ИН4С

ИН4С портал

Дуга сенка титиозма над Србијом

1 min read
Можда морамо да се додворавамо НАТО силницима, али не морамо у себи да гајимо гује титоистичког злодуха.

Пише: Драгомир Анђелковић 

Можда морамо да се додворавамо НАТО силницима, али не морамо у себи да гајимо гује титоистичког злодуха.

Пре неколико дана је у његовом родном селу Слатина, надомак Андријевице, откривен споменик Пуниши Рачићу (1886-1944 или 1945). То је изазвало хистеричну реакцију низа хрватских организација и медија, од оних из њихове матичне Републике Хрватске до оних у Хрватској све наклоњенијој Црној Гори из које потиче поменути српски национални делатник. Што се Србије тиче, на читав догађај се гледа равнодушно, готово као да се ради о сукобима око историјске улоге неког од активиста алжирског Фронта националног ослобођења из доба његове борбе против Француске. Да ли је то нормално?

Усташтво у повоју

Ради се – без обзира на контроверзне елементе у његовој биографији – о неоспорном српском родољубу и ратном хероју. Пуниша Рачић је пре Балканских ратова учестовао у српским четничким акцијама у Македонији и на Косову, да би потом узео учешћа у ослобођењу тих делова Старе Србије. У редовима српске војске борио се током Првог светског рата да би после повлачења наших снага и владе у Грчку, наставио као комита да пружа отпор аустроугарским окупаторима на територији Црне Горе. Не треба ни рећи, по окончању рата био је у првим редовима борбе за уједињење две српске државе.

Све то, као и касније политичко деловање у редовима Народне радикалне странке, учинило га је познатим широј јавности. Међутим, сви политички и медијски рефлектори, како југословенски (тачније, тада још СХС) тако и европски, ка њему су били усмерени тек током летњих дана 1928. године. Јер 20. јуна – у то време народни посланик Рачић – на провокативне увреде хрватских чланова Парламента Краљевине СХС у афекту одговорио је пуцањем из пиштоља.

Свакако, у питању је био неприхватљив поступак. Али требало би разумети осећања Срба који су страшно искрварили током Првог светског рата и широкогрудо (али непрагматично) одустали од стварања уједињене српске државе, да би онда од хрватских првака – чији народ је статус поражене нације и консеквенце које произлазе из тога избегао привременим „братским падом“ у српски загрљај – на „дар“ редовно добијали антисрпске испаде. Оно што су нам усташе радиле маљем, хрватски политичари и медији су нам чинили речима већ који дан после уједињења.

Увреде и бес

Да се присетимо једног од хрватских вербалних удара на Србе, тј. речи народног посланика П. Радића (синовца С. Радића, лидера Хрватске сељачке странке), упућених српским колегама нешто пре крвавог скупштинског дана. На помињање српске јуначке борбе у Првом светском рату, он је одговорио: „Колико кошта та ваша српска крв? Колико кошта Кајмакчалан? Да платимо – па да будемо мирни!“

Пуниша је, контаминиран таквим хрватским понашањем, када се прелила чаша његовог стрпљења, необуздано испалио више метака у правцу првака несумњиво сепаратистичке хрватске опозиције. Последице тога била је моментална или накнадна (услед рањавања) смрт Ђуре Басаричека, Павла Радића и Стјепана Радића. Због тога је Рачић осуђен на вишедеценијску казну затвора, коју је уредно одслужио. У складу са законом, на основу доброг владања, на слободу је пуштен – као да у свему постоји нека чудна симболика, онда када смо кобно изабрали „рат, а не пакт“ – 27. марта 1941. године.

Током окупације која је уследила Рачић је живео повучено у Кнежевцу, где је држао млин и помагао српске прогнанике из тзв. НДХ. Постоје индиције да је одржавао и везе са Равногорским покретом, али, остарео и истрошен робијом, у њему свакако није имао иоле активну улогу. Но за нашу причу битно је оно што је уследило током успостављања контроле партизанских снага над Београдом.

Титоистичка инквизиција

Још док су трајале борбе за нашу престоницу, у складу са раније припремљеним списком особа за хитну елиминацију, припадници партизанских безбедносних структура ухапсили су и П. Рачића. Наводно, он је одмах осуђен на смрт и у мору других егзекуција погубљен. Међутим, бројна сведочанства указују да то није био случај. Изгледа да су нове титоистичке власти радиле на томе да Рачић „буде доведен у Загреб, те да му се поново суди за атентат на Стјепана Радића“.

Замислите тај парадокс: док је западно од Дрине још био у току хрватски геноцид над Србима, док је „пуном паром“ радио усташки логор смрти Јасеновац, титоисти су посвећено деловали у прилог тога да освете некакве, спрам свега што се дешавало током Другог светског рата, минорне „српске злочине“ над –Хрватима. Јединице под командом Ј. Б. Тита ништа нису учиниле да онемогуће рад Јасеновца до самог слома НДХ (гутао је српске животе до априла 1945. године), али – још док су биле у току уличне борбе у Београду – приступиле су извршењу одмазде над Србима који су се у међуратном периоду замерили Хрватима.

Црвене усташе

Шта се даље дешавало са П. Рачићем? Како на основу истраживања хрватских публициста, наводи српски публициста С. Ц. Ћирковић – аутор лексикона Ко је ко у Недићевој Србији (Просвета, Београд 2009) – изгледа да је он 1945. године убијен у логору Бањица (који су титоисти преузели од старих „власника“ и још неко време користили као ништа мање суров затвор, мучилиште и стратиште).

По једној верзији хладнокрвно га је, испаљивањем метка у чело, убио комунистички тзв. „народни херој“ Владо Јанић Цапо (1911-1991), пошто је П. Рачић повишеним тоном затражио да се поштују права која му као затворенику припадају. По другој (такође хрватској) верзији, Рачића је из револвера убио Иван Стево Крајачић (1904-1986), истакнути хрватски комуниста и Брозов интимус (једини који је код њега у кабинет могао да уђе без најаве), познат по наглашеном националном (тачније шовинистичком) набоју.

Тај хрватски лажни „леви интернационалиста“ своју приврженост правима „радног народа“, изгледа, испољавао је тако што је светио хрватске сепаратисте из времена Краљевине Југославије. А „приврженост“ братству и јединству – како је указао новинар и истраживач хрватске србофобије Ратко Дмитровић – демонстрирао је организовањем систематског уништавања већине доказа усташких злочина у Јасеновцу. Штавише, приликом отварања Меморијалног музеја Спомен подручја Јасеновац у јуну 1968. године, после попијених неколико чаша ракије током свечаног ручка, обратио се следећим речима делегацији из Београда: „Мало смо вас овдје побили“.

Мостови мржње

Крајачић је самовољно убио Рачића јер је наводно „порушио мостове између Срба и Хрвата“. Као да њих већ током Првог светског рата нису срушиле хрватске пуковније које су у Мачви па и другим деловима Србије вршили страшне злочине над цивилним становништвом. Као да мостове нису разорили хрватски политичари који су ушли у Југославију са циљем да је на штету Срба убрзо после уједињења руше, и то тако да отму колико год је могуће српских земаља. Као да и остатке порушених српско-хрватских мостова са земљом нису сравниле хрватске усташе (које су уживале активну подршку великог дела свог народа) током крвавог србождерског пира. А југо-комунистички врх је дозволио једном тек танком црвеном глазуром пресвученом хрватском шовинисти да усред Београда убија српске родољубе и тако намирује ХСС-овске сепаратистичке рачуне из ранијег периода!

То најбоље говори о суштинској природи титоизма. У питању је канцер који је разједао и разједа интересе, па и биолошку супстанцу нашег народа. Да се сада шире не бавимо стварањем лажних нација, од црногорске до муслиманске, на наш рачун. Или „цртањем“ накарадних граница на начин да је српски народ подељен у више република а сама Србија додатно осакаћена креирањем аутономних покрајина, док је, с друге стране, Хрватској припојена Далмација, која, са мањим изузецима, никад није била у њеном саставу.

Аутогеноцид

Стари титоисти су територијално, идентитетски и на све друге начине черечили Српство. У томе су, нажалост, учествовали, из идеолошке опијености или личног опортунизма, многи Срби. Док су усташки злочинци затирали све српско тако што су једни Хрвати држали маљ и нож а водили су их други Хрвати који су давали наређења (не улазим у даље порекло и једних и других), дотле су Срби титоисти сакатили српство предвођени Хрватом Јосипом Брозом Титом (узгред, идиотска су наша настојања да „утврдимо“ да он није био Хрват јер његово недело је пар екселанс хрватско). Ту се радило умногоме о аутогеноциду.

Зато су титоисти можда и гори од усташа. А Србија им и данас робује. Њихов злодух лебди над нама. То се види и по томе што готово да кротко прихватамо хрватске лажи као што је она да је Рачић био терориста, уместо да нам је у првом плану чињеница да је један хрватски усташо-титоиста, уз асистенцију српских слуга Брозовог злочиначког режима, убио тог српског родољуба усред нашег престоног Београда. То симболично сведочи колико је Србија озрачена по нашу нацију затирућим титоизмом.

Док год се њега не ослободимо, нема нам спаса. Против спољних непријатеља пре или касније, са више или мање успеха, некако и можемо да се изборимо. Колико год да су моћни. Међутим, са отровом у нама то никада нећемо успети. Он нас паралише. Због њега систематски не радимо себи у корист, већ водимо неку врсту хладног грађанског рата у коме се српске снаге троше на радост наших непријатеља. И не ради се ту о припадности било којој странци или идеологији, већ о индоктринораности разним нијансама титоизма и југословенства, чега има чак и међу оним који искрено мисле да су спрски родољуби. А зар могу то да буду док величају Ранковића, Крцуна и друге српске комунисте који су дали огроман допринос српској несрећи?

Нови титоизам

Свега тога требалло би да се сетимо док наша држава, медији, културне и друге институције пасивно пружају подршку новом убиству Пунише Рачића. У крајњој линији, није он примарно битан, већ наш однос према себи који и у вези са њим долази до изражаја. У реду, можда Рачић не би требало да има споменик у Црној Гори или Србији, али зар хрватска хистерија у вези с њим макар није погодна прилика да се сетимо злочина који су над нашим народом починили хрватски усташе и други душмани?

Надаље, није ли време да се запитамо зар Тито, наш највећи крвник, може да има меморијал у Београду, а Рачић не може ни спомен плочу у Црној Гори или Србији? Или није ли ово моменат да преиспитамо свој однос према титоистичким функционерима који поново добијају улице у Београду а били су саборци прикривених усташа као што је био, по свему судећи и Рачићев ликвидатор Крајачић?

Србијо, шта чиниш себи? Немали део твог народа и сви режими које си имала од формалног пада комунизма до данас, уместо да схвате борбу против титоистичког наслеђа као најважнији задатак, умногоме сузама сентименталности и на друге начине заливају тај отровни коров. Можда морамо да се додворавамо НАТО силницима, али сигурно не морамо у себи да гајимо гује.

Кобна опасност

Баш то чинимо, па на крају да одговорим на питање са почетка текста: да ли је нормално да Србија, она официјелна али и оличена у медијима, НВО, САНУ, итд., ћути док Хрвати дивљају у вези са подизањем споменика Рачићу? И док Ђукановићев криптоусташки режим доноси одлуку да га уклони? Одговор је кратак: јесте. У ненормалном контексту нормално је понашати се ненормално. Ако Србија ћути док се над нашим народом у Црној Гори врши идентитетски геноцид и да ствари буду горе тврди да су односи између Београда и Подгорице одлични – зар је за очекивати да се објективно сагледава улога Рачића и зла са којим се у разним видовима борио?

Недвосмислено је тако, али, док будемо сваљивали сву кривицу на објективно криву власт и анационалне кругове учаурене у медијима, култури и образовним институцијама, запитајмо се да ли су одговорне и оне наше патриоте што у духу ура-патриотизма избаце по коју клетву на рачун хрватских или албанских бојовника, а заборављају да су од њих гори и имплицитни (а не само експлицитни) заговорници црногорског етничког сепаратизма, припадници анти-Србије или овдашње апологете титоизма (макар упоредо тврдили да су за одбрану Косова, против НАТО а за Русију). То зло које је међу нама често адекватно не препознајемо као такво те је зато оно опасније од онога које је јасно дефинисано а стоји наспрам нас. 

Извор: Стандард.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Дуга сенка титиозма над Србијом

  1. Браво.Све потписујем од ријечи до ријечи.Масја,,овцо,, не јављај се.Знаш како овце пролазе кад вукови наиђу.

  2. …“5. Божја реч, забележена у Светом Писму Божјем, учи нас да срећа и несрећа једнога човека,
    једне породице, потомства и друштва зависи од извршења или гажења моралног закона Божјег.
    Показао ти је (Господ), човјече, што је добро. И шта иште Господ од тебе осим да чиниш
    што је право и да љубиш милост и да ходиш смјерно с Богом својим (Михеј, 6, 8).
    6. Пре свега друштво почива на породици. А пород је од Бога. Дјеца, пород дар је од Њега
    (Пс. 127, 3). Он од нероткиње насељава кућу, учинивши је радосном мајком синовима (Пс. 113,
    9). Али и бездетност је од Бога. Ја ћу учинити да буду без дјеце, говори Господ колену
    Јефремову (Ос. 9, 12). Господ затвара материцу (I Сам. 1, 6). Од благослова Божјег дакле
    зависи пород, а од порода свако људско друштво.
    7. Породица је срећна где се родитељи не греше о закон Божји и где деца поштују родитеље
    своје. У том случају благослов је Божји на породици, и купа расте и напредује. Ако ли се
    родитељи огреше о закон Божји, и не покају се пре смрти, Бог походи гријехе отаца на синовима
    и на унуцима до трећег и четвртог колена (II Мојс. 34, 7). Због греха цара Саула погибоше му
    синови: Јонатан и Исвостеј, а унук му Мефивостеј, рођен хром у обе ноге, примаше храну са
    туђе трпезе (II Сам. 9). Цар Соломон згреши Богу и зло постиже сина његовог Ровоама, и би као
    проклетство на унуцима и праунуцима његовим. Но упоредо с тим дејствовао је и благослов
    Божји због Давида, оца Соломонова, те се династија продужаваше до краја…“

    …“1. Путник: Из твог излагања, Путовођо мој, ја сам разумео, да морални закон Божји има
    свеобухватљиву силу и власт над људским друштвом. Није ли тако?
    2. Путовођ: Тако је.
    3. Путник: Ако је тако, зашто онда старешине држава и вође народа у наше време говоре
    искључиво о привредним, економским и политичким интересима својих земаља и народа, а
    закон морални прећуткују као и да не постоји?
    4. Путовођ: Да говоре, говоре заиста, и то не од јуче него од пре стотину и више година;
    највише о томе говоре. Али се они не могу похвалити, да су решили та економска, привредна и
    политичка питања. Само су их отворили као три живе ране, на које непрестано ударају облоге и
    мелеме, али ране никако не зарастају. Јер први лек је за те ране примена и поштовање моралног
    закона Божјег.
    5. Путник: Али зар није на пример питање капитала и рада једно чисто техничко питање,
    изван домашаја и власти морала?
    6. Путовођ: Баш отуда је и настало то питање и антагонизам између капитала с једне стране
    и радне снаге с друге стране, што је пренебрегнута власт морала у односу човека према човеку.
    Јер то питање је пре свега погрешно постављено као питање безличног капитала и безличног
    рада, супротстављених као две немуште силе једна против друге. У самој ствари питање
    капитала и рада јесте питање човека и човека. А свако питање односа човека према човеку јесте
    питање моралне природе, које као такво подлеже моралном закону и регулише се моралним
    законом.
    7. Путник: Молио бих те, реци мало више о томе.
    8. Путовођ: Рекао је апостол Христов: Благословеније је давати него примати. А у Старом
    Завету пише: Подашна рука бива богатија. И још: Не одреци добра онима којима треба кад
    можеш учинити. Међутим, многи и многи људи презрели су и благослов и проклетство као
    нешто нестварно и почели су се безобзирно такмичити у стицању непотребне имовине, да су
    заиста навукли на себе и на децу своју и па имовину своју проклетство, место да милошћу и
    човекољубљем буду сејачи радости и добре воље међу браћом својом, они су постали натмурени
    сејачи злобе и огорчења. Место да се владају по моралном закону Божјем, они су почели
    доносити безбројне, економске, привредне, политичке и друге своје законе, засноване на својим
    материјалним и себичним интересима. Међутим, сав огромни збир тих закона нити је могао
    нити може заменити Декалог,десет Божјих заповести.
    9. Путник: Од чега зависе привредна питања једне земље?
    10. Путовођ: Од кише.
    11. Путник: Од чега још?
    12. Путовођ: Од здравља.
    13. Путник: Од чега још?
    14. Путовођ: Од мира и једнодушности. Ако суша убије летину, помор покоси народ и
    стоку, и ако међу људима нема мира и једнодушности, шта помажу све куле од теорије о
    привредним питањима? Шта сви привредни закони и регуле? Кишу пак и здравље даје Бог
    сходно вери, поштењу, правди и милости у једном народу, као што је речено.
    15. Путник: Но ти свакако не одричеш потребу бриге о производњи и размени добара?
    16. Путовођ: Ја не одричем ту бригу под условом да изнад ње стоји брига о моралном закону
    Божјем, о његовој сувереној важности при производњи и размени. Иначе сва техничка вештина
    људска у том погледу без моралног закона личила би на вешто саграђену лађу без компаса. И
    као што лађа без компаса мора да лута по океану тако мора да лута и највештије организовано
    друштво људско без моралног закона Божјег.
    17. Путник: А како треба схватити политичке законе једне земље?
    18. Путовођ: Не постоје никакви политички закони; постоји само морални закон Божји.
    Постоји и политичко уређење једне земље, са уредбама, правилима, прописима и параграфима,
    — уређење које може бити благословено или проклето према томе да ли је оно засновано на
    вољи Божјој и сагласно са моралним законом Божјим или није. Ако јесте, онда је политичко
    уређење дотичне земље благословено; ако ли није, онда је проклето. У првом случају политика
    се може назвати добром, у другом кобном. Јер у првом случају Бог, као Законодавац моралног
    закона, по Своме светом обећању, штитиће ту земљу од глади, помора, земљотреса, потопа,
    револуције, и рата; од гусеница, црви и змија, зверова, и свих недаћа и зала. И дароваће род
    земљи и стоци, мир и спокојство, ситост и радост, здравље и обиље сваког добра међу људима.
    У другом случају пак, Бог као Чувар Свога закона, попустиће сваку беду, муку и невољу на
    земљу, сушу и неродицу, болест и страх, неслогу и страхоту, земљотрес и буну, мач и ропство.
    Зато се она прва политика може назвати добром, а ова друга кобном. Тако је речено и проречено
    и на безбројним примерима из историје и искуства посведочено.
    19. Путник: Али наш савремени живот је постао врло сложен, због чега су настали укрштени
    интереси људи и избили многи проблеми, као: проблем брака, проблем васпитања деце,
    проблем издржавања сиротиње, па проблеми културног рада и народне одбране, и тако редом.
    20. Путовођ: Видим ја и сам, да је у модерно време све доведено у питање и све постало
    „проблематично“, тј. неизвесно и неодређено. Но није то дошло због сложености савременог
    живота; то никако. Вода у малом поточићу тече наниже и испарава навише исто као у дубокој
    реци. Тако је и у животу малог и великог друштва људског: морални закон Божји безусловно је
    у пуној важности и сили како у најмањем тако и у највећем друштву људском.
    21. Путник: Како дакле мислиш да се могу решити сукоби интереса и множина разних
    питања и проблема у садашњем животу?
    22. Путовођ: Па они су давно давним решени мудрошћу Онога, који нас је створио и који
    нам је открио своју вољу и показао пут живота кроз Свој морални закон. У Његовом присуству
    бива све што бива. Он је присутан браку. Он је исказао смисао брака. Он благосиља брак. Он је
    присутан васпитању деце. Он љуби и благосиља децу. Он гледа у препуну шаку богаташа и у
    празну шаку сиромаха. Он види срце и једног и другог, и слуша како ће они један другог
    ословити. Он посматра људска дела, названа културом, и цени унутарње побуде истих, и сходно
    тим побудама решава да ли да их одржи или уништи, благослови или прокуне. Он је присутан
    оружању народа за одбрану, и мери поуздање народа и народних вођа у себе или у Њега. Речју,
    Он је дао један закон за све људе и све прилике, и на основу тога закона суди и пресуђује сва
    питања и све односе људи.
    23. Путник: Кад је све тако просто и јасно, одкуда је онда произашла садашња сумња у све,
    збрка у свему, страх од свега и довођење у питање свега и свачега?
    24. Путовођ: Зар ти то још није јасно? Отуда што су охоли и маловерни људи уклонили са
    лађе живота компас — а то је морални закон Божји — и на место њега стали давати правац тој
    лађи свак према своме малом разуму и према великим жељама срца свога. Мали разум као
    варница распаљује велике жеље, а велике жеље опет заглушују и угушују мали разум…“

    Зеркало, Тарковский, 1974

    https://www.youtube.com/watch?v=nV9CEmAMd0k

  3. Ovo je srBski nacizam.Prikriveno zlo,kao Hitler jevrejima.Na stranu sto je tekst iznio toliko lazi da ne vrijedi obracati paznju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *