ИН4С

ИН4С портал

Ејми Кони Берет – Трампов избор за судију Врховног суда: Религиозна, мајка седморо дјеце, противница абортуса

1 min read
Кажу да је приватно бескрајно љубазна особа. Иако има доста посла, волонтерски помаже у школи у коју јој иду деца. Колеге је описују као великодушну и гостопримљиву. „Ретко ко са тим нивоом образовања тако реагује на обичне људе“, рекла је за Гардијан једна социјална радница која је познаје

Ејми Кони Берет (Фото: EPA/Shawn Thew)

Трампов избор пао је на Ејми Кони Берет – она би требало да буде судија Врховног суда.

Тврдо је религиозна, приватно топла и спремна да помогне. Њен избор може да обликује америчко правосуђе у наредним деценијама, преноси Дојче веле.

Она је дубоко религиозна противница абортуса – и ускоро би могла да постане судија Врховног суда Сједињених Држава, суда који усмерава правосуђе у тој земљи. У питању је Ејми Кони Берет коју је амерички председник Доналд Трамп у суботу номиновао да замени недавно преминулу либералну судију Рут Бејдер Гинсбург.

Док се либерални део САД опростио од Гинсбург као од феминистичке иконе, Берет је лице конзервативне Америке. Њена номинација ће додатно распламсати сукоб култура у земљи. Јер, Берет није само против права жена да саме одлуче да ли ће изнети трудноћу, већ и против обавезног здравственог осигурања за све и хомосексуалног брака. Залаже се за право на поседовање оружја и традиционалну слику породице, јавља Б92.

Као професорка права на католичком Универзитету Нотрдам, на једном предавању је рекла да је каријера у правосуђу само „средство до циља“, а да је циљ „изградња Царства Божијег“. Њени критичари не пропуштају да подсете на ову реченицу.

Дебату је изазвала пре три године када је, номинована за судију Врховног апелационог суда, била на саслушању у Сенату. Једна демократска сенаторка јој је пребацила да „догма јако куца у њој“, на шта је Берет одвратила: „Ако ме питате да ли озбиљно схватам своју католичку веру: да, схватам је озбиљно. Иако желим да нагласим да моја религијска припадност или моја вера не би утицали на моје обавезе као судије.“

Реченица демократске сенаторке – у оригиналу „The dogma lives loudly within you“ – постала је неуништива реклама за Ејми Кони Берет у конзервативним круговима. Реченица је попут слогана штампана на мајицама и шољама за кафу.

Комшилук и колеге је хвале

Берет живи оно у шта верује. Са породицом живи у Саут Бенду, малом универзитетском месту у Индијани. Има седморо деце од којих су двоје усвојени и потичу са Хаитија. Један син има Даунов синдром. Ејми Кони Берет га наводно сваког јутра на леђима износи низ степенице породичне куће.

Кажу да је приватно бескрајно љубазна особа. Иако има доста посла, волонтерски помаже у школи у коју јој иду деца. Колеге је описују као великодушну и гостопримљиву. „Ретко ко са тим нивоом образовања тако реагује на обичне људе“, рекла је за Гардијан једна социјална радница која је познаје.

Према наводима медија, Берет у припада каризматском покрету „Пеопле оф Праисе“ у оквиру католичке цркве. У питању је конзервативни покрет који се залаже за традиционалне улоге у породици. Додуше, као жена од каријере, сама Берет се баш не уклапа у ту слику.

Рођена је 1972. у Њу Орлеансу као најстарије од седморо деце. Завршила је основне студије енглеске књижевности, а затим је студирала право на реномираном универзитету Нотрдам где је предавала до 2017. године. Својевремено је радила за покојног конзервативног судију Врховног суда Антонина Скалију од којег је наводно преузела правне позиције – да Устав ваља тумачити дословно, као у време настанка.

Потез са трајним последицама

Трамп се и раније похвално изјашњавао о Берет. Номинацијом се нада јачању подршке у конзервативној бази пред изборе почетком новембра. Републиканци, који имају већину у Сенату, надају се да би Берет као жена могла да добије подршку и неких демократских сенаторки.

Берет је већ трећа особа коју Трамп шаље у Врховни суд након Нила Горсача и Брета Кавана.

Ако буде потврђена, Берет ће појачати већину коју конзервативне судије имају у Врховном суду у односу на либерале – било би онда шест на према три. Још веома млада за тако високу позицију у правосуђу, Берет би могла да утиче на правну праксу САД деценијама. Јер, судије се бирају на доживотни мандат, пише Б92.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Ејми Кони Берет – Трампов избор за судију Врховног суда: Религиозна, мајка седморо дјеце, противница абортуса

  1. Из поверљивих вашингтонских извора сазнајем, да она није ни за четнике, ни за партизане, већ је по том питању неутрална (к’о Србија – како се духовито изразила).

    8
    4
  2. Сад се очекује оштра реакција ДПС-а упућена Трампу. Не може неко ко је дубоко религиозан,ко је против геј бракова да буде судија уставног суда. Америчка држава је секуларна,а госпођа Берет није симпатична многим атеистима и сатанистима који живе у Америци,а исто тако нема подршку АНБ-а,нити бивше владе Црне Горе. А у међувремену се није ни изјаснила да ли је за четнике или партизане,мада је сумњив тај њен одлазак сваке недеље ујутру у цркву.

    32
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy