ЕПЦГ: Расписан тендер за набавку фотонапонских (соларних) система за пројекат Солари 3000+ и Солари 500+
1 min readЕлектропривреда Црне Горе расписала је тендер за набавку и испоруку опреме и материјала за реализацију пројекта “Солари 3000+ за домаћинства“ и “Солари 500+ за физичка и правна лица до 30kW“.
Тендер вриједан 19.900.000 евра је отворен до 25. октобра, а у четри партије набављају се: монокристални фотонапонски модули, инвертори и смарт метер трофазна бројила, потконструкција фотонапонског система и енергетска инфраструктура и заштитна опрема.
Пројекат Солари 3000+ и Солари 500+ представља почетак енергетске транзиције у Црној Гори и једну од најзначајнијих инвестиција у енергетском сектору у последњих 40 година. Циљ пројекта, је да се, кроз енергетску транзицију, емисија ЦО2 сведе на најмању могућу мјеру и очува животна средина.
Овим пројектом ће се омогућити да 3000 домаћинстава, која станују у индивиндуалним стамбеним објектима, добије инсталације фотонапонских, односно соларних панела и од потрошача и купца постану произвођачи и продавци електричне енергије.Такође, инвестиција ће омогућити да се и 500 правних лица, односно малих производних погона и јавних установа кандидује за учешће у овом пројекту.
Овим пројектом производња електричне енергије оријентисаће се на обновљиве изворе, а грађанима, по најповољнијим условима, омогућити да сами производе обновљиву енергију без емисије угљен-диоксида.
“Грађани ће на овај начин бити у прилици да сами производе електричну енергију за своје потребе и, евентуално, произведени вишак енергије продају Електропривреди. То значи да, осим отплате кредита за соларне панеле, неће имати трошкове за електричну енергију, јер ће је сами производити, а рата ће бити приближна просјечном рачуну за електричну енергију. Дакле, кад грађани отплате своју опрему, а предвиђени период отплате је од 6 до 8 година, добијају бесплатну електричну енергију”, нагласио је предсједник одбора директора, Милутин Ђукановић.
У реализацији Пројекта важну улогу имаће ЕКО фонд који ће средства која ће му уплатити ЕПЦГ искористити да субвенционира кориснике са 20 одсто вриједности инсталације.
Грађани пријавом за овај пројекат остварују многобројне користи: сами производе електричну енергију чиме се дугорочно умањује рачун за електричну енергију, умањена тржишна вриједност фотонапонског система због субвенције Еко фонда на опрему од 20 одсто, рата кредита за соларни систем приближна је износу просјечног рачуна умањеног за субвенцију од 2о одсто, користи се обновљиви извор енергије који не генерише штетне материје и не загађује околину, самим тим овезбјеђује се здравије и чистије окружење, а уз испоруку и монтажу опреме ЕПЦГ ће обезбиједити и логистичку подршку у даљој реализацији пројекта.
На међународни јавни позив за обезбјеђење финансијских средстава за финансирање пројекта „Солари 3000+” и „Солари 500+“, који је Електропривреда Црне Горе расписала 2. августа, пријавило се осам заинтересованих институција и у току је одабир финансијског партнера. У најкраћем року, биће расписан и јавни позив за грађане, да се пријаве за учешће у пројекту СОЛАРИ.
Комплетну реализацију пројекта Солари 3000+ и Солари 500+ води Комисија за инвестиције у електроенергетском сектору коју чине представници ЕПЦГ, ЕКО ФОНДА, Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, Општине Никшић, Министарства капиталних инвестиција, Министарства финансија, ЦЕДИС-а, Управе за некретнине и ЦГЕС-а, а на чијем је челу предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Милутин Ђукановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: