ИН4С

ИН4С портал

Економист: Руска привреда се за сада добро носи са санкцијама

После пада почетком марта, рубља је ојачала, а њен курс се приближава предратном времену.

фото: ЕПА-ЕФЕ

Како се руска економија сналази под теретом нових санкција Запада без преседана? Много боље него што би се могло очекивати, са жаљењем констатује британски Економист .

Иако је Запад практично покренуо „економски рат“ као одговор на руску специјалну операцију у Украјини, чини се да ова стратегија више не доводи до жељених резултата, наводи се у чланку.

Сврха ових оштрих мера је била да се руска привреда заустави – и у почетку су оне заиста функционисале: у првој недељи након увођења нових санкција, рубља је пала за трећину у односу на долар, а цене акција многих руских компанија су нагло пале. Међутим, хаос на руским тржиштима је спласнуо. Курс рубље је већ значајно порастао у односу на минималне вредности с почетка марта и сада се приближава претходном нивоу.

Вероватно је да ће руска привреда ове године ипак ући у рецесију – али иако многи западни стручњаци за њу предвиђају „тмурна времена“, стварни учинак ће зависити од неколико фактора, наводи се у чланку. На ситуацију ће у великој мери утицати да ли обични Руси, у контексту дуготрајног сукоба, почну да брину за економију и значајно смање своју потрошњу, објашњава лист.

Осим тога, поставља се питање да ли ће производња временом стати, с обзиром на то да ће руским компанијама због санкција бити ускраћен приступ западном увозу. Према аналитичарима, најугроженији би могао бити руски сектор авијације, као и аутомобилска индустрија. Међутим, многа велика предузећа основана у совјетско доба одавно су навикла да раде без увоза. У чланку се наглашава: „Ако у свету постоји економија која може да се носи са потешкоћама у условима изолације и блокаде, онда је то руска економија .”

Други важан фактор је везан за руски извоз енергије. Упркос бројним санкцијама, Русија и даље снабдева стране купце нафтом у вредности од 10 милијарди долара месечно, око четвртине онога што је раније извозила. Поред тога, наставља да прима приходе од продаје гаса и нафтних деривата, што је вредан извор новца, који се може користити за куповину робе широке потрошње и неопходних делова у неутралним и пријатељским земљама. Чак и ако се ситуација не промени, руска економија је сасвим способна да издржи неко време, закључује Економист.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Бјелорусија објавила списак „непријатељских земаља”, међу њима и Црна Гора

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *