Дујовић: Национална туристичка организација, „гађање“ процентима и математика
1 min read
Чињенице пркосе подацима које износи НТО; фото: srbin.info
Пише: Бранко Дујовић
„Математика није баук, дјецо“ – говорили су нам учитељи/це, наставници/це, професори/це. Истина, није већини лијепо видјет интеграл или онај график функције, није сваком баш лако рачунат запремине обртних тијела, али кад су неке основне ствари у питању, онда су били у праву.
Мора дијете научит, ваљаће кроз живот, да сабере или одузме пар бројева, да израчуна проценат (рецимо, попуст кад купује нешто)… Реално, нису баш сваком потребне неке сложене ствари, у данашње вријеме, има ко то да уради. Или једноставно скинеш апликацију.
Е сад, да ли је појам низа нешто компликовано, мислим да и није. Кад кажемо „аритметички низ“, онда причамо о низу за који важи да је разлика два узастопна члана исти број. На примјер, такав низ је 1, 2, 3, 4…. Просто. Људском уму доста блиско.
Осим аритметичког, постоји и геометријски низ, и у том случају, количник два узастопна члана је исти број: 2, 4, 8, 16, 32… Није вала тешко ни то схватити, али људски ум има проблем са „брзином“ раста овог низа и то није баш најинтуитивније. Десети члан претходног низа је 1024, а двадесети члан већ пребацује милион.
Колико људском мозгу није интуитиван геометријски низ, довољно говори и сљедећи примјер – ако на шаховској табли на прво поље ставите једно зрно жита, а на свако следеће дупло више, онда ће на десетом пољу бити 512 зрна, а на последњем, шездесет четвртом укупно 9,223,372,036,854,775,808 зрна (тачно израчунат податак). Има још овако интересантних примјера, али је суштина да људски мозак није еволуирао да му ово може бити интуитивно, што не значи да феномен није потпуно јасан.
Лијепо ово објасних, а све се могло и изгуглати. Није математика баук, слажем се, али за нашу НТО (националну туристичку агенцију) очигледно јесте!
Може ли, молим вас, неко да им објасни да је повећање од 20-40% туриста сваке године управо – горепоменути геометријски низ и да ћемо кроз неких 10 година овим темпом (рачунајући претходних 10 у којима смо такође биљежили раст) имати проблем да угостимо не само све становнике планете Земље, већ и наше галаксије и шире, па ћемо морати да консултујемо Zaphoda Biblbroksa и дижемо кредит код Exim банке ради прављења свемирског брода на погон бесконачне невјероватноће.

Јер, вјероватноћа да ови из НТО разумију материју није превелика. Мада, кад је публика са планете Земља, континент Европа, држава Црна Гора, ту може и да прође, нису то суперинтелигентни преливи плаве боје, већ најчешће суперсебични преливи премазани у 100 боја који гледају своју гузи.у.
Учите математику, развија вијуге!
# Бранко Дујовић је овај текст објавио на Фејсбуку у августу прошле године. Међутим, пошто су црногорски званичници и представници НТО наставили да јавност обасипају подацима о „расту броја туриста за …%“, текст Дујовића сматрамо и те како актуелним и едукативним.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Primjer sahovske table…..ili 52.godisnje proizvodnje psenice na zemlji. Davno to negdje procitah.
Velika je ovo istina,ali batina ima dva kraja,onaj drugi je poceo ove sezone,koji ce se odrziti na sve male i minimalne radnje i izdavanje kreveta,ali bas ti mali i minimalni su vjerovali ovim lazima ,svi oni su berezervno podrzavali lazi o porastu turista kojega nije bilo,ja se sjecam zlatnoga doba od 85 do 88
kada se nijesi mogo nigdje okupati od stranaca,kada nije bilo mjesta a ni suincobranima i krevetima, a zajednicko velikog preduzeca Montegro turist,koji je u najboljem slucaju tada napravio obrta 135 miliona $,a samo Arsenal iz Tivta 165$ za godinu dan u kojemu je radilo ni 2000 radnika,danas je tu Porto Montegro.Sve drugo sto pisu i govre su lazi ,zarada do 1 milijarde evra,ko tim lazim i glupostima moze vjerovati,oni vjerovatno toliko ubace novca u sistem tim putem ali zarad nije nikada presla ni 100 milona evra ,to je ta Milova ekonomija i drzava!
Bravo Branko
Savršena analiza, bravo.