ИН4С

ИН4С портал

Џабе преправљали картоне: Гвозденовић и три посланика ДПС прекршили закон

1 min read

Бранимир Гвозденовић, фото: Курир

Агенција за спречавање корупције утврдила је да су бивши потпредсједник Скупштине Црне Горе Бранимир Гвозденовић и још троје посланика из Демократске партије социјалиста (ДПС) – Маја Бакрач, Радуле Нововић и Мирсад Мурић – прекршили Закон о спречавању корупције.

Тиме је Агенција потврдила писање “Вијести”, које су почетком маја 2018. године објавиле да најмање трећина посланика владајуће коалиције у својим редовним годишњим имовинским картонима није пријавила око 400 евра варијабила који су добили годину раније.

Законом је прописано да су јавни функционери дужни да у својим имовинским картонима пријаве тачне и потпуне податке, у супротном им слиједи новчана казна од 500 до 2.0000 евра.

На основу писања “Вијести”, Центар за грађанско образовање (ЦГО) поднио је иницијативу, али и више ургенција Агенцији.

Агенцији је требало готово двије и по године да донесе прве одлуке против посланика владајуће коалиције.

Одлуке да посланици ДПС-а Ана Николић, Момчило Мартиновић, Данијел Живковић, Филип Вуковић, Богдан Фатић, Жељко Апрцовић и Петар Смоловић и потпредсједник Скупштине Генци Ниманбегу (Форца) прекршили закон донијете су 31. августа.

Из тих одлука се види да је Агенција у многима од ових осам случајева још исте 2018. године завршила кључне радње, али да одлуке нису донијете док ову институције није преузела директорица Јелена Перовић.

“Овакве одлуке могу бити само морално задовољење и потврда да смо били у праву, а можда и опомена некима од прекршиоца, али суштинска санкција је изостала искључивом кривицом Агенције. Умјесто да је Агенција својим благовременим и неселективним поступањем послала снажну поруку да оваква кршења закона неће толерисати, да је створила предуслове да се прекршиоци казне и тиме припуни јавни буџет, Агенција је ова лица заштитила, себе као институцију урушила а и оштетила буџет који од оваквих задоцњелих одлука и накнадне памети нема користи”, оцијенила је виша правна савјетница у ЦГО Снежана Калуђеровић, наводећи да је прошао рок за њихово кажњавање.

корупција, Radonjiću
Сретен Радоњић

Директорица Агенције је на посљедњој сједници Савјета Агенције сугерисала да су на мјесту биле критике домаће и међународне јавности, међу којима и Европске комисије, на рачун тога да је било селективног поступања.

“Што се тиче извјештаја ЕК, па да сте ме питали прије два или три мјесеца, ја бих рекла не, нема селективног приступа”, казала је она, појаснивши да је на основу писања медија и НВО утврдила да су многи случајеви остали неријешени.

Бивши директор Сретен Радоњић више пута је негирао да је било селективности у његовом раду.

Увидом у одлуке које су достављене на адресу ЦГО-а може се видјети да су политички директор ДПС-а Гвозденовић и њих троје – Бакрач, Нововић и Мурић – одлучили да Агенцији пријаве варијабиле неколико дана након што су “Вијести” објавиле текст 1. маја 2018. године да крше закон.

Агенција је у вријеме Радоњића прихватала аргумент да је могућа допуна картона.

Међутим, из Агенције су поручили да се то не може узети у обзир јер није допуштено допуњавање имовинских картона послије законског рока за њихово подношење, што је у случају редовних годишњих имовинских картона 31. март.

У одлуци у коју су “Вијести” имаве увид, Гвозденовић ја навео да “сматра да поменуто самоиницијативно исправљање учињеног пропуста има значај за другачије одлучивање у овој управној ствари, те да вјерује а ће Агенција у даљем поступку цијенити самоиницијативно указивању на грешку и исправку исте”.

Бакрач је казала да је “ненамјерном грешком изоставила” варијабилу.

“Надаље је додала да је по сазнању за учињени пропуст надлежном органу доставила допуњени извјештај о приходима и имовини и допис у којем указује да износ варијабиле није евидентиран, што указује да није постојала намјера да прикрије тај износ”.

Нововић је Агенцији казао да је до пропуста дошло усљед ненамјерног превида приликом попуњавања картона, те да је по сазнању за учињени пропуст доставио Агенцији допуну и како “то доказује да није имао намјеру да прикрије тај приход”.

“У коначном, истакао је да није имао намјеру да прикрије варијабилни додатак већ да је до пропуста дошло усљед неинформисаности, а да се његова намјера да прикаже податке транспарентно доказује накнадно достављеним обавјештењем”, наводи се у одлуци.

“Агенција се до сада позиционирала као саучесник онима који скривају податке у имовинском картону и ми се надамо да ће се те праксе мијењати, али и да ће се утврђивати одговорност у самој Агенцији на свим нивоима”, поручује Калуђеровић из ЦГО.

Она је додала да се нада да ће Агенција ријешити поступке у случају још шест посланика доскорашње владајуће коалиције.

Из Агенције су на посљедњој сједници Савјета саопштили да Скупштина није кажњавала посланике за које је раније утврђено да су кршили закон, наводећи да није надлежна.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Џабе преправљали картоне: Гвозденовић и три посланика ДПС прекршили закон

  1. Kada će da se ispita umješanost Jelene Perović u predmetu Klap-utaja poreza. Isto tako mislilm da je vrijeme da se preispitaju njene sudske odluke u kojima oslobađa kriminalce i minimalno ih kažnjava. Advokatu Mićoviću ima do kraja života da vraća dugove sto joj je brata branio džabe.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net