ИН4С

ИН4С портал

ЕПЦГ: Грађани за струју дугују скоро 119 милиона евра

1 min read
Дуговања према ЕПЦГ на крају 2020. износила су око 176 милиона еура, што је око 10 милиона више у односу на годину раније.

ЕПЦГ

Дуговања према ЕПЦГ на крају 2020. износила су око 176 милиона еура, што је око 10 милиона више у односу на годину раније.

Грађани су на крају новембра 2020. за струју дуговали скоро 119 милиона еура, што је око три милиона више у односу на годину раније, саопштено је Порталу РТЦГ из ЕПЦГ.

“Потрошачи из категорије домаћинства на 30.11.2020. године дугују 118.912.324,66 еура (2019. у истом упоредном периоду 115.720.154,58 еура), а потрошачи из категорије остала потрошња 57.174.482,51 еура (у упоредном периоду 2019. године 49.970.179.88 еура)”, саопштено је из ЕПЦГ.

Кажу да је 2020. била је изазовна за пословање свих привредних субјеката у цијелом свијету па тако и за ЕПЦГ и ФЦ Снабдијевање.

“Имајући у види ванредне епидемиолошке услове и њихов утицај на функционисање привреде и становништва као и континуирано прилагођавање новонасталим ситуацијама, морамо бити задовољни постигнутим резултатима. У окружењу које је наметнула пандемија ковид-19, максимално залагање наших запослених резултирало је да закључно са новенбром 2020. године остварени проценат наплате у односу на план износи 96%, а 94,5% у односу на фактурисани износ”, поручују из ЕПЦГ.

За три године нето добит од око 100 милиона еура

ЕПЦГ је у 2020. години пословала у, како поручују из компаније, економском окружењу пуном изазова.

“Изазови су били велики и тешки али смо испунили нашу главну обавезу – сигурно и уредно снабдијевање купаца електричне енергије у Црној Гори. Ситуација са коронавирусом успорила је и негативно утицала на пословање енергетског сектора. Но и поред изузетно тешких услова испунили смо дефинисане циљеве како у снабдијевању тако и у производњи и трговини електичном енергијом, а ЕПЦГ је на крају још једне успјешне године”, поручују из компаније.

ЕПЦГ је, како кажу, у посљедње три године остварена нето добит од око 100 милиона еура.

“Заједно са предузећима у свом већинском власништву, у том периоду по основу пореза, приреза и разних других накнада у државни буџет ЕПЦГ је уплатила око 260 милиона еура”, подаци су ЕПЦГ.

За капиталне инвестиције потписали уговоре од 130 милиона еура

Прије три године, ЕПЦГ је, како подсјећају, промијенила статегију и концепт развоја, те су кроз инвестициони циклус дефинисали диверсификацију производње и континуирано повећање учешћа обновљивих извора енергије у производњи.

“Увелико спроводимо петогодишњи инвестициони циклус тако да смо за капиталне инвестиције потписали уговоре вриједне 130 милиона еура а извјесно је и потписивање уговора вриједних око 45 милиона еура за модернизацију ХЕ Перућица укјључујући и уградњу агрегата број 8. Покренули смо пројекте изградње соларне електране „Бриска гора“ као и вјетро парка „Гвозд“ а већ смо добили повољне услове, у прелиминарној понуди од Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), за финасирања тог пројекта. У потпуности смо реконструисали електране „Глава зете“ и „Слап Зете“, поручују из ЕПЦГ.

У току су стратешки пројекти ревитализације и модернизације производних капацитета двије велике хидроелектране, кажу у ЕПЦГ.

У ХЕ „Перућица“, у посљедње три године, успјели су, како кажу, да ревитализују пет од укупно седам генератора те да замијене два од планираних пет трансформатора.

“Наредне године слиједи капитална реконструкција још два генератора, а вјерујем да ћемо већ током 2021. успјети да замијенимо и преостала три трафоа. Пројекте реализујемо како из сопствених средстава тако и из кредитног аранжмана са њемачком КфW банком од 33 милиона еура. Планирали да одемо и корак даље и коначно реализујемо пројекат уградње осмог агрегата у ХЕ „Перућица“, зашто постоје сви потребни услови а та инвестиција вриједна је око 24 милиона еура. Такодје, радимо на ревитализацији и грађевинског дијела система ХЕ „Перућица“ док смо реконструисали и зграду електране”, саопштено је из ЕПЦГ.

Значајан посао одрађен је, како додају, и у ХЕ „Пива“, гдје су, у сарадњи са њемачком развојном банком, 2018. почели имплементацију пројекта друге фазе реконструкције и модернизације ХЕ „Пива“, вриједан 10,3 милиона еура.

“Успјешно је одрађена и капитална реконструкција прва два агрегата, а недавно смо потписали и уговор о ревитализацији посљедњег, агрегата А3. Реконстуисан је систем климатизације елетране и урадјен најдужи лифт у европи у окну бране. Такодје, реновиран је самацки хотел у Плузуима, урадјена прва фаза кржуне саобрацајнице у граду, реконструисана управна зрада ХЕ „Пива“ док се тренутно завршава заститна галерија на улазу бране”, истичу у ЕПЦГ.

Одрађен огроман посао

Одрађен је, како истичу, огроман посао чиме ће одбезбиједити све потребне услове да производни објекти функционишу у складу са потребама и захтјевима 21.вијека.

Почела је и реализација еколошке реконструкције постојећег блока ТЕ „Пљевља“, која ће ЕПЦГ доминантно финансирати из сопствених средстава.

“Спроводи се и пројекат фазне рекултивације на депонији пепела и шљаке на Маљевцу. Пројекат је вриједан око 20 милиона еура, а на дијелу депоније радови се већ приводе крају. Након завшетка пројекта Пљевља ће на располагању имати уређени парк површине преко 600 хиљада метара квадратних, са преко 45 хиљада садница а биће изграђена и бициклистичка и трим стаза, постављен парковски мобилијар, клупе за одмор и све остало што садрже савремено уређени паркови”, поручују из ЕПЦГ.

У децембру ЕПЦГ добила је прелиминарну понуду од Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) за финасирања пројекта изградње вјетроелектране „Гвозд“.

Када је ријеч о соларној електани “Бриска Гора” и тај пројекат, како додају, иде планираном динамиком.

“Уговори о прикључењу на мрежу и ППА између конзорцијума и Владе ЦГ су у фази преговора. Влада је донијела Одлуку о доношењу измјена и допуна ПУП-а Улцињ чиме су се створили просторно-плански услови за почетак реализације уговора који се односи на изградњу фазе И. Дакле, планирана је изградња електране по фазама и то прва фаза са минималном инсталисаном снагом од 50 МW, у року од 18 мјесеци и друга до укупно планиране инсталисане снаге соларне електране веће од 200 МW, у року од 36 мјесеци, од дана потписивања Уговора. Укупна вриједност обје фазе пројекта процијењена је на око 211 милиона еура”, поручују из ЕПЦГ.

Због пандемије 1.547.131 субвенција и бројне повољности

ЕПЦГ је од априла до септембра, због пандемије, одобрила 1.547.131 субвенција за потрошаче из категорије домаћинства, кориснике социјалне помоћи и рањиве купце. Уз субвенције Владе, и те субвенције ЕПЦГ, купцима су били умањени рачуни од 50 до 100 одсто.

“ЕПЦГ у континуитету спроводи активности које пружају олакшице при плаћању рачуна домаћинствима који редовно измирују своје обавезе, прије свега ту је попуст од 13% на активну енергију за чланове Златног тима, односно 5% за остале редовне платише, такође и разне друге бенефиције као што је учшће у наградним играма. ЕПЦГ је са компанијом Мастерцард, у јулу спровела акцију у којој су сва домаћинства која су рачун платили путем он лине сервиса ЕПЦГ и уз Мастерцард картицу остварили одређени попуст, а то је урадила чак 9.000 домаћинстава”, поручују из ЕПЦГ.

За домаћинства која дугују, прикључење акцији Подијелимо терет, нуди отплату дуга по повољним условима, у фиксним мјесечним ратама од 20 еура, без даљег обрачуна затезне камете и искључења са мреже.

У осмом циклусу ове акције, у години пандемије, услов за приступање акцији је био да су уплаћена два, умјесто три, посљедња рачуна.

За кориснике из категорије остала потрошња, акција За чист рачун 2 нуди отплату 30% дуга у наредних 3 године, такође у фиксним мјесечним ратама, без даљег обрачуна затезне камате и искључења са мреже, уз услов да је плаћен само послењи рачун.

“Такође, омогућили смо потрошачима да путем нашег портала плаћају рачуне без трошкова провизије. Осим нашег портала, закључењем уговора са скоро свим банкама у Црној Гори, ЕПЦГ је омогућила да купци и преко њихових портала и путем трајних налога, а без додатних трошкова провизије, могу извршити уплате рачуна за електричну енергију”, поручују из ЕПЦГ, пише РТЦГ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “ЕПЦГ: Грађани за струју дугују скоро 119 милиона евра

  1. ČISTA LAŽ, DUGUJU VAM VAŠI GLASAČI KOJIMA ZA GLAS OTPISUJETE DUGOVANJA, SRAM VAS BILO. DALI VAM JE MILO PLAĆA LOPOVI . GODINAMA MU JE POKOJNI MOMIR BULATOVIĆ PLAĆAO STRUJU. SJEVER CG SE GRIJE NA DRVA 7-8 MJESECI A RAČUNI ZA STRUJU ENORMNO VISOKI TO JE PLJAČKA OVOG OSIROMAŠENOG NARODA. KOLIKE SU VAM PLATE LUPEŽI.

    27
    1. Znam porodi u kojoj su otpisali 4 hiljade e duga .Da.bi za njih glasali. To se desilo kod moje prijateljice. Ona je zivjela u prizemlju, brat sa porodico. na spratu. I ovo je tacno , znam da je.pricala kiki imaju dug. A.posle je rekla eto glasas.o za njih i otpisase nam 4 hilljade.

      24
  2. Nije istina jer se iskljucuje ako si duzan preko 150 evra ,kako je to sada moguce,da li je to glasacka masinerija DPS,pa im iskljucite struju ili je nesto drugo u pitanju?

    21

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *