управе за извршење кривичних санкција (УИКС) званично су саопштили да су осујетили планирано бјекство двије притворене особе, након чега су случај предали колегама из Центра безбједности Бијело Поље.
Саговорник листа тврди да су надлежни у затвору били у посједу информације о припремама за бијег те групе, али да су сачекали са акцијом како би их ухватили на дјелу…
“Држављанин Црне Горе био је извођач радова, а планирано је било бјекство двојице руских држављана, који су притворени одлуком основног суда”, саопштио је у исти извор.
Из Службе за односе с јавношћу УИКС-а саопштено је да су у понедјељак обавили планирани претрес просторије у којој је смјештено пет притвореника:
“Којом приликом су, а на основу ранијих оперативних сазнања и праћења притвореника, детектоване и спријечене активности које су биле усмјерене у правцу копања спољашњег зида собе ове просторије. Наиме, на основу расположивих података УИКС-а, активности притвореника биле су усмјерене у правцу планирања и припреме бјекства за потребе два притворена лица”, наводи се у саопштењу.
Објаснили су да су након тога о случају обавијестили Управу полиције – Центар безбједности Бијело Поље, а ради даљих активности тог државног органа, али и надлежног Тужилаштва.
“У односу на оно што јесу законска овлашћења надлежних из УИКС-а, против одговорних притворених лица биће покренути дисциплински поступци и уведене мјере предострожности”, додаје се у тексту.
Ризици и пријетње
Из управе те институције нагласили су да је у Затвору Бијело Поље, усљед недостајућих капацитета Истражног затвора Подгорица за смјештај притвореника, у континуитету смјештено између 100 и 120 притвореника, који су у ту организациону јединицу измјештају из затвора из Подгорице.
“Све наведено усложњава безбједносну ситуацију и доводи до нових изазова, ризика и пријетњи са којима се службеници УИКС-а свакодневно сусрећу у свом раду, а што захтијева свакодневне додатне напоре у виду континуираних појачаних контрола активности лица лишених слободе, претреса просторија и лица, све већи број спровођења који се реализују, али и многобројне друге активности. У циљу одговора на постојеће изазове надлежни ће наставити са континуираним активностима које су усмјерене у правцу очувања стања безбједности стабилним”, наводи се у саопштењу.
У Извјештају о раду УИКС-а за 2023. наводи се да је послове из дјелокруга рада Управе на почетку године обављало 486 извршилаца – 483 на неодређено вријеме и три извршиоца на одређено вријеме у мандату.
“На снази је био Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста у Управи за извршење кривичних санкција из 2021. године са бројем систематизованих извршилаца 661. Сходно важећем правилнику, током 2023. године, на основу законске процедуре оглашавања упражњених радних мјеста, у радни однос на неодређено вријеме у УИКС су примљена четири извршиоца”, пише у том документу.
Ништа од градње у Мојковцу?
Из Министарства правде недавно су Вијестима саопштили да је због безбједности, ефикасног функционисања и финансија, много боље рјешење да се са знатно мање новца прошире капацитети затвора у Спужу умјесто да се све у Мојковцу гради нови затвор – почев од пробијања, односно, реконструкције приступног пута дужине 3,8 километара.
Изградња затвора у Мојковцу саставни је дио сваког државног буџета од 2019. године.
“Анализом обима радова неопходних инфраструктурних пројеката који се морају реализовати како би овакав објекат могао нормално да функционише, дошли смо до апроксимативне цифре од 38, 5 милиона еура, колико би коштала изградња затвора у Мојковцу. Ни та цифра није коначна, јер не обухвата цијену експропријације и изградње приступног пута до главног пута у дужини 3,8 км. Све ово говори у прилог нашој тези да би било у сваком смислу практичније, а понајвише јефтиније радити на проширењу капацитета у Спужу”, нагласили су у Министарству правде.
У извјештају о раду УИКС-а за 2023. годину, наводи се да су за израду техничке документације за тај пројекат, бесповратно добили 1.200.000 еура у оквиру Западнобалканског инвестицијског оквира (WBIF).
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: