ДВ: Туризам у Црној Гори: „Катастрофа!“
1 min read„Ништа ово вала ове године, све је пропало. Видиш ли да нема никога, све је празно. Имаш цијеле породице које изнајмљују и од тога живе. Што ће сад. Што, питам ја тебе. Затворили су нас као овце, нити ко може ући нити изаћи“, прича Драган из Тивта, огорчен што је ове године за 90 посто мање туриста у Црној Гори а људи не виде излаз из ове ситуације. „Ово није ништа према оном што ће тек бити. Видјећеш кад све ово дође на наплату за пар мјесеци. Сада се нешто и окреће због људи који долазе из Црне Горе. У септембру ће сви кључ у браву.“
Затварање према Србији – политичка одлука
И заиста, ако се упутите магистралом од Херцег Новог до Улциња, странаца готово да и нема. Тек понека регистарска ознака из БиХ, из Србије готово нико, а на плажама тек неки Њемац или Рус. Олга из Русије дошла је у Црну Гору прије неколико дана. „Имам некретнину овдје и зато сам могла доћи. Пријатељи који су хтјели доћи одустали су због цијеле ситуације. Долазим у Црну Гору од 2010. године и никада овако није било. Плаже су полупразне, све су углавном домаћи гости. Али је и даље најљепша земља“, прича Олга.
Најљепша земља припрема се и за изборе, па многи неслужбено говоре како је један од разлога затварања према Србији политичка одлука. Парламентарни избори заказани су за 30. август и за сада, како увјеравају из Владе Црне Горе, нема разлога за одлагање због епидемиолошке ситуације, иако се сваки дан биљеже десетине новозаражених, од чега највећи број у Подгорици.
Национално координационо тијело Црне Горе за заразне болести донијело је одлуку да се све особе које из Србије уђу у Црну Гору упућују у карантин, у објекте спремне за ту намјену.
Зелена и жута листа
У Црну Гору без теста или било каквих ограничења могу ући држављани Словеније, Хрватске, Аустрије, Белгије, Француске, Њемачке, Грчке, Мађарске, Норвешке, Пољске, Словачке, Шпаније, Швајцарске – из земаља које су на тзв. зеленој листи. На жутој су Босна и Херцеговина, Албанија, Канада, Израел, Сингапур и Косово* којима је за улазак неопходан негативан резултат ПЦР, ЕЛИСА или ЕЦЛИА теста на КОВИД-19, који није старији више од 48 сати. ПЦР тест у БиХ кошта у просјеку 100 евра, док су друга два знатно јефтинија, али цијена варира од града до града. Тако је у Бањалуци 50 марака, Бијељини 60 док је у Горажду 30 марака. Уз негативан тест из БиХ на граници са Црном Гором је процедура једноставна. Уз важеће документе који су потребни, пасош или лична карта те негативан тест на корону, потребно је испунити формулар у којем се траже лични подаци, мјесто и вријеме боравка уз упитник о евентуалним болестима и путовањима у задњих 15 дана.
Закупци плажа на мукама
„Имамо 60 посто попуњености на плажи. Највише је домаћих гостију. Нешто мало из Њемачке, Русије и БиХ и то је све. Једино ако се неко затекао прије короне и остао, сада је овдје. Не знамо како ћемо прегурати ово, јако је лоше. Влада је исплатила плаће за април, мај и половину јуна за стално запослене, али ми имамо проблем јер нам је највећи број радника долазио из Србије и сада не могу доћи. Уз то, радимо са смањеним капацитетом, нисмо отворили пола садржаја на плажи. Радни вијек сам провела на плажи, не знам како ће ово завршити по нас“, каже једна од закупаца плаже у околини Будве која је у овом породичном послу више од 20 година.
Пола хотела на обали Црне Горе није ни отворило своја врата за туристе јер им се не исплати покретати капацитете с обзиром на тек десет посто попуњености у односу на прошлу годину. Исти случај је и с људима који издају апартмане, који имају обвезе према држави, без обзира на тешку ситуацију. И поред тога цијене нису ниже у односу на прошлу годину. Тако је рецимо комплет лежаљки и сунцобрана од 15 до 20 евра, куглица сладоледа на плажи 90 центи, минерална 0,75л је 3,50 евра.
Катастрофа
Драган из Титва с почетка приче у свакој реченици користи катастрофу као објашњење ситуације. „Породице су у туризму, конобари, кувари, катастрофа је ово. Магистрала је празна, видите, катастрофа. Сад јављају да би можда од почетка августа могли отворити границе и то само за неке дијелове Русије, јер ови који су ту су власници објеката још из масовне приватизације из 2007. године. Катастрофа ако се то не догоди, ако не отворе границе. Катастрофа.“
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
da smo jedna država sad bi bilo 100.000 domaćih gostiju i turizam bi bio spašen, kao i ekonomoja
Nerešeno pitanje Spc, nezadovoljan narod, turizam stopiran…i idu izbori. Pobedjuje Milo %100 ?, ukoliko ne namolite posmatrače iz EU. Mada, tek njihov moral je upitan…