ИН4С

ИН4С портал

ЕПЦГ: Очекује се да ће крајем 2025. пљеваљска термоелектрана бити еколошки потпуно прихватљиво постројење

1 min read

Фото: ЕПЦГ

Пројекат еколошке реконструкције Термоелектране Пљевља је кључни дио наше визије за будућност и његова реализација ће значајно унаприједити наш еколошки учинак, саопштио је извршни директор Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) Иван Булатовић.

Како је саопштено из ЕПЦГ, ТЕ „Пљевља“ 21. октобра обиљежава 42 године постојања и изузетног доприноса електроенергетском систему Црне Горе.

Од пуштања у рад, 1982. године, до данас пљеваљски агрегат произвео је 44,1 ТWх електричне енергије.

Посљедње двије године, у фокусу је, како наводе, еколошка реконструкција тог енергетског објекта ЕПЦГ – стратешки пројекат којим се настоји продужити радни вијек Термоелектране и испоштовати строги захтјеви европских директива у области очувања животне средине.

Фото: ЕПЦГ

“И поред одређених кашњења, динамика је и даље задовољавајућа, па се очекује да ће крајем 2025. године пљеваљска термоелектрана бити еколошки потпуно прихватљиво постројење, а да ће, захваљујући топловоду, чија изградња је саставни дио Пројекта, Пљевљаци коначно добити знатно квалитетније услове живота. За нас као компанију веома је важно да ТЕ Пљевља што дуже буде дио нашег производног портфолија, јер колико значи енергија из јединог термо блока у нашој земљи показало се и ове године у вријеме љетњег дефицита, када је просјечна цијена електричне енергије на берзама премашивала и 120 €/МWх”, саопштено је из ЕПЦГ.

Како су додали, од почетка године ТЕ Пљевља је произвела 987,4 ГWх електричне енергије, 1,2 одсто мање од плана, али је производња Термоелектране, током трећег квартала, у условима изражене суше, чинила чак 65 одсто укупне производње објеката, а њена вриједност била је 73,6 милиона евра.

Фото: ЕПЦГ

У саопштењу се додаје да је Дан Термоелектране обиљежен скромном свечаношћу, на којој је Булатовић навео да су као компанија ушли у нову фазу развоја која не подразумијева само производњу енергије, већ и улагање у напредне еколошке технологије, “како бисмо постали лидери одрживог развоја у овом дијелу Европе”.

“Један од најважнијих корака на том путу је пројекат еколошке реконструкције Термоелектране Пљевља. Овај пројекат је кључни дио наше визије за будућност, и његова реализација ће значајно унаприједити наш еколошки учинак. Ова реконструкција обухвата модернизацију система за смањење емисија штетних гасова, пречишћавање отпадних вода и унапређење енергетске ефикасности. Инвестиција у овај пројекат показује нашу одговорност према будућим генерацијама и наше опредјељење да у потпуности испунимо све европске еколошке стандарде. На овај начин, Термоелектрана Пљевља неће бити само извор енергије, већ примјер постројења које користи најсавременије технологије у складу с еколошким захтјевима”, истакао је Булатовић.

Булатовић је рекао да циљ ЕПЦГ није само смањење утицаја на животну средину, него да желе да овај пројекат донесе и директне користи за све становнике Пљеваља.

“Зато посебно желим да истакнем наш пројекат топлификације Пљеваља. Као што знате, дугогодишња потреба за централним гријањем у Пљевљима била је од виталног значаја, не само због унапређења квалитета живота, већ и смањења локалне загађености. С поносом могу рећи да ће кроз имплементацију овог пројекта, вишак топлоте из Термоелектране бити искориштен за топлификацију домаћинстава и институција, чиме ћемо побољшати комуналне услове у овом граду и смањити емисије штетних гасова из индивидуалних ложишта”, казао је Булатовић.

Навео је да су еколошка реконструкција и топлификација Пљеваља двије најважније инвестиције Електропривреде, али да су оне само дио шире стратегије развоја компаније.

“Уз ове пројекте, активно радимо на диверзификацији нашег производног портфолија и увођењу обновљивих извора енергије. Соларни и вјетропаркови, хидроенергетски потенцијали, као и иновативна решења у складиштењу енергије, наши су приоритети у наредним годинама. Наш циљ је да Црна Гора постане енергетски независна земља која користи своје ресурсе на одржив начин, а Термоелектрана Пљевља ће бити централна тачка ове трансформације”, казао је Булатовић.

Фото: ЕПЦГ

Извршни руководилац Подружнице – ТЕ Пљевља Мирко Мазалица истакао је да се током 2025. године морају реализовати многобројни пројекти како они који су у вези са достизањем еколошких стандарда, тако и они који подразумијевају замјену дотрајале опреме како би се обезбиједио поуздан рад постројења и у наредном периоду.

“Радови на неким пројектима се већ изводе, док радови на пројектима адаптације котла и адаптације димњака могу почети тек током великог застоја планираног у априлу 2025. године. Имајућио у виду важност овог производног објекта за ЕПЦГ, Државу Црну Гору и град Пљевља успјешан завршетак ових пројеката је најважнији приоритет за све нас. Сваки други сценарио произвео би велике посљедице за све побројане субјекте, а посебно за наш град”, нагласио је Мазалица.

У саопштењу ЕПЦГ се закључује да је дан ТЕ Пљевља био прилика да се уруче захвалнице најбољим радницима пљеваљског термоенергетског блока, а то признање, по оцјени колега и менаџмента Термоелектране, овога пута, заслужили су Дејан Вранеш, специјалиста за електро радове, Алмир Гаџовић, специјалиста за ТСУ, Илија Терзић, руковалац Блока, Милика Зечевић, машинбравар И- КВ и Мирослав Нинковић, руковалац Багер станице.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *