Двоструки аршини: Министарству смета крстионица, али не и нелегални објекти од 50 метара у мору
![krstionica](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2018/12/Krstionica.jpg)
Радови на крстионици обустављени до даљњег
Изградња мале крстионице пречника 3,8 метара на понти у комплексу манастира Михољска Превлака изазвала је незапамћену медијску хајку у Црној Гори која је за посљедицу имала рјешење о њеном уклањању Управе за инспекцијске послове.
Након љетошњих негативних дописа Хрватског националног вијећа Миннистарству културе о почетку обнове манастира Светог Архангела Михаила, превлачка крстионица је уз црквицу на Румији постала мета заговорника теорије о Митрополији црногорско приморској као „девастатору простора“.
Занимљиво је да је у непосредној близини Михољске Превлаке, посебно на кртољској обали и у Крашићима „уз благослов“ Министарства одрживог развоја и туризма никло на десетине нелегалних понти и објеката који су бетонирали обалу и ометају купачима несметан приступ мору.
Општина Тиват и Морско добро у Крашићима су из тога разлога започели пројекаат изградње првих 400 метара обалног шеталишта.
Након почетног рушења неколико нелегалних привремених објеката, грађевинске машине су стале због бројних жалби нелегалних градитеља међу којима има и оних који су бетонираали рибарску посту Плитка.
Најинтригантнији је случај понте дугачке преко 50 метара између Какрца и Калуђеровине у општини Тиват италијанског инвеститора Ђентиле Франћеска на парцели 645 КО Радовићи. Управа за инспекцијске послове 29. септембра 2017. године издала је налог за рушење ове понте.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2018/12/Ponta-Kakrcc-409x307.jpg)
Приватна понта рекордне дужине у Боки, не само да након двије године није срушена већ је неколико пута поправљана, а љетос је поплочана мермером или каменом.
Исти инвеститор је саградио обални зид приближно исте дужине, као и нелегални објекат на три етаже на оближњој парцели 621 КО Радовићи.
Слике понте и видео клипови у којој радници поправљају искривљену понту обишли су свијет, на њено уклањање инсистирали су и из ЈП „Морско добро“ али одговорнима у Министарству туризма то није било довољно да предузму потребне мјере и уклоне дивљу понту из досад нетакнуте обале.
Свештеник Миајло Бацковић који је у Одбору за обнову манастира Михољска Превлака каже да се по свему може закључити да иницијатива за рушење крстионице има јасну политичку позадину, а не легитимну борбу за заштиту простора.
„Дан“ је једини медиј који нас је питао за мишљење од како траје хајка на ту црквицу полупречника 1,8 метара. Ријеч је о покривеној крстионици на стубовима. Могли би рећи да је то надстрешница на постојећој понти.
Ту чињеницу нико не помиње. Та понта је још од времена Војног одмаралишта „Острво цвијећа“ и уцртана је у наш лист непокретности. Нијесмо понту дограђивали, већ смо на њеном крају подигли ту надстрешницу.
Као што сам рекао грађевинском инспектору, да смо знали да за то треба дозвола ми би је наравно тражили. Ми смо Министарству за туризам и одрживи развој поднијели захтјев да нам издају одобрење за привремени објекат као што издају за друге локације на обали“, рекао је Бацковић додајући да на другој страни кртољске обале у Ђурашевићима скоро свака кућа има такву понту и на њима надстрешнице.
Бацковић се пита како је могуће да толико смета крстионица од 11 квадрата на понти и због чега надлежни не желе да је ускладе са законима Црне Горе. „Ми од тога не бјежимо, платићемо по закону Морском добру као што плаћају и друга физичка и правна лица„.
Битно је рећи да се више ништа не ради од како је изашао инспектор на терен, иако неки медији пишу да су радови настављени.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2018/12/Projekcija-filma-Sutvara5-409x307.jpg)
Радови на понти нијесу настављени од тренутка када је дошао инспектор. Оно што су медији објавили је прилаз тој понти гдје се налази септичка јама која је морала бити затворена да не би неко страдао и због фекалних вода.
Сви који дођу на Михољску Превлаку могу видјети да је понта затворена за прилаз и да су радови заустављени до прибављања докумената“, каже свештеник Бацковић.
Он истиче да је одлука о рушењу крстионице од стране МОРТ очигледно политичка јер није наведно образложење нити дат извод из планске документације у коме се види да тај објекат није заступљен у плану. „Ми питамо који је то план? Ако је то ДУП Острво цвијећа – Брдишта, какве он има везе са манастирским имањем?
Трећина острва, некадашњег одмаралишта Острва цвијећа је у власништву Цркве, гдје се обнавља манастир. Крстионица је литургијски дио манастира, јер људе крштавамо поред те понте у мору.
Она је направљена на понти да би то крштавање било љепше и културније и у складу са литургијским потребама и архитектуром будућег манастира“, рекао је Бацковић.
Он подсјећа да је крстионица копија крстионице из времена Цара Константина из 4. и 5. вијека, да је посвећена Петру Другом Петровићу Негошу, Светом Ловћенском тајновидцу коме је Екатарина Властелиновић поклонила црквено имање Михољске Превлаке.
Бацковић истиче да је Митрополија црногорско приморска и царска лавра манастира Михољска Превлака отворена за све разговоре, али без наметнутих рјешења. „Његошу је Екатарина Властелиновић 1833. године поклонила трећину Михољске Превлаке коју је претходно откупила са црквом Свете Тројице и конаком које је подигла.
Ми смо крстионицу назвали „Ловћенска суза“. Надамо се да неће доживјети судбину Његошеве капеле на Ловћену“, рекао је свештеник Миајло Бацковић.
Правни заступник манастира Светог Архангела Михала, Дејан Вукшић каже да је Митрополија црногорско приморска ушла у законску процедуру захтјевом за упис у план привремених објеката Морског добра и каснијом жалбом Директорату за инспекцијске послове и лиценцирање на рјешење Управе за инспекцијске послове.
„Игуман манастира Светог Архангела Михаила, архимандрит Бенедикт је 17. децембра Министарству одрживог развоја и туризма предложио рјешење проблема уписом крстионице у план привремених објеката Морског добра.
Наиме, Планом из децембра 2010 године – Државна студија локације Калардово, Острво цвијећа, Брдишта предвиђено да објекат – крстионица буде уврштена у план као привремени објекат и иста се налази управо на подручју који је наведеним Планом предвиђен за вјерске објекте.
Јасно је да Митрополија нема намјеру а није ни имала прије градње, да избјегне било какве обавезе према држави. Објекат је отвореног типа са осам стубова са куполом која покрива крстионицу.
Објекат је већ освештан са крстом на врху и не вјерујем да би надлежни жељели да се дође у ситацију рушшења као нелегалног објекта. Знамо шта Црква значи за све људе и то би повриједило вјерска осјећања па и оних представника државне управе који обављају посао у складу са законом“, рекао је Вукшић.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Branićemo naše crkve braćo Bokelji od ovih Dukljanskih okupatora i uzurpatora! Ionako smo se prije tačno 100 godina direktno sa Srbijom ujedinili,ne preko i sa Crnom Gorom! Sloboda za Boku i Bokelje!!!
Црквица је у потпуном складу са Планом,не схватам како су онда “надлежни” оцијенили да није!? Мржња их је претекла,ми Бокељи очекујемо јавно извињење за ову “хајку”!!!
Samo preko puta treba pogledati sto se radi,obalao zagardjena od privatnika u duzini od 3 km Nemozes pric svaki ima svoju plazu i obalu.pogledajte obalu u Djurasevicima!
https://www.google.de/search?q=Obala+u+Djurasevice+krtoli&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiTtfSrtLvfAhVLy6QKHduJBJEQsAR6BAgGEAE&biw=1912&bih=952#imgrc=_
Ovo je samo obala u Djurasevicima a ostatak obale Boke i CG primorja kojim gazduje Morsko Dobro.
Ili uporedite snimke obala od prije osnivanja Morskog Dobra kad su Opstine gazdovale obalom ili danas.