ИН4С

ИН4С портал

Економиста из Беча Гашпер Кржич: Пандемија мијења облик пословања

1 min read
Илустрација

Илустрација

Три су општа запажања о пословном расположењу:

* Прво је да компаније нису криве за кризу. За разлику од „дотком“ кризе у 2000-01. и финанцијске кризе 2007-09, које су настале као посљедица шпекулативног понашања, овај економски шок је налик више рату или цунамију, гдје су све жртве заиста и заслужиле подршку.

* Друго, већина тпредузећа ушло је у кризу у прилично солидном стању, раст запослености је био у порасту, наруџбе су релативно пуне, а свјетски трговински токови су опуштени.

* Треће, Кина је након неколико дана пропасти на глобалном тржишту поступно отворила неке творнице и укинула неке своје мјере обуставе. То говори у прилог опоравку у облику слова В, или у најбољем случају у облику слова У.

Сада – четири мјесеца послије почетка кризе, незапосленост је велика, а фирме се обраћају владама ради финансијске помоћи. Неке ће фирме банкротирати и ако добију подршку владе. Удио фирмит које одлазе из посла снажно ће утицати на повјерење потрошача и имаће утицај на облик опоравка, као и могућност другог таласа болести након укидања ограничења. Гледајући свијет послије ковид-19 кризе, остаје да видимо утврђене трендове који ће се убрзати.

Један од превладавајућих трендова прије кризе био је динамичан М&А посао, тренутне ситуације могу створити пуно прилика за корпоративна преузимања и промјене стратегије.

Кинеска влада може подржати своје државне фирме да изађу на глобално тржиште куповином на примјер проблематичних аутомобилских компанија у Европи. Цијена дионица Дајмлера мања је од половине од оне када је Geely, кинески произвођач аутомобила, купио 10% удјела у 2018.

Аутомобилске фирме такође могу видјети понуде технолошких компанија које би жељеле побољшати сарадњу. Здравије аеродромске фирме, попут Катара и ИАГ-а, власника Бритиш Ервејза, могу искористити прилику од својих банкротираних супарника и покушати купити и друге конкуренте и преузети апсолутно вођство.

Privat equity фирме, који имају новац улагача, могу почети откупљивати добављаче у разним индустријама, свјесни да ће, када се потражња врати, такве фирме видјети своје прве плодове.

Велике корпорације почеће куповати мање, а мање фирме ће се покушати спојити са сличним.

Глобални добављачки ланци учинили су западне компаније врло зависнима о добављачима из Кине. У свјетлу трговинског рата и других ризика од поремећаја пословања, многе су глобалне фирме смањиле зависност о Кини проналазећи добављача другдје у Азији.

Али акутни стадијум кинеске кризе ковид-19 јасно је показао колико је Кина суштинска и даље пружалац „инпута“ за такве творнице другдје у Азији и широм свијета.

Оно на шта фирме требају пазити је да граде мрежу по свом избору добављача изван Кине, чак и ако то повећава трошкове.  Вијетнам, Мјанмар, па чак и Индија разматрани су најцјеловитије.

У неким индустријама (и земљама) то може значити враћање производње кући. То би се могло учинити на економичан начин, јер развијене земље имају напреднију роботику и нове приступе производњи. Како су се ИТ користили за стварање ланаца снабдијевања, сада се могу вратити на регионални ниво.

Изградња дигиталних веза била је темељ за раст и прије кризе, сада је постала својствени дио свакога од нас и учинила нам да схватимо да ИТ може понудити више него што смо у почетку мислили.

Најбољи пример је видеоконференцијска компанија Зум. Друштво је имало ca.10 милиона корисника у јануару 2020, већина их је користила за пословне састанке, сада нуди 200 милиона људи, не само на састанцима, већ и с Tai Chi курсевима и другим карантiнским интернетским предавањима.

Е-трговина, још један живописан примјер, постигла је нове висине јер се људи одлуче да наруче путем интернета да не би били изложени вирусу.

Малопродаје су испуниле своје циљеве за кориштење мрежних платформи постављених неколико година унапријед, што би могло остати, јер су многи од нас поновно открили предности и погодности интернетске куповине.

Овај тренд ће бити добра вијест за велике компаније. Велике фирме имају бољи приступ тржиштима капитала што им даје додатну предност у односу на мање конкуренте.ма

А да и не спомињем како је држава уопштено спремнија за сарадњу са великим фирма, јер их величина и обично широк портфељ производа чине лакшим. Имајте на уму да ће неко вријеме влада трошити највише, преноси РТРС.

Много је више опипљивих трендова које је појачао ковид-19, и надам се да ће се они развијати на набоље када се криза заврши.

Прочитајте ЈОШ:

Код нас је „мало“ другачије: „Специјалне јединице“ свештеника обилазе обољеле од короне у Русији

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net