ИН4С

ИН4С портал

Државу није брига: Ни Влада ни Универзитет не знају колико је научника напустило Црну Гору

Занимљиво је да са овим подацима не располаже чак ни Универзитет Црне Горе на којем многи стручњаци управо добијају највиши ниво образовања.

Универзитет Црне Горе

Министарство науке нема податке колико је црногорских научника пошло у иностранство, нити колико је стручњака у овом периоду стекло то звање ван граница Црне Горе, а да се нијесу вратили.

Занимљиво је да са овим подацима не располаже чак ни Универзитет Црне Горе на којем многи стручњаци управо добијају највиши ниво образовања.

Из те високообразовне установе пише дневни лист „Побједа“ речено је да се овим подацима бави Министарство науке, а истовјетан одговор су добили и од Министарства просвјете: адреса је Министарство науке.

С друге стране Европска унија упозорава државе Западног Балкана да је један од највећих проблема наших друштава одлазак младих стручњака који у матичној држави не виде никакву перспективу. Ово, по свему судећи, за надлежне у Црној Гори није проблем.

Из ресора министарке Сање Дамјановић, међутим, саопштено је за Побједу да “не могу са сигурношћу и прецизношћу саопштити број одлазака научника из земље”.

Појашњавају да такав став произилази, између осталог, што се избор у истраживачка и научна знања обавља у складу са Законом о научноистраживачкој дјелатност, а да се начин и поступак избора у научна звања, као и друга питања у вези са избором уређују статутом установе.

Препознали су, како истичу, одлив талената као један од проблема, не само наше земље, већ цијелог региона Југоисточне Европе, те су, између осталог, израдили информациони систем о научницима у Црној Гори и исељеништву “Научна мрежа”, а који се, према њиховим ријечима, стално ажурира новим подацима и профилима научника који су јавно доступни заинтересованој јавности. На том порталу се може прочитати да је тренутно евидентирано 1.812 истраживача у Црној Гори, а у дијаспори 54.

“У току је унапређење овог система и његовог сегмента који се односи на црногорску научну дијаспору, како би имали на располагању респектабилну евиденцију научне исељеничке популације”, казали су из овог министарства, преноси Побједа.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *