Душку Кнежевићу измакла земља у центру Будве
1 min read
Будвански катастар одбио је захтјев компаније Јадрански сајам, у којој је већински власник бизнисмен Душко Кнежевић, да вриједну државну имовину упише као власништво те компаније.
Начелник будванског катастра Марко Булатовић је ту одлуку донио прије десетак дана, тако да је Јадрански сајам остао само корисник земљишта од 22.414 квадратних метара, која се налази код Словенске плаже.
Цијена земљишта на тој локацији износи хиљаду еура по квадрату, што значи да Кнежевић потражује државну непокретну имовину вриједну 22.414.000 еура.
Према рјешењу у које су “Вијести” имале увид, главни разлог зашто је одбијен нови захтјев Јадранског сајма је то што компанија из Атлас групације није могла обезбиједити тражену потврду (доказ) од Савјета за приватизацију и капиталне пројекте, на чијем челу је премијер Мило Ђукановић, да је у поступку приватизације за ту непокретност плаћена тржишна накнада.
Против овог рјешења Јадрански сајам може поднијети жалбу Министарству финансија, као другостепеном органу.
Деценију уназад, неколико фирми повезаних са предсједником Атлас групе Душком Кнежевићем, регистрованих у Црној Гори и на Кипру, управо по основу ове имовине задуживале су се у пословницама Пиреус банке у Лондону и Атини и повукле више од 40 милиона еура кредита.
Заштитник имовинско- правних интереса Црне Горе у изјашњењу од 4. марта прошле године истакао је да се из приложеног уговора и достављене документације не може утврдити на које се парцеле односи захтјев и предложио да се он одбије као неоснован.
И будвански Секретаријат за заштиту имовине у фебруару прошле године, такође, се изјаснио да предузеће није испунило услов да се упише као власник вриједног земљишта.
Пошто Јадрански сајам није доставио, пише у рјешењу наченика будванског катастра, тражену потврду, а од тада је прошао дужи временски период, захтјев је одбијен.
Према мишљењу стручњака из ове области, Савјет за приватизацију не може издати такву потврду јер ово земљиште није могло ући у дионичарски капитал приликом трансформације капитала фирме Јадрански сајам 1994. године, јер је имало статус градског грађевинског земљишта.
У вријеме трансформације бившег друштвеног предузећа у дионичарско друштво 1994. и приватизације 1999. године, предсједник Управног одбора Јадранског сајма био је Светозар Маровић, потпредсједник ДПС-а.
Док се поступак реституције више будванских породица управо на овој локацији одуговлачи деценију, Јадарански сајам је ову државну имовину унио, као свој оснивачки капитал, у предузеће Експо Инвест.
Потом га пренио на Експо Хотел Партнер и продао повезаном предузећу на Кипру, које је након тога промијенило име и сједиште.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

