ИН4С

ИН4С портал

Економисти: Долазак Строс-Кана пун погодак

1 min read

Dominik-Stros-KanСрпски економисти су данас, у изјавама Танјугу, оценили да ће за Србију бити користан долазак бившег генералног директора Међународног монетарног фонда Доминк Строс-Кана у тим српске владе у функцији саветника, с обзиром на његово велико искуство знање и добре контакте у међународним институцијама.

Економиста Љубодраг Савић је рекао да нема никакву дилему око тога да ли је ангажовање Строс-Кана добро за Србију и да је то у овој ситуацији – „пун погодак“.
„То је човек који је био на челу ММФ-а и министар финансија у француској влади и врло је квалификован – има стручност, добро искуство и добре позиције у међународним институцијама“, рекао је Савић.

Коментаришући изјаву првог потпредседника владе Александра Вучића да су припремљана три пакета мера везана за јавни дуг, дефицит и пореску политику, Савић је указао да се ти пакети односе на проблеме које треба ургентно решавати.

Он је навео да су то најделикатнија питања и да се слаже са тим да их треба решавати што пре, напомињући да се, ипак, недовољно пажње поклања мерама за решавање основног проблема, а то је да имамо малу реалну производњу.
„Ове мере сасвим су у реду, али ако се не повећа производња и извоз, њихов ефекат ће бити доста лимитиран“, додао је Савић.

Економиста Горан Николић је, такође, казао за Строс-Кана да је „просто очигледно да се ради о врло озбиљном економисти“ и да је његов долазак за сваку похвалу.
„Строс-Кан ће давати савете који су чисто макроекономски… Он је чак дао и правац новог размишљања о ММФ-у, који је више лево оријентисан“, истакао је Николић.

Он је казао да је Строс-Кан левичар и да и ту компоненту у овом моменту треба имати у виду у вези са санирањем дугова.
„Вероватно нисмо имали озбиљнијег економисту да саветује наше владе, колико знам, никад у историји“, рекао је Николић.

Што се тиче најављених пакета мера, Николић је казао да је за јавни дуг добар најављени циљ да се „препакује“ односно да се један део дуга који носи високе камате, где имамо 400 милијарди динара дуга, ургентно раздужи и да се узимају кредити са по један-два одсто камате уместо оних 10,6 одсто камате у динарима.

Економиста Милан Ковачевић каже да Строс-Кан може доста помоћи српској влади.
„Многи људи који имају знање и искуства из иностранства могли би нама помоћи. Строс-Кан би нам нарочито могао помоћи ако будемо својски хтели да се вратимо у неки аражман са ММФ-ом“, рекао је Ковачевић.

За државу је, како је рекао, велика штета што није постигла нови аранжман са ММФ-ом, уз који би брже стекла поверење у свету, бољи рејтинг, јефтиније даље задуживање, што би и допринело да се мање срља у све веће дугове, што је сада случај.

Са друге стране, према његовим речима, детаљи око ангажовања Строс-Кана нису познати и тај процес није довољно транспарентан, јер јавност не зна „за које сврхе ће он бити коришћен као саветник, нити се зна колко ће коштати његови савети, колико ће трајати саветовање и на који ће начин то бити регулисано“.

Коментаришући припремљене пакете мера за јавни дуг, дефицит и пореску политику, Ковачевић је казао да има генерално лоше мишљење о „таквим глобалним идејама“. Ковачевић је навео да порески систем није лако мењати, јер је у Србији „јако дуго кварен“ и да је у нашој земљи наплата пореза јако лоше организвана и слаба, као и да има пуно нејасноћа у садашњој пореској политици.

Економиста Љубомир Маџар сматра да је јако разумно ангажовати странце за економске саветнике у влади, „с обзиром да ми нисмо нека развијена земља у погледу економске струке и науке“. Маџар је додао да не очекује неке спектакуларне резултате од тога, јер у Србији ограничење, ипак, није било у недостатку знања већ у политичким условима.

Многе ствари за које су економисти добро знали и умели да докажу да су атрактивне, пожељне и економски рационалне, нису прихватане зато што су постојала политичка ограничења и што се то властодршцима једноставно није исплатило, предочио је Маџар.

Више знања ће свакако моћи да допринесе бољој економској политици и мислим да је јако добро ангажовати такве људе, јер ће неке ствари и на политичком плану моћи лакше да прођу, ако су иза њих нека звучна страна имена, оценио је Маџар.

Он је изразио задовољство што је Строс-Кан најавио да ће предложене мере за опоравак привреде бити зановане на профиту, а не на државним субвенцијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Економисти: Долазак Строс-Кана пун погодак

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy