ЕКСКЛУЗИВНО из Москве: Руси за сада чврсто уз Путина, национализује се имовина западних компанија
1 min readПише: Игор Дамјановић из Москве
Испитивања јавног мњења показала су да 71% грађана Руске Федерације подржава војну интервенцију против Украније. Категорички против операције изјаснило се 21% анкетиране популације, док је 8% одбило да одговори на поставлљено питање.
Високе проценте подршке популације прате и друштвено политичке структуре. Најјача опозициона Комунистичка партија Руске Федерације, којој је подршка на прошлогодишњим парламентарним изборима порасла за 3,6 милиона гласова, по питању интервенције у Украјини има још енергичнији став од владајуће елите.
Лидер руских комуниста Генадиј Зјуганов, нама добро познат по пријатељским ставовима према српском народу, на 69. годишњицу Стаљинове смрти коју његова партија обиљежава традиционалним полагањем цвијећа на Црвеном тргу, изјавио је да ће они „урадити све да подржимо наше момке који испуњавају свету дужност, који нас бране од нацизма, фашизма и Американаца. Зјуганов је подсјетио да је његова КПРФ „давно позвала на призање ДНР и ЛНР.“
По анкетама да се закључити да је против руске војне интервенције у Украјини углавном домаћа либерална јавност, односно око 21% грађана. Њихов лидер Алексеј Наваљни, који се налази у затвору због прекорачења правила условне слободе током лијечења у Њемачкој од последица наводног тровања, једина је политичка фигура која је интервенцију осудила.
Непријављени протести потив рата одржани су у Москви и Санкт Петерсбургу, уз учешће од неколико хиљада људи, што за градове од 15, односно 6 милиона становника нису нарочите бројке. Неколико стотина ухапшених такође није нека посебна бројка која би свједочила о некој нарочитој полицијској репресији.
Са државних ТВ канала због критике рата у Украјини склоњена је најпознатија руска пјевачица Ала Пугачова, њен 27 година млађи супруг забављач Максим Галкин, познати комичар Иван Ургант и још неколико истакнутих умјетника. Државна дума прије неколико дана усвојила је строге законе, којима се за ширење лажне вијести о ратним операцијама руске армије може изрећи казна затвора до 15 година.
По горе цитираној анкети 70% руских грађана сматра да војна интетвенција у Украјини протиче успјешно. Ова анкета показује да је руско друштво спремно за жртве, које би уколико рат потраје могле да буду највеће руске од лл свјетског рата. У рату у Авганистану погинуло је око 15.000 војника Совјетске армије, док је у 2 чеченска рата страдало 9000. Број погинулих руских војника за првих 2 недеље рата вишеструко је мањи од 11.000 како тврде украјински извори, али је кад се додају жртве снада ДНР и ЛНР вјероватно већ пребацио 1000. Губици у борбеној техници такође су велики, а у последњих неколико дана оборена су најмање 4 руска авиона – јуришника 2 Су-25 и бомбардера 2 Су-34.
Западне санкције успјеле су без сумње да уздрмају руску економију, али сада не и да произведу озбиљније социјалне тензије у руском друштву. Нису забиљежена масовнија отпуштања радника услед одласка западних компанија, нема поскупљења и нема несташица о којима говоре глобалне мреже. Национална валута девалвирала за око 50% у осносу на долар и евро, али чак и увозна роба задржала је у то рубљама цијене од прије почетка сукоба.
Западне санкције, посебно оне према спортистима, умјестности и протагонистима руске културе мртвим већ деценијама и стотинама година у јавности постижу контраефектат и изазивају бијес обичног народа, чак и код оних који су гајили симпатије према Западу и вољели да тамо путују.
Све западне компаније које су у Русији инвестирали и отворили фабрике могу свој активност да наставе, међутим уз стриктну забрану изношења капитала. Они који своје бизнисе затварају могу се суочити са национализацијом своје имовине.
Влади и Врховном тужилаштву РФ данас је упућен предлог који захтијева национализацију имовине 59 западних компанија, међу којима су Мајкрософт, Епл, ИБМ, Мек Доналс, Шеј, Фолксваген, Тојота, Порше и друге. Занимљиво да је одмах након објављивања списка огласила се Тојота, која је саопштила да не намјерава да обустави производњу у својим фабрикама у Русији.
Највећи произвођач и продавац аутомобила на руском тржишту, корејски концерн Хјундаи – Киа још прије неколико дана најавио да упркос санкцијама њихове владе, наставити без застоја да у Русији производи аутомобиле.
АЛО
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ko je vršio anketu?
@Krakow,ista agencija koja je ispitivala javno mnjenje u Izraleu kod zadnjih izbora izmedju Beneta i Nejanjahua…naravno angazovao ih tvoj saplemenik Zelenski 😉 Uzdravlje!! 😀
Konačno nešto pametno, nema više zapadni „partnjori“. Ako nešto odlučiš onda idi do kraja i dovedi do kraja ma kakav ishod bio. Da se pita moju malenkost ja bi zatvorio i „Sjeverni tok 1“ ma koliko me to koštalo.
Prži ih Vladimire nuklearnim raketama, neka fašisti cvrče od radijacije !
https://www.youtube.com/watch?v=cMFIWBQB1kE
Na slici je Vladimir Vladimirovič Putin, sa svojim narodom pjeva himnu Rusije.
Veličanstveno!
„Rossia Svjescena…. Nasa Strana“….
Ustajmo Braco, Stojimo uz Majku Rusiju….
Nije ovo juga pa da se izivljavate vidio je Putin dje sve vodi i radio je zadnjih 20godina da moze izvest operaciju spasavanja Rusije i pravoslavlja od anglosaksonaca i demokrata belosveckih.
Po procjeni Blumberga imovina Rusije (Banke,tajkuni) na Zapadu je oko 280 milijardi dolara a imovina Zapada u Rusiji (kompanije,banke,privatnici) oko 1.250 milijardi dolara,,,,ako ovi sa Zapada nastave sa plenidbom a bacuske uzvrate reciprocno,vidite ko je na gubitku.I,jos jedan podatak :Rusija na godisnjem nivou izvozi Zapadu energenata za cca 150 milijardi dolara,po cijenama prije nego su podivljale,pa sada vidite ko finansira rusiji rat u Ukrajini.I,na kraju,Rusija puni budzet sa 40 dolaza za barel,a danas je ta cijena i vise od 130.I,da,ipak,dodam da zbog devalvacije rublje budzasto se kupuju legalnop zapadne kompanije u Rusiji,,,,tako da gotovo ni ne treba nacionalizacija.
Ukoliko Rusija ztvori ga za EU sto nije iskuljuceno ako EU i Njemacka ovako nastave ovdje za tri mjeseca izbija revolucija,da li su svjesni da batina ima dva kraja.D ali su svjesni da Rusija ima trziste za sirovine od 3 milijarde ljudi a to je Kna i Iidija a Zpad se oslanja na misljenje Liksemburag oazau za crnoberziajce i utaijavace poreza,nema vise laganja !
Pobune su itekako na pomolu prvo na Istoku ali ce i na Zpadu da eksplodira brzo nezadovoljstvo, lagati se ne moze u nedogled i pored cenzure koja je vrhunska!
Немачка и Холандија су се 7. марта 2022. године изјасниле против отварања процеса придруживања Украјине Европској унији.
Председник Володимир Зеленски обратио се Европском парламенту путем видео конференције шестог дана сукоба, 1. марта 2022. Уз аплаузе парламентараца, он је истакао потребу да се његова земља придружи Европској унији, чак и ако његова земља не испуњава критеријуме за приступање.
Европска унија је цивилна федерација, стављена под војну заштиту НАТО-а према уговорима, односно под војном командом САД.
Енергоатом, Национална компанија за производњу нуклеарне енергије Украјине, потврдила је преко свог председника Петра Котина да је Украјина илегално складиштила високо обогаћени уранијум за војну употребу до 2012. године. У то време, ове залихе су пренете у Русију уз подршку Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА). Раније су украјинске власти тврдиле да су предале сву своју имовину Русији када су стекле независност 1991. године.
Од почетка руске војне операције против неонациста у Украјини, председник Владимир Зеленски је тврдио да су руске трупе заузеле бившу цивилну нуклеарну електрану у Чернобиљу и бомбардовале нуклеарну електрану у Запорожју (фотографија).
Руска војска је са своје стране демантовала ове извештаје. Неколико руских јединица које су ушле у Украјину преко Белорусије заправо је прошло кроз Чернобил, рушевину без стратешког интереса. Нису заузели место, већ су га обезбедили. Руска војска није бомбардовала цивилну електрану у Запорожју. Она га је већ заузела два дана када су украјински специјалци дошли да изазову инцидент, не у фабрици, већ у лабораторији која зависи од ње. Руска војска тренутно заузима 15 украјинских цивилних нуклеарних електрана. Никада није искључила струју, али се стара да украјински неонацисти не саботирају ове осетљиве објекте.
Председник Володимир Зеленски, који је интегрисао неонацистичке јединице у војску своје земље, говорио је пре рата о жељи своје земље да набави нуклеарно оружје.
Украјина је потписала Споразум о неширењу нуклеарног оружја (НПТ).