ИН4С

ИН4С портал

Емир Кустурица добитник награде „Борисав Станковић“

Фото: Спутњик

Редитељ и писац Емир Кустурица награђен је признањем „Борисав Станковић“ за целокупни књижевни опус, одлучио је жири манифестације „Борина недеља“.

Једногласну одлуку донели су проф.др Слађана Јаћимовић, Александар Лаковић и проф. др Мило Ломпар, преноси Спутњик.

У образложењу се наводи да Кустурица, као писац неколико прозних дела, романа и приповедака, „обликује више репрезентативних књижевних топоса – детињство, дечаштво и младост, сећање, фантастика, проблем уметника у свету“:

„Његов књижевни поступак почива на два типа мотивације – реалистичкој и фантастичкој. Његов начин приповедања подразумева асоцијативну линеарност – основна прича се разгранава у више осамостаљених приповедних праваца, који се посредно прожимају, да би се приповедна жижа образовала у њиховом завршном дотицају“.

Жири примећује у Кустуричиним делима „подударност књижевне и филмске нарације у самом уметничком поступку“, као и да се трагика малих судбина, изгубљених лица, онеобичених детињих перспектива пресеца са трагиком великих светских покрета, који доносе ратне исходе:

„Трагика балканских искустава, њихових изукрштаних светова, премрежених идеолошким наносима времена, добија у Кустуричином приповедању снажан документарни и фактографски одзив, који уметнички учинак чини слојевитијим и драматичнијим. Ситуације и ликови Кустуричине прозе – мали и скрајнути људи, потиснута патња њихових живота, која каткад добија хуморни одзив у уметничком доживљају, заумни језик и сугестије призора и слика – могу се пронаћи у традицијској линији српске књижевности коју репрезентативно представља дело Боре Станковића. Утолико је природније да награда са именом писца ‘Нечисте крви’ припадне Емиру Кустурици“.

Педесетосма „Борина недеља“, у организацији Књижевне заједнице „Бора Станковић“, почиње 24. марта, а на отварању ће говорити прошлогодишњи добитник награде „Борисав Станковић“, Владимир Пиштало.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *