Енесу Халиловићу награда „Меша Селимовић“
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2015/02/Nagrada-Mesa-Selimovic.jpg)
Литерарна награда „Меша Селимовић“ за 2014. годину припала је Енесу Халиловићу за песничку збирку „Зидови“ у издању „Албатрос плуса“.
Жири је одлучио да награда припадне Енесу Халиловићу за песничку збирку „Зидови“ у издању „Албатрос плуса“, саопштио је новинар Културне рубрике листа Вечерње новости Драган Богутовић у Вуковој задужбини, преноси Тањуг.
Драган Богутовић, оснивач награде „Меша Селимовић“ са Огњеном Лакићевићем, која се додељује по 27. пут, рекао је да је у овогодишњем жирију учестовало 49 истакнутих књижевних критичара, теоретичара и књижевних историчара, а што је посебно важно, заговорници су различитих књижевних поетика и припадају свим генерацијама.
Чланови жирија из различитих градова предложили су 85 књига.
Сваки члан жирија могао је да издвоји пет књига свих жанрова, из пера савремених домаћих аутора објављених у 2014. уз кратко образложење.
Обновљена издања и антологије нису долазили у обзир, а исти писац награду не може да добије два пута. До победника се стиже на једноставан начин – збрајањем гласова.
Од до сада награђених књига „Зидови“ су једанаеста песничка збирка овенчана „Мешином“ наградом, док је на другом месту „Сведочење“ Николе Вујчиће.
На трећем месту је „Једро наде „Николе Маловића у издању „Лагуне“, док су четврто поделиле књиге „Кућа сећања и заборава“ Филипа Давида и „Српска култура 1900-1950.“, Петра Пијановић.
Пето место је припало Весни Капор са књигом „По сећању се хода као по месечини“, док је на шестом „Сабо је стао“ Отао Хорвата.
Седмо место деле „Животњско царство“ Давида Албахарија и „Црна кутија“ Радмиле Лазић и „Разбрајалица“ Ласла Блашковића.
Осмо место је припало „Долини српских краљева“ Милисава Савића, а девето је освојила „Царминба гали“ Николе Живановића, док је десета књига Славице Гароње „Повратак у Аркадију“.
Халиловић који је јутрос допутовао из Новог Пазара је изјавио је да ће „у овом тренутку прву помисао и најдубље осећање прећутати“.
„Желим да свакој вести приступим хладнокрвно. Ослоњен на судбину, без помпе, без сувишних емоција, примио сам ову вест и одмах помислио да је стрпљење боље од свега на овом свету“, истакао је лауреат и додао да „нема тога посла у којем стрпљење игра тако важну улогу као у писању.
Халиловић је подсетио да је и Меша писао о зиду.
Награда која се састоји од повеље, рељефа са ликом Меше Селимовића и новчаног износа биће уручена почетком прве половине марта у Народном позоришту.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Честитам уваженом добитнику престижне Награде. Одлука Жирија је коначна и не коментарише се, поготову када је као у овом случају у могућој мјери – реална. Нека ми ипак јавност опрости на прећутаној дилеми – може ли иједан писац-Србин, нарочито ако је из Црне Горе, да добије било какво вриједно признање у Србији?!
Црногорским сличномишљеницима дукљанске провинијенције широко су, најчешће незаслужено, али… широм отворена врата подршке у Sloveniji, Hrvatskoj, Federaciji BIH, Južnoj srpskoj pokrajini Kosmet i sl. Bila bi im otvorena i u otuđenom (malo)građanskom dijelu Srbije, da ovi mučenici imaju dovoljno „petlje“.
Наравно, ово није апел да се некоме додјељује књижевна милостиња, већ је ријеч о озбиљном јавном упозорењу да се у Његошевом подловћенском роду „понешто“ пише његошевским духом надахнуто – Перивоје Поповић, предсједник Подружнице за Подгорицу и Даниловград Удружења књижевника Црне Горе