ЕЦБ доштампава 1.000 милијарди евра
1 min readЕвропска централна банка (ЕЦБ) доштампаће 1.000 милијарди евра да заштити евро и европску привреду од све разорнијих последица ширења потенцијално смртоносног вируса корона. Ова одлука, о незабиљеженом усијавању евро-ковница новца, какво је изостало 2008. године у вријеме избијања највеће глобалне финансијске кризе од Другог свјетског рата, донијета је у ноћи између сриједе и четвртка у Франкфурту, на ванредној сједници Управног одбора ЕЦБ. Драматични искорак ЕЦБ у јеку „друштвено-економског корона цунамија” (оцјена италијанског премијера Ђузепa Контеа) у њеном садашњем глобалном жаришту – Европи, изнуђен је.
Наиме, овај историјски искорак ЕЦБ услиједио је након серије небулозних изјава њених водећих званичника прошле и ове седмице, потоњег урушавања италијанске берзе, најновије одлуке Рима да карантин на Апенинском полуострву продужи и после 3. априла, као и јавног притиска Париза у сриједу после подне да ЕЦБ „смјеста и одлучно” предузме шта год треба да се заустави берзанска „кланица” европских хартија од вриједности. „Ванредна времена захтијевају ванредне акције”, Кристин Лагард, нова предсједница ЕЦБ, радикално је промијенила мишљење у односу на изјаву од прошлог четвртка. Тада је, наиме, једном својом примједбом изазвала највећи пад акција у историји берзе у Милану, иначе иницијалном жаришту вируса корона у Европи.
Иза објаве Лагардове да ће ЕЦБ сада и акционо бранити евро „по сваку цијену”, Банка из Франкфурта објавила је Пандемијски ванредни програм куповине обвезница тежак 750 милијарди евра, и то не само до краја 2020, већ „докле год траје ризик од короне”. Са прошлонедељном одлуком ЕЦБ о додатној „корона” куповини обвезница (120 милијарди евра), и текућом мјесечном акцијом сличне природе (20 милијарди евра), Европска централна банка ће у следећих девет мјесеци уложити више од хиљаду милијарди евра у куповину акција, најбржим темпом у својој историји, оцјењује лондонски „Фајненшел тајмс”. Какве ће последице имати новонајаваљена поплава евра по финансије и инфлацију еврозоне и ЕУ, након кризе, у овом моменту је неизвјесно.
Било како било, ЕЦБ је сада изашла на нову црту против невидљивог непријатеља. Изгледа су ипак уродиле плодом оцјене европских лидера о „ратном стању” широм Европе изазваном ширењем короне, као и свјеже упозорење љемачке канцеларке Ангеле Меркел да је најјача економија ЕУ „пред највећим изазовом од Другог свјетског рата”.
Истовремено, Европска централна банка отворила се и према Грчкој, коју је годинама угњетавала током тамошње разорне дужничке кризе. Наиме, ЕЦБ ће први пут прихватити да пазари и хартије од вриједности данас најзадуженије чланице еврозоне. Није ту крај одустајању ЕЦБ од тврдокорне уздржаности према финансијским мукама посусталих чланица. Наиме, ЕЦБ је објавила да ће – ако околности налажу – ревидирати своје „самоуведено” (политичко) ограничење о куповини до највише једне трећине дугова сваке земље чланице.
Берзе – најприје оне у Азији – током претходне ноћи помијешаних осјећања реаговале су на најновије одлуке ЕЦБ, које су објављене готово истовремено као и нове радикалне мјере Вашингтона у борби против последица короне.
Куповина обвезница – ма којег опсега – инвеститорима у овом тренутку не дјелује као прави лијек за неизрачунљиви удар короне на понуду и тражњу свега што је на свјетском тржишту и последице разломљеног ланца глобалног снабдијевања. Инвеститори траже да се вирус некако заустави, преноси агенција Блумберг са Волстрита. Како „убити корону” и скинути јарам „бункера” са доброг дијела човјечанства, изгледа да је тренутно најважније питање.
Тим поводом огласио се јуче Бил Гејтс, легендарни оснивач „Мајкрософта” и филантроп који блиско сарађује са Свјетским економским форумом у Давосу у текућој борби за вакцину против вируса корона.
„Ако државе добро обаве посао са тестирањима и карантином, онда би за шест до 10 седмица требало да региструју веома мало нових случајева заразе… Прве вакцине ићи ће здравственим радницима и радницима на критичним пословима. Ако све буде ишло како треба, то би могло да се деси за мање од 18 мјесеци”, процјењује Гејтс.
Прочитајте ЈОШ:
Приштина укинула таксу на сировине, од 1. априла крај такси на сву робу
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Isto što i Slobodanko 1991, inače američki đak. Krajnji ishod je poznat.
Ало ,,стручњак“, то НЕМА везе једно са другим. Мешаш бабе и жабе.
Од доласка Марија Драгог то се радило сваког мјесеца гдје се одштампавало 80 милијарди evra мјесечно,ово је само потврда немоћи и последице политике камата од 0% гдје је ЕЦБ изгубила било какаву могућност интервенције,ово је оно што је иронично казао прије десетак година Бен Схалом Бернанке амерички економиста из Брокингс Институције, који је обављао два мандата као председавајући Федералне резерве, централне банке Сједињених Држава, од 2006. до 2014. године.
Када су га упитали шта ће радити када понестане новца одговрио је: ићи ћемо хеликоптерима и бацати новац да народ има да купује храну.
Изгледа да се то приближава у правом смислу ријечи.