ИН4С

ИН4С портал

Дуга историја пуцњава у америчкој предсједничкој политици

1 min read

Фото: АП

Републикански председнички кандидат и бивши предсједник Доналд Трамп упуцан је у уво током митинга у суботу, у пуцњави који је изазвала панику на скупу и оштре осуде широм земље и свијета.

Током америчке историје, било је више примјера напада на америчке предсједнике или предсједничке кандидате, подсјећа ВоА.

Роналд Реаган (1981)

Предсједник Реган је упуцан након што је напустио један догађај у хотелу Хилтон у Вашингтону. Тешко је рањен и провео је 12 дана у болници. Нападач је био Џон Хинкли млађи, који је пуштен на слободу 2022. године.

Послије инцидента, Регану је порасла популарност.

Џералд Форд (1975)

Предсједник Форд прошао је без повреда у два одвојена покушаја убиства за које су биле одговорне двије жене у септембру 1975. године. Оба покушаја су била у Калифорнији у размаку од само 17 дана.

Док је водио кампању за демократску предсједничку номинацију, Волас је упуцан четири пута у једном тржном центру у Лорелу, у Мериленду. Доживотно је паралисан у нападу.

Покушај убиства Воласа, познатом по подршци сегрегацији и популизму, нагласио је политичке тензије у САД и потенцијал за насиље у доба Вијетнамског рата.

Роберт Ф. Кенеди (1968)

Брат предсједника Џона Ф. Кенедија, Роберт, који је био у трци за демократску предсједничку номинацију, убијен је у хотелу Амбасадор у Лос Анђелесу.

Убиство је имало велике посљедице по предсједничку трку 1968. године и догодило се само два мјесеца након што је убијен борац за грађанска права Мартин Лутер Кинг млађи. То је све допринијело политичким немирима крајем 1960-тих.

Џон Ф. Кенед (1963)

Предсједник Кенеди убијен је у Даласу у Тексасу, док се возио у предсједничкој колони са супругом Џеки. Кенедија је убио Ли Харви Освалд.

Воренова комисија, која је истраживала убиство, утврдила је 1964. године да је Освалд, бивши маринац који је живио у Совјетском Савезу, дјеловао самостално.

Многи Американци вјерују да је са смрћу Кенедија почео турбулентији период у америчкој политици и друштву, у свијетлу рата у Вијетнаму и борбе за грађанска права.

Френклин Д. Рузвелт (1933)

Новоизабрани предсједник ФДР био је мета покушаја убиства у Мајамију, на Флориди. Није повријеђен, али је у нападу убијен градоначелник Чикага Антон Цермак.

Теодор Рузвелт (1912)

Попут Трампа, Теди Рузвелт је био у трци за Бијелу кућу као бивши предсједник када је упуцан у Милвокију, у Висконсину.

Метак, који му је остао заглављен у грудима до краја живота, успорио је савијени говор на 50 страна и челична кутија за наочаре у џепу кошуље. Упркос томе што је упуцан, Рузвелт је одлучио да одржи планирани говор.

Вилијам Мекинли (1901)

Предсједника Мекинлија убио је анархиста Лион Чолгос у Бафалу, у Њујорку.

Абрахам Линколн (1865)

Линколна је убио Џон Вилкис Бут, познати глумац и симпатизер Конфедерације, док је тадашњи предсједник гледао представу “Наш амерички рођак” у Фордовом позоришту у Вашингтону.

Бутов напад, само неколико дана након предаје снага Конфедерације у Грађанском рату, био је дио веће завјере која је обухватала и покушаје да се убију потпредсједник Ендрју Џонсон и државни секретар Вилијам Сиворд.

 

Извор: ВОА

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Дуга историја пуцњава у америчкој предсједничкој политици

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *