Дубаи, рај за прљави новац – мјесто спајања Ђукановића и Муската
1 min read
Мускат и Ђукановић
Нови извјештај америчке тинк-тенк организације „Carnegie Endowment for International Peace“ освјетљава улогу града Дубаија у забрањеним глобалним финансијским токовима, пише портал „The Sfift“.
У извјештају који је објављен у уторак, Уједињени Арапски Емирати (УАЕ) у којима се налази Дубаи, описују се као главна раскрсница сиве мреже међународних финансија, која дозвољава корумпираним и особама из криминалних кругова да послове обављају из Дубаија.
Наводи се да се дуго времена сумња да лидери владе који се налазе у центру скандала на Малти, држе новац и имовину у Дубаију – њиховој омиљеној дестинацији.
Тадашњи премијер Малте, Џозеф Мускат је након протеста који су у тој земљи трајали два мјесеца, на крају 2019. са породицом отпутовао у Дубаи.
„The Shift“ је открио да су карте набављене у Јордану коштале минимум 20.000 долара.
Сједиште компаније „17 Black“ у власништву малтешког бизнисмена Јоргена Фенека, оптуженог за убиство новинарке Дафне Каруана Галиције, која је учествовала у коруптивном послу око вјетроелектране (Можура) у Црној Гори је такође у Дубаију, пише „The Shift“.
Тај портал даље пише да је управо Дубаи, мјесто гдје је предсједник Црне Горе Мило Ђукановић отишао након Мускатове посјете у новембру 2019. док су грађани на улицама главног града Малте, Валете, тражили Мускатову оставку.
У извјештају организације „Carnegie Endowment for International Peace“ се описује зашто је Дубаи толико атрактиван за прљави новац.
Дубаи је једна од 30 „слободних трговинских зона“ у УАЕ у којем нема пореза и право на власништво дозвољено је сваком без обзира на држављанство.
Свака од зона има своје комерцијалне прописе, радничке и имовинске законе, као и независне власти за регулацију, наводи се у једном од извјештаја Пројекта за извјештавање о организованом криминалу и корупцији (OCCRP), пише „The Shift“.
Како наводи „Carnegie Endowment for International Peace“, клептократе и криминалци се у покушајима да експолатишу прописе у Сједињеним Америчким Државама (САД), Великој Британији или европским државама сусријећу са спровођењем закона, медијима и цивилним друштвом, док у Дубаију то није случај.
Влада Малте коју је предводио Мускат поднијела је оставку почетком ове године када су медији објавили податке о вези чланова његовог кабинета и бизнисмена Фенека са послом градње вјетроелектрана на брду Можура у Црној Гори.
Тужилаштво Малте терети Фенека и за убиство новинарке Дафне Каруане Галиције која је разоткрила ову аферу и тајне исплате повезаним лицима преко фирме „17 Black“ из Дубаија.
Посао изградње вјетролектране, Влада тадашњег премијера Мила Ђукановића додијелила је конзорцијуму шпанске „Ферсе“ и подгоричког „Челебића“, који су касније своје удјеле продали, с тим што је већински власник била државна малтешка компаније „Енемалта“, да би од почетка ове године већински власник вјетроелектране постала компанија са Малте у којој се наводно налази кинески капитал.
Црногорско тужилаштво случај Можура извиђа од октобра 2017. године, након почетка писања медија о овој афери.
Према недавном одговору Специјалног тужилаштва посланицима Демоса Миодрагу Лекићу и Неђељку Рудовићу, још траје вјештачење преузетих докумената о овом случају.
(Вијести)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Никада нико тако згрнуте паре потрошио није још од Јуде . Не постоји сарадник СИА -е или слуга који се науживао обично када га истроше узму паре и главу.
Значи грађани ЦГ кроз рачуне за струју плаћају неком криминалцу или убици странцу, ко зна киме, порез на будале сваког мјесеца.. и врло радо то раде, јер ће за 50-100е опет продат глас за ДПС.. а рачуница.. ко то још гледа.. битно да је Газда Бритви лијепо..
Tamo dje je Duska tu su pare .
Da nece Knezevic pustat kakvu pornjavu iz Zete evo cekamo ka ozebli sunce. Malo je dosadan sa onim semama i strelicama, daj plavu torbu vise.
Nema on ništs. Stari foler.