Emotikoni su za ljude sada isto što i prava lica
1 min read
Studija objavljena u magazinu „Social Neuroscience“ ističe da, otkada su prvi put predstavljeni pre 20 godina emotikoni su počeli da zapravo menjaju naše mozgove, ali samo pojedini, jer kada čovjek vidi lice druge osobe, pa čak i ako je to lice naopačke, određeni dio mozga se aktivira.
Istraživač dr Oven Čurčes grupi od 20 učesnika pokazao je miks slika i uz pomoć elektrofiziologije je pratio i snimao električne šeme koje su se tom prilikom javljale.
Ljudska lica i nasmijani emotikoni skoji su izgledali ovako 🙂 izazivali su identičnu reakciju, dok tužni emotikon 🙁 nije izazivao nikakvu reakciju i nije procesuiran na isti način kao druge slike, a dr Čurčes smatra da je ovakva mogućnost evolucije prilično interesantna.
,,Ne postoji urođeni neurološki odgovor na emotikone sa kojim se bebe rađaju. Prije 1982. godine nije postojao razlog da nasmiješeni emotikon aktivira djelove mozga koji su osjetljivi na lice ali sada se to dešava zato što smo naučili da on predstavlja lice”, izjavio je Čurčes.