ИН4С

ИН4С портал

ЕК одобрила амандмане на медијске законе које је упутио Спајићев кабинет

1 min read
ЕК

Европска комисија

Европска комисија (ЕК) одобрила је амандмане на медијске законе, па ће Влада сјутра одржати сједницу на којој ће разматрати прописе из ЕУ агенде, потребне за добијање Извјештаја о процјени испуњености мјерила за поглавља 23 и 24 (ИБАР), потврдило је више извора из извршне власти, преносе Вијести.

Та сједница прво је била најављена за петак, а затим за понедјељак. Један од разлога одлагања сједнице Владе је тај што се чекало мишљење ЕК на амандмане на медијске законе које је упутио Кабинет премијера Милојка Спајића, након већ добијеног позитивног мишљења ЕК на законе.

Ради се о Закону о медијима, Закону о јавном медијском сервису РТЦГ и Закону о аудио-визуелним медијским услугама.

Амандмани се углавном тичу РТЦГ и телевизија са националном фреквенцијом.

Како су „Вијести“ раније објавиле, амандмани су засновани на примједбама једног броја невладиних организација (НВО), које су тражиле да се не повећава број чланова Савјета РТЦГ са девет на 11, да се за директора тражи радно искуство од пет година, умјесто десет како пише у предложеном Нацрту закона, да скупштински Административни одбор има задњу ријеч које НВО могу да предложе чланове Савјета РТЦГ, а не да то зависи од броја релевантних НВО које су предложиле кандидате.

Предложено је и да се комерцијалним телевизијама повећа удио сопствене продукције на 30 одсто, а да се РТЦГ-у поново омогући емитовање реклама у прајм тајму.

Према информацијама „Вијести“, ЕК је тражила мишљење од Савјета Европе чији су експерти рекли да не постоје стандарди када су ове ствари у питању и да то није дио „акија (Аqуис)“.

Влада, прије јуна када се очекује ИБАР, осим медијских, треба да утврди системске законе у области правосуђа и борбе против корупције и организованог криминала, између осталог измјене и допуне: Закона о Судском савјету и судијама, Закона о Државном тужилаштву, Закона о Специјалном државном тужилаштву, Закона о спречавању корупције, Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу и Законика о кривичном поступку.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *