ЕКСКЛУЗИВНО! Историја о којој се ћутало поводом 80 година од „ослобођења“ Цетиња
1 min readНајновија открића историчара др Александра Стаматовића у Архиву за националну безбједност Црне Горе (бивши архив УДБ-е), бацају сасвим друго свјетло на представу ослобођења црногорске пријестонице прије 80 година.
Терор на становништвом Цетиња: Масовне пљачке, покушаји силовања и стријељања људи без закона и суда
Поводом 80 година од ослобођења црногорске пријестонице биће, по ко зна који пут, интерпретирана верзија о антифашистичкој традицији Црне Горе и Цетиња, и одушевљења поводом уласка ослободилаца. Но, је ли то заиста тако било? Да ли смо били деценијама затрпани лажном историјом?
Најприје треба поћи од чињенице спорног датума ослобођења Цетиња. Послије тродневних борби Цетиње су ослободиле јединице Десете црногорске и Шесте црногорске партизанске бригаде. Наиме, у обавјештењу Штаба Другог ударног партизанског корпуса од 15. новембра 1944. године стоји да је Цетиње ослобођено 14. новембра. Међутим, Команда мјеста је дан раније издала прву наредбу о ослобођењу града (ИЗВОРИ: Зборник НОР-а, том III, књ. 8, док. бр. 357; Побједа, бр. 3, 18. новембар 1944; З. Лакић – Р. Пајовић – Г. Вукмановић, НОР у Црној Гори 1941-1945, хронологија догађаја, Титоград, 1963, стр. 670).
Цетиње је ослобођено тек из трећег покушаја. Први покушај био је 27. октобра од стране јединица Десете црногорске бригаде (ИЗВОР: З. ЛАКИЋ – Р. Пајовић – Г. Вукмановић, НОР у Црној Гори 1941-1945, хронологија догађаја, стр. 658). Други покушај био је у ноћи 6/7. новембра од стране Десете и Шесте црногорске бригаде (ИЗВОР: Зборник НОР-а, том III, књ. 8, док. бр. 235 и 237). Јединице које су ослободиле Цетиње биле су Десета црногорска и Шеста црногорска НОУ бригада.
Шеста бригада формирана је у Дријенку код Колашина 14. новембра 1943. године. За команданта је постављен Вељко Жижић, за замјеника Војин Тодоровић, а за политичког комесара Јован Ђуровић. У њен састав ушло је људство из Зетског, Никшићког, Дурмиторског и Комског НОП одреда (ИЗВОР: Зборник НОР-а, том III, књ. 6, док. бр. 66 и 88). Десета бригада формирана је у Буроњима у Љешанској нахији код Подгорице 18. септембра 1944. године. У њен састав ушли су Извиђачки батаљон Другог ударног корпуса, један батаљон Никшићког и два батаљона Ловћенског НОП одреда. За команданта бригаде постављен је Никола Бановић, а за политичког комесара Стево Ковачевић (ИЗВОР: Зборник НОР-а, том III, књ. 8, док. бр. 169, 179 и 192).
Оно што баца сасвим другачије свјетло на званичну идеолошку историографију представљају два документа, до сада непозната науци и стварној истини. Први је документ који је потписао у име Пуномоћства Одјељења за заштиту народа (ОЗН-е) Цетиња потпуковник Бранко Спасић 18. новембраа 1944. године. Овај документ је извјештај надређеном органу – Озни за Црну Гору, Боку и Санџак. У њему Спасић извјештава да је чим је сазнао за ослобођење града у град стигао са Велишом (?). Стигли су са батаљоном Озне истог дана по ослобођењу, само предвече. До тада је у граду држжала власст бригада која га је ослободила, и официр ОЗН-е приморске групе. До његовог доласка ухапшено је 60 особа „и без икаквог исљеђивања и суђења стријељани су 13. о. мј.. 14 особа, а сјутрадан још 14.“ Овдје је Спасић конфузан у извјештају, јер ако је Цетиње ослобођено 15. новембра, а он дошао увече, о дану ослобођења дани се не поклапају, што је већ презентовано у овом тексту. Према тврђењу Спасића: „Стријељање је извршила Озна у споразуму са Окружним комитетом КПЈ и другима.“ Стријељање је извршено потуно неправедно. Становништво се боји и ријетко излази из кућа. Свако чека хоће ли бити сљедећи за хапшење и пљачкање.
О стању по уласку у град Спасић даље реферише: „Свако на своју страну је вршио претресе и пљачкао приватну имовину, не само војничке ствари, већ и намирнице, златнине и друго.“ Залазило се редом и у партизанске и у четничке куће. Један руковдилац из Десете бригаде, извјесни Марковић, обавјештајни официр бригаде је чак покушао да силуује једну млађу жену, оборио је на кревет, послије чега је уз крајњи напор другова спријечен.“ Спасић је одмах обишао локални затвор у Богдановом крају, и почела су исљеђивања. Затворени су већ били др Новица Радовић, Богдан Ивановић, члан Народне управе, Арсо Мартиновић, апотекар из Пећи и други. Успостављен је затвор у селу Чешљари код Цетиња, гдје је група затвореника на челу са судијом Националног суда из Подгорице (четнички суд) Војиславом Гојнићем. Тамо је упућен друг Мило Лубарда да их спроведе на Цетиње (ИЗВОР: Архив Агенције за националну безбједност Црне Горе -Подгорица, кутија 4, док. бр. 428).
Да стање у ослобођеном Цетињу и цетињском округу није било нимало ружичасто ни по ослобођењу, говори и извјештај који је упутио 31. децембра 1944. године пуномоћник ОЗН-е за Округ цетињски Мило Лубарда Главном пуномоћству ОЗН-е за Црну Гору, Боку и Санџак. На појединим мјестима народ критикује нову власт и сеоске Народноослободилачке одборе, као нпр. у Љуботињу, гдје има одборника који су сарађивали са окупатором. У општинама Чевској и Цуцкој крије се од 120 до 150 „шкрипара“ (одметника) „што сепаратиста Крста Поповића што четника“. Већина ових су четници. Има одређени број „шкрипара“ у Љешанској нахији у Орасима, Прогоновићима и Буроњиима. Сви храну добијају од фамилија, пријатеља, рођака и кумова. Од уласка на Цетиње 29 особа је стријељано, пет упућено на истрагу Пуномоћству ОЗН-е Другог подручја у Подгорици, а три у Никшић. Осам особа је предато Судском вијећу Шесте команде подручја, а десет ОЗН-и Црне Горе, Боке и Санџака (ИЗВОР: Архив агенције за националну безбједност Црне Горе, кутија 4, док. бр. 468).
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Срамни, идеолошки усмјерени и политички инструисани коментари! Ко то води политичко-медијску харангу да се Црна Гора унизи и обезвриједи?! Испаде да су слободу Старе Црне Горе чувала и обезбиједила Брда.
То Стара Црна Гора није заслужила од браће Срба (ко је коме овдје непријатељ?). То прије свега није истина, то је гнусна лаж. На моралном извору Старе Црне Горе напајали су се сви околни Срби. Шта је сад ово?!
Што се онда чудите што Црна Гора хоће да заштити истину, слободу, морал, част и традицију, на начин, који је једино ефикасан? Наравно, без комета и других одрођеника. То је дуг пут, али једини исправан и вриједан.
„grad heroj“ 😆😂🤣🤣
Ssmi podatak,da Cetinjani u svojoj istoriji,nikada nijesu,došli do Pelevog btijega,izuzev Mirkovog pokolja Kučke nejači.Istorija kaže,da su Vasojevići i Moračani DEVET PUTAstizali na Cetinje da ga odbrane od turaka.Kako piše Mihailo Lalić,pohod Cetinjans ( prvi put u svojoj istoriji) na Plevlja 1941 god.nije bio motiv oslobođenje grada,već PLJAČKA ZLATA OD MUSLIMANA.Inače Talijani su se baškarili ,čitavo vrijeme rata na Cetinje,kao da su u Rimu.NIŠTA IM NIJE HVALILO,AMA BAŠ NIŠTA,ŠTO SE DA ,I DANAS PRIMIJETITI.
Бајо Николић познатији као Бајо Пивљанин, погинуо је бранећи, скупа са својом четом, управо Цетиње. Није познато да је иједан цеташ погинуо бранећи Пиву.
Odlican komentar, ali se mora napraviti izuzetak sa serdarom Jankom Vukoticema kojega su isti ti cenefari proglasili izdajnikom i Jovanom Markusem koji i dan dans prkosi ovim talijanskim ljigama. Imaju ertinjani titove generale i koljace, od jova kape i peka dapcevica koji su svoj narod terorisali i unistavali a kasnije uzivali po BG u otetim stanovima i kucama po Dedinju. Nema tih junaka nidje kad se oslobadjao ostatak Crne Gore ali kad se satirao svoj narod tu su bili prvi, od Bjelopavlica Boskovica i Kadica do Kuca, nijesu zalili ni djecu u kolijevku. Sa njima ni na dobar dan samo okretat glavu kao od g…
@баранин
Истина је да су све велике побједе у биткама из историје Црне Горе извојевали Брђани, Кучи, Бјелопавлићи, Васојевићи, Дробњаци…
Чувену битку на Вучјем долу преломили су Васојевићи, Мартинићку Бјелопавлићи, Фундинску Кучи, Колашинску старци Морачани и Ровчани и нешто Васојевића, и тако редом
Па шта је то он открио ново? То зна цијела Црна Гора и шире. Објављени су у јавности и имена и презимена стријељаних са занимањима. Какав хвалисавац. За берански и андријевачки крај објављено је и то чак и у књизи још 1997 године, кад је овај историчар чешљао по Јајцу, Бихаћу и јео штрукле у Кумровцу. Историју Црне Горе од 1941 до Зиданог Моста треба оставити само оним који нису из комунистичких породица, који нису били чланови СКЈ и КПЈ и чије су породице остале неокаљане. Тачка.
SVAKA CAST G,STAMATOVICU I VASOJ REDAKCIJI.
Стаматовић – најбољи историчар у Монтенегру.
Zvanicni dokumenti OZNE potvrdjuju da su talijani bili domacini na ct, da je sirotinja sa sjevera oslobadjala junake sa ct a danas potomci talijana drze casove o junastvu i sprovode fasizam po ct. Kako sijes tako zanjes, niko Boga pobijedio nije, na zalost u danasnjem ct ne smije covjek dobar dan nazdravit a da ne pomisli jeli duzan krv.