Еколошка само на папиру: Годишњица у сјенци црних еколошких тачака
1 min read

Црна Гора данас обиљежава 22 године од проглашења за прву еколошку државу на свијету, међутим, и након двије деценије од проглашења није много урађено на примјени минималних стандарда из области екологије и животне средине.
На данашњи дан 1991. године Скупштина Црне Горе усвојила је на Жабљаку Декларацију о проглашењу Црне Горе за еколошку државу, а годину касније та ставка унесена је у Устав. Документом је било предвиђено да Црна Гора буде посвећена очувању природног окружења.
Пет црних еколошких тачака
Еколошку слику Црне Горе нарушава претварање плодног земљишта у грађевинско, немилосрдна експлоатација шљунка и пијеска, бујање дивљих депонија и сметлишта.
Према неким процјенама у Црној Гори има око 300 дивљих депонија, а осам општина нема усвојен план управљања отпадом.
Посебно се истичу пет црних еколошких тачака – КАП, Железара, Бродоградилиште у Бијелој, ТЕ Пљевља и Рудник Шупља стијена.
Невладин сектор истиче да је Црна Гора далеко од примјене минималних стандарда из области екологије и животне средине, а као једну од највећих препрека у примјени ових стандарда истичу недовољно залагање државних институција.
Неопходна промјена еколошке свијести
Одбрана ријеке Таре, односно, обустава пројекта хидроелектране Бук Бијела представља прву побједу „еколошке свијести“ у Црној Гори.
Више од 13.000 људи тада је ставило је свој потпис испод декларације којом се тражи пуна заштита ријеке Таре од потопа који јој пријетио.
Последње три године мјештани Берансела организују блокаде сметлишта на Васовим водама, гдје је до сада лагеровано више стотина хиљада килограма опасног отпада.
Они се противе изградњи регионалне депоније на том мјесту, које је од првих кућа удаљено свега неколико стотина метара.
Велики дио отпада завршава у ријеци Лим, чимe се у великој мјери нарушава рјечни екосистем.
Упркос сталним блокадама депоније и протестима мјештана Берансела, власт нема слуха за њихове проблемe, па је приликом последње блокаде депоније полиција привела 11 Беранселаца.
Да ли ће Црна Гора након више од двије деценије промијенити погрешну еколошку политику и направити конкретне кораке у циљу санације црних еколошких жаришта, показаће вријеме.
У супротном, Црна Гора остаће „еколошка“ само на папиру.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


To proglašenje države za ekološku je bilo foliranje da se proglasi država, ali nijesu smjeli od „tate“, pa kao fol ekološka. U PG neki bacaju smeće preko terase na ulicu… Za sada neću imena.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=74Mseysxm-0
Opet samo kritikujete vlast. Niste spomenuli da je vlast organizovala čišćenje kampova na Koniku, gdje je zagađenje veliko
Sramno. Za 20 godina nećemo imati ni čistu vodu da pijemo, a sve će biti zagađeno u tolikoj mjeri da ni hrana neće biti za ishranu. Moramo uraditi sve da sačuvamo prirodu i da drastično smanjimo zagađenje.