Ехо изградње српског поноса: Аутопут „Милош Велики“ за будућност Србије и региона
1 min readПуштање у рад нове саобраћајнице дугачке 17 километара и 600 метара повезаће Коридоре 10 и 11, тачније Војводину са западом земље, што ће, коначно, смањити гужве на излазу и улазу на аутопут “Милош Велики” код Обреновца.
Од Сурчина до Чачка за сат времена
Ако се узме у обзир да ће на аутопуту “Милош Велики” од Сурчина до Чачка укупне дужине 120,6 километара бити углавном ограничење брзине до 130км на сат, то значи да ће возачи моћи да пређу цијелу саобраћајницу и за мање од сата.
Током обиласка те трасе потпредсједница владе и министарка грађевинарства Зорана Михајловић најавила је да се на тој дионици неће наплаћивати путарина.
„Путарина почиње да се наплаћује тек на рампи код Обреновца ка Чачку. Ова дионица припада Београду и зато на њој неће бити путарине“, рекла је Михајловић и додала да осим што су „радови завршени прије рока, није био ниједан додатни трошак током изградње“.
Нови аутопут има 12 мостова, распона од 11 до 1581 метра, а највећи се налази код Обреновца, на ушћу Колубаре у Саву. Дугачак је 1581 метара и широк 29, има 27 стубова и 33 распона, а уграђено је 88000 кубика бетона и више од 11500 тона араматуре.
Састоји се од јужног и сјеверног приступног моста, као и главног моста који је грађен системом „крлетке“, што подразумијева истовремену изградњу приступних мостова и спајање према главном распону који је дугачак 185 метара.
Распон између стубова на мосту је 275 метара. Тај мост је у јуну ове године спојио сурчинску и обреновачку страну, то јест обале Бољеваца и Барича.
Двије петље – Сурчинска и Обреновачка
Дионица је подјељена на пет сектора: осим изградње моста, подразумијева надвожњак преко пруге Остружница-Батајница, као и двије петље Сурчин и Обреновац.
Петља Сурчин повезује нову трасу аутопута са обилазницом око Београда односно будућим путем од Новог Београда до Сурчина, то јест од Војвођанске улице и Булевара Јурија Гагарина.
Сурчинска петља спаја аутопутпут Е-75 са аутопутем Е-763 („Милош Велики“) односно путне коридоре 10 и 11. Та петља налази се отприлике између петље Добановци и остружничког моста, тако да ће возачи моћи до петље Сурчин да дођу са јужне стране преко Остружнице, а са сјеверне од Добановаца.
Обреновачка петља је нешто мања од сурчинске, а састоји се од двије мостовске конструкције односно два надвожњака и представља везу Коридора 11 са Обреновцем и околним мјестима.
Дионица кроз бројке
17,6 км је дужина дионице Сурчин- Обреновац
208 милиона евра је вриједност радова
120,6 км биће дужина аутопута “Милош Велики” када се за саобраћај отвори дионица Сурчин-Обреновац
Подсјећања ради, радови су званично отворени у марту 2017. године, а уговором је предвиђено да цијела деоница Сурчин – Обреновац буде готова до 5. јануара 2020. Вриједност радова је 233,67 милиона долара.
Путеви Србије су инвеститор, а пројекат се финансира из зајма Ексим банке Кине. Пројекат изградње аутопута Сурчин-Обреновац подразумијева изградњу четири возне и двије зауставне траке, у укупној ширини од 29 метара.
Главни извођач је кинеска China Communications Construction, чија је ћерка фирма China Road and Bridge Corporation (ЦРБЦ) градила и Пупинов мост на Дунаву између Земуна и Борче.
Заједно са већ отвореним дионицама: Обреновац-Уб, Лајковац-Љиг, Уб-Лајковац и Љиг-Прељина чиниће аутопут од Београда до Прељине код Чачка у дужини од око 120 километара. Очекује се да у марту 2020. почну и радови на спајању Новог Београда са Сурчином, односно прављењу градског аутопута у дужини од 7,9 километара.
Осим тога, на траси Коридора 11 према Црној Гори, до краја 2021. требало би да буде завршена и дионица од Чачка до Пожеге. Најављено је да би уговор за наставак градње аутопута од Пожеге до Дуге Пољане могао да буде потписан током 2020. и онда би остало још посљедњи дио аутопута до Бољара на граници са Црном Гором.
Како се градио мост
Вучић је објавио на званичном инстаграм налогу „Будућностсрбијеав“ видео снимак који показује како су текли радови на изградњи моста Сурчин-Обреновац. Видео је објавио уз поруку „да се Србија гради на сваком кораку и наду да ће се сљедеће године стићи до 1000 изграђених мостова“.
А како ће се звати
Обреновчани, њих 13000, дали су предлог и потписали петицију да новоизграђени мост носи назив „Мост српско-кинеског пријатељства“.
Наиме, прије неколико мјесеци, предсједник општине Обреновац, Мирослав Чучковић, изнио је свој предлог на Твитеру, да нова дионица аутопута треба да се зове „Мост пријатељства предсједника НР Кине Си Ђинпинга и предсједника Србије Александра Вучића“.
У међувремену, Обреновчани на челу са Чучковићем одлучили су се за сличну, мада скраћену варијанту.
Аутопут „Милош Велики“ биће званично пуштен у саобраћај у недељу, 18. августа у присуству председника Србије Александра Вучића, а путници ће моћи да путују новом деоницом од Обреновца до Прељине у дужини од 103 километара, која ће им олакшати пут ка западној Србији, црногорском приморју и Босни и Херцеговини.
Нови аутопут од Обреновца до Љига дужине је 62,7 километара а чине га деонице: Обреновац-Уб дужине 26,23 км, Уб-Лајковац дужине 12,5 км где се због лошег квалитета приликом изградње део у укупној дужини од 2,5 км морао санирати и Лајковац-Љиг дужине 23,98 км.
Влада частила: Асфалтиран пут од манастира Морача до Бара Радовића
Управа јавних радова Црне Горе реализовала је пројекат модернизације локалних путева на територији општине Колашин, у оквиру којег је асфалтиран пут од манастира Морача до Бара Радовића, у дужини од око километар.
Вриједност овог посла је 75 хиљада евра, које је обезбиједила Влада Црне Горе, а извођач радова било је подгоричко предузеће “Бемакс”.
„Завршетком пројекта у знатној мјери је унапријеђена безбједност на овој дионици, што је за локално становиштво и све учеснике у саобраћају од нарочитог значаја у зимским мјесецима.
Радови у близини манастира Морача представљају наставак улагања Владе Црне Горе и Управе јавних радова у путну инфраструктуру колашинског краја, имајући у виду да је недавно завршена и модернизација више градских саобраћајница, у вриједности од 134 хиљаде евра“, саопштено је из Управе јавних радова
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Poštovani/e, ovaj tekst je trebalo da bude objavljen pod – (Vučićev) PLAĆENI PROSTOR… Zapad brojnim investicijama daje potporu Vučiću kako bi južnu srpsku pokrajinu što bezbolnije predao Šćiptarima… A elementarna kultura nalaže da cijenjeni portal, In4s, učestvuje u Vučićevoj marketinškoj kampanji, jer, Bože moj, i sam ima benefita od toga… jednostavno, htjeli-ne htjeli, moraju… ?