Епидемиолог из ИЈЗ: Вирус може да се врати и код излијечених
1 min read
Институт за јавно здравље
Епидемиолог Института за јавно здравље и предсједник Скупштине Лјекарске коморе Небојша Секулић казао је за Дан да је код излијечених пацијената могућа реинфекција, односно да се инфицирају и они који су имали вирус, што је досад само регистровано у појединим земљама.
Секулић истиче и да се не зна како ће вирус реаговати током љетњих мјесеци, због чега није искључено да постане сезонско обољење. Према његовим ријечима, постоји вјероватноћа да ће Ковид-19 ослабити средином маја, јер нека истраживања показују да се вирус слабије шири на температурама преко 25 степени. Секулић је објаснио да је незахвално говорити о даљем понашању вируса, али да су пресудне наредне четири недјеље, након чега ће стићи и топлије вријеме.
Епидемиолог Секулић истиче и да је добро што нема великог броја заражених међу старијом популацијом, али брине и што су махом инфицирани млађи и средовјечни грађани, пише Дан.
“Забиљежени су случајеви реинфекције, поновног оболијева код излијечених пацијената и до сад је око стотину њих потврђено у Јужној Кореји, али још није утврђено шта је главни узрок, да ли су тестирањем уочени дјелови вируса, или је пацијент поново заражен. Вирус је велика непознаница и не знамо хоће ли постати сезонски. Ослањајући се на информације из окружења и свијета, мисмо наврије ме предузели мјере заштите, које су надлежни прихватили у правом тренутку. Да смо само школе затворили, били бисмо у знатно већем проблему. Сматрам и да није лако поштовати мјере, али то је за нас једини спас, посебно социјална дистанца, хигијена руку, ношење маски и рукавица”, рекао је он.
Када је ријеч о ширењу вируса, у пракси се видјело да се он у већини случајева шири на чланове најуже породице.
“Ријетко се деси да су контакти разуђени и у питању је миноран је број да не можемо да направимо епидемиолошку повезаност. Када је ријеч о Подгорици, у којој живи трећина становништва државе, логично је да имамо највећи број заражених због кретања и путовања великог броја људи који су се вратили у Црну Гору. По попису из 2011. имамо око 80.000 грађана са преко 65 година и они поштују мјере и знатно је мање обољелих из те популације. Добро је и што људи схватају озбиљност ситуације и излазе у сусрет нашим екипама, тако да немамо проблема када је у питању анкетирање грађана и узимање података о контактима”, казао је Секулић.
Наводи и да су сви епидемиолози предани свом послу и даноноћно су ангажовани те да су на терену четири екипе.
“Засад се држимо доста добро, иако можемо видјети да се не поштујусве мјере забране кретања, јер људи и даље шетају у паровима и мањим групама у граду. Иако је епидемија под контролом, мјере се морају поштовати. Успијевамо да откријемо све контакте, ријетко дође до сакривања гдје су и са ким били, долазе њихови контакти да нам се јаве. Имамо довољно капацитета да контролишемо епидемију, али је ово показатељ да се мораулагати у здравствени систем”, истиче Секулић.
Он објашњава да је ситуација засад добра и да би теже посљедице могли очекивати ако грађани не буду поштовали мјере забрана кретања и окупљања на јавним мјестима.
“Успијевамо да на вријеме сазнамо ко су контакти обољелих, што нам знатно олакшава рад и епидемиолошке анализе. Сад се уствари види колико је важно унаприједити здравствени систем и слушати стручњаке, како би се епидемија контролисала. Јавност је упозната са примјерима развијених држава као што су Италија и Нјемачка, гдје Нјемци имају више резервних капацитета и кревета за оваквесценарије него , Италијаниуредовнимусловима. На крају и знамо шта се десило нашим комшиЈама током ове епидемије. То је много битно, иако се ове ситуације нијесу дешавале често у прошлости. Нијесам сигуран да нас у будућности оваква дешавање неће задесити много чешће. Могуће и да нећемо имати оволике периоде без епидемије, због све већег броја вируса који могу доћи у популацију и угрозити све нас. Ово је права вјежба и припрема за наредне деценије”, поручује Секулић.
На вријеме припремили епидемиологе
Секулић наводи да је држава на вријеме обезбиједила довољан број епидемиолога, али да ни то не мора бити довољно ако се поново деси овако тешка епидемија.
“Ту је у посљедњих десет година рађен добар посао, имамо довољан број епидемиолога. Као да су здравствене власти предосјетиле да до овога може доћи. Ипак, никад није довољно за овакве ситуације и имамо довољне капацитете. Можемо да се изборино са овом ситуацијом. Знам да смо ми људи који волимо да се поздрављамо, љубимо и грлимо, али то морамо избјегавати, као и додиривање носа, усга и очију”, нагласио је Секулић.
Вакцина тек наредне године
Елидемиолог Секулић истиче да се о ширењу вируса све више зна, али и да је за кратко вријеме урађен и објављен велики број студија. Он сматра да је разлог томе што је нови вирус уздрмао већину држава свијета.
“Надам се да ће се вакцина пронаћи до краја ове или половине наредне године. Велики број држава улаже велике напоре да дође до тог лијека који би обуздао ширење вируса и како би сви могли да одахнемо. До тада морамо поштовати препоруке струке”, каже Секулић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Obična laž! Pogledajte video niže.Sva medicina se zasniva na zastarelim naučnim dokazima.Zivimo u Informacionom eri!STOP LAŽIMA!
https://youtu.be/2nr-mKRNXIM