ИН4С

ИН4С портал

Држављанство за расељене да би се избјегла пресуда Стразбура

misko-jovanovic-in4s
Управни одбор Савеза удружења расељених у Црној Гори усвојио је данас закључак којим се досадашња примјена Владине Стратегије за рјешавање статуса расељених и интерно расељених лица у Црној Гори оцјењује пропалом и штетном по расељеничку популацију.

У саопштењу које потписује предсједник Савеза Миленко Јовановић, од политичких субјеката који партиципирају у црногорском парламенту “и свих значајнијих субјеката друштва се тражи консензус у вези са иницијативом посланика и функционера Демократског фронта Славена Радуновића да се расељенима, без икаквог условљавања додијели црногорско држављанство”. То им, тврди Јовановић, гарантује члан 8 Закона о црногорском држављанству “који се примјењује на основу противуставне одлуке црногорске Владе из 2008 године којом се на крајње дискриминишући начин дефинише питање законитог боравка”.

“Захтјев да се расељеницима са Косова и Метохије, Босне и Херцеговине и Хрватске додијели црногорско држављанстви од раније недвосмислено подржава Социјалистичка народна партија,а ми окупљени у кровној расељеничкој асоцијацији у држави не видимо разлог да се подршка не добије и од других политичких партија у Скупштини Црне Горе” – наводи се у саопштењу Савеза.

Не тражимо ништа друго, кажу у овој асоцијацији, до поштовања елементарних међународних и општеприхваћених стандарда и прописа када је у питању дефиниција законитог боравка и пребивалишта, што је основа за стицање држављанства Црне Горе пријемом.

“Нецивилизовано је, неморално и прије свега противуставно да Влада удари свој печат на нечије боравишне легитимације и да такав боравак иста та влада третира као незаконит, и на тај начин оспори право на држављанство људима који овдје живе од 15 до 23 године, зависно са којег подручја су прогнани” – каже се даље, уз напомену “да је посебно трагично да се дјеци црногорских држављана у статусу расељених лица не омогућава право на држављанство Црне Горе послије оволико година боравка, као ни дјеци из расељеничких породица која су рођена у Црној Гори”.

“Коначно очекујемо разумијевање, јер након отварања Поглавља 23, које покрива тематику основних права, Влада Црне Горе мора прекинути да игнорише проблеме расељених, и коначно, без политичких калкулација, да ријеши њихов статус.
Очекујемо да ће и Европска унија извршити притисак на Владу како би дугогодишња неправда била окончана” – поручују из расељеничког Савеза. 

Кажу истовремено “да ће им бити жао ако институције система наставе са дискриминацијом према расељеничкој популацији, којој је кроз пропалу Владину Стратегију намијењен, а многима и додијељен статус странаца”. У том случају ће их, веле, на поштовање основних људских права натјерати Међународни суд за људска првава из Стразбура за који је већ припремљена тужбу против државе Црне Горе, а након што је домаће правосуђе под утицајем извршне власти оцијенило да нема кршења људских права у односу на прогнаничку популацију.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Држављанство за расељене да би се избјегла пресуда Стразбура

  1. А ова олошка власт је баш болећа на Србе из Метохије па ће да јурне наједном да им да држављанство. Ево, пошто они имају српско, ја им дајем ово олошко црногорско држављанство којега се стидим, а они мени своје-српско. Има нас пуно кој бисмо се мијењали, сигурна сам.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy