ИН4С

ИН4С портал

ЕПЦГ и Еко фонд постписали споразум за пројекте Солари: Попуст од 20% за домаћинства и привреду

1 min read
ЕПЦГ је до сада расписала међународни позив за финансирање пројеката и убрзо ће се знати резултати, такође расписан је тендер за набавку опреме, основано предузеће СОЛАР ГРАДЊА за потребе реализације пројекта, а почетком новембра очекује се расписивање Јавног позива за грађане у којем ће бити дефинисани услови и начин пријаве за учешће у пројекту

Извршни директор ЕПЦГ Никола Ровчанин и извршни директор Фонда за заштиту животне средине Драшко Бољевић потписали су Споразум о заједничком финансирању и реализацији пројекта „СОЛАРИ 3000+ и СОЛАРИ 500+“. Уговором је дефинисано да ће стране потписнице заједнички финансирати реализацију Пројекта тако што ће ЕПЦГ обезбиједити 80 одсто, а Еко-фонд 20 одсто укупних средстава потребних за реализацију Пројекта.

„Стављањем потписа на Споразум између ЕПЦГ и ЕКО фонда, ми данас заправо пишемо нове странице енергетског развоја и почетка енергетске револуције у Црној Гори. Пројекат „Солари 3000+ и 500+“ је пројекат које је без дилеме у корак са временом, раме уз раме са савременим државама Европе и свијета. Реализација нешег заједничког пројекта који је препознала и подржала Влада Црне Горе, имајући у виду енергетске изазове, насушна је потреба наших грађана, наше компаније и наше државе“ – истакао је извршни директор ЕПЦГ Никола Ровчанин.

Изразио је увјерење да је ово пројекат који ће бити само улазница за масовну уградњу соларних панела у годинама пред нама.

„Довести грађане у ситуацију да под веома повољним условима добију бесплатну електричну енергију и постану произвођачи за своје домове, заиста је понос сваке енергетске компаније. ЕКО фонд, као наш партнер на овом пројекту, омогућиће грађанима субвенцију од 20 одсто, а ЕПЦГ дугорочну отплату. Дакле, све је обезбијеђено и прилагођено буџету наших грађана“ – нагласио је Ровчанин.

Из средстава Еко-фонда, која се обезбјеђују сходно одребама Закона о животној средини и Закона о заштити од негативних утицаја климатских промјена, уз претходну сагласност Владе Црне Горе, обезбиједиће се петина средстава за реализацију Пројекта, кроз додјелу субвенције за уградњу фото-напонских панела за домаћинства, правна и физичка лица.

„Са данашњим потписивањем Споразума, ЕКО фонд обавља једну од својих основних функција, а то је улагање у пројекте који се односе на енергетску ефикаснот и обновљиве изворе енергије чиме смо ми велики дио своје пословне мисије испунили. Уз све ове бенефите за грађане и привреду, ЕКО фонд као млада организација скупила је снагу и вољу и жељу и спремна је да учествује у овом пројекту до краја, јер сматрамо да ће ово бити одскочна даска у даљем развоју ЕКО фонда. Желим да се захвалим Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма и ЕПЦГ, који су нас од првог дана укључили и слободно могу рећи били смо партнери у цијелој овој причи и надам се да ћемо сарадњу наставити у том духу“, казао је Бољевић.

Пројекат Солари 3000+ и Солари 500+ представља почетак енергетске транзиције у Црној Гори и једну од најзначајнијих инвестиција у енергетском сектору у последњих 40 година. Циљ пројекта је да се, кроз енергетску транзицију и уградњу фотонапоских система код домаћинстава и привредних субјеката, емисија угљен диоксида сведе на најмању могућу мјеру и очува животна средина.

Предсједник Пројектног одбора СОЛАРИ 3000+ и 500+ и предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Милутин Ђукановић, нагласио је да ће Јавни позив за грађане, физичка и правна лица, власнике привредних погона бити објављен 1. новембра ове године, а да ће отварање понуда на тендеру за опрему услиједити за десетак дана.

„Ово је пројекат у којем су сви побједници и у којем сви добијају, а највише грађани који ће добити модерну технологију са периодом отплате до осам година и мјесечном ратом која неће бити већа од њиховог досадашњег просјечног рачуна, а након тога користиће електричну енергију бесплатно. На добитку ће бити и ЕКО фонд, који покреће снажни инвестициони циклус у којем ће се изградити објекти за производњу електричне енергије из обновљивих извору енергије и правити одређене рестрикције у емисији ЦО2. У сваком случају мислимо да је ово историјска шанса за Црну Гору да искористи своје ресурсе, а за ЕПЦГ још једна потврда да може да буде локомотива свеукупног развоја. Ово је само прва фаза пројекта, јер уколико се покаже велико интересовање за уградњу фотонапонских система, а нема логичног разлога да тако не буде, планирамо да проширићемо пројекат на још 4000 или 5000 нових домаћинстава и привредних објеката. Овај пројекат једноставно не би требало завршити док се сваком домаћинству и сваком грађанину Црне Горе не дамо шансу да користе електричну енергију из фотонапонског система, казао је Ђукановић.

Ђукановић је подсјетио и на то да је основана фирма „ЕПЦГ – солар градња“ која ће изводити радове који су планирани овим пројектом и очекујемо да ћемо запослити између 400 и 500 грађана, који ће, како је рекао, добити прилику да раде у еминентној компанији.

Реализација Пројекта допринијеће, између осталог, промовисању приступа повећања коришћења обновљивих извора енергије и мјера енергетске ефикасности уз смањење емисија ЦО2, те унаприједити стање животне средине, дати допринос енергетској транзицији, која се огледа у смањењу коришћења фосилних горива – угља и нафте у производњи електричне енергије и њиховом супституцијом обновљивим изворима енергије. Такође, реализација Пројекта донијеће значајне бенефите великом броју домаћинстава и значајном броју правних лица, кроз могућност куповине и уградње фото-напонских панела до 10кw, односно до 30кW, и производње енергије за сопствене потребе, те у случају производње вишка енергије исту дистрибуирају у систем, односно да од потрошача и купца постану произвођачи и продавци електричне енергије.

Директор Директората за енергетику у Министарству капиталних инвестиција Марко Перуновић сматра да је ово пројекат који у енергетском смислу представља новитет, али и први значајнији подухват за све у црногорском енергетском сектору.

„ЕПЦГ препознали смо још одавно као локомотиву развоја не само енергетике него читаве економије Црне Горе и надамо се да ће тако и остати. Видимо огромну жељу и снагу код новог менаџмента да се што прије реализују сви пројекти који су у претходном систему били заборављени. Та жеља и то заједништво свих нас, како из ЕПЦГ, тако и ЕКО фонда и свих министарстава која су укључена у све ово је нешто што нас вуче и што ће допринијети да се сви ови пројекти што прије реализују. Сви се надамо да је ово само прва фаза у реализацији знатно већег степена соларизације Црне Горе, јер ако се ова фаза брзо и добро реализује већ крајем сљедеће фазе узђемо у фазу 5000+ за домаћинства и 1000+ када су у питању привредни објекти“, казао је Перуновић.

ЕПЦГ је до сада расписала међународни позив за финансирање пројеката и убрзо ће се знати резултати, такође расписан је тендер за набавку опреме, основано предузеће СОЛАР ГРАДЊА за потребе реализације пројекта, а почетком новембра очекује се расписивање Јавног позива за грађане у којем ће бити дефинисани услови и начин пријаве за учешће у пројекту.

У реализацији Пројекта важну улогу имају Комисија за инвестиције у енергетском сектору, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, Министарство капиталних инвестиција, локалне самоуправе и ЦЕДИС, саопштено је из Електропривреде Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net