ИН4С

ИН4С портал

Електротехнички факултет учествује у изради мобилног уређаја за детектовање стања индустријских машина

1 min read

Илустрација

Електротехнички факултет Универзитета Црне Горе учествује у дизајнирању јефтиног мобилног уређаја који прати стање индустријских машина и алармира корисника усљед непредвиђених ситуација у раду. Ријеч је о активности у оквиру међународног пројекта „Уређај за детекцију стања и потенцијалних отказа ротационих машина на бази акустичких сигнала“ – FASTER, ( енг Device for FAult and STate detection of Rotary machineries on acoustic signals), који финансира Европска унија кроз ЕУРЕКА програм.

Руководилац тима са ЕТФ-а, проф. др Божо Крстајић, казао је да на овом пројекту сарађују са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду, компанијом Пројект Сервис из Београда и компанијом ЧИКОМ из Подгорице.

Дизајнирањем овог уређаја допринијеће се смањењу времена и трошкова одржавања машина у оквиру индустријског постројења, продужењу радног вијека машина и елемената и смањењу хазардних ситуација у постројењу. У оквиру пројектних активности обављена су многобројна мјерења у Термоелектрани Пљевља, Руднику угља Пљевља, Термоелектрани Костолац и руднику олова и цинка „Шупља стијена“ и успостављени споразуми о сарадњи на овом пројекту са овим индустријским субјектима“, казао је професор Крстајић.

Он објашњава да овај пројекат, поред дизајнирања уређаја који може да детектује стање ротационих елемената индустријских машина и бежичном комуникацијом прослиједи информацију на цлоуд платформу или алармира корисника, има за циљ и промовисање предиктивног одржавања индустријских погона употребом иновативних ИоТ рјешења у машинском, грађевинском и енергетском сектору.

Обрада сигнала звука може се користити и за процјену стања ротационих елемената у разним моторима, пумпама, млиновима, компресорима, и тако даље, а посједовање оваквог мобилног уређаја би омогућило сектору одржавања да континуално буде информисан о стању машине и упозорен када настану неке непредвиђене ситуације у раду или деградације перформанси. Овај уређај прати један од растућих трендова у модерној индустрији, а то је адаптивност уређаја и могућност његовог поновног коришћења у различитим окружењима“, закључује професор Крстајић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy