Епилог случаја шамарања пацијенткиње у „Доброти“: Техничару дали отказ, али не због злостављања
Директор Специјалне болнице за психијатрију “Доброта” Александар Мачић тврди да је та установа предузела оно што је било могуће у датом тренутку у случају злостављања пацијенткиње на лијечењу, али не прецизира које су то мјере и процедуре.
Према незваничним сазнањима, медицински техничар који је крајем прошле године два пута ошамарио пацијенткињу, а претходно је, према њеним тврдњама, физички злостављао десетак пута, недавно је добио отказ.
То је, у одговору “Вијестима”, потврдио и Мачић. Он, међутим, тврди да отказ нема везе са случајем злостављања, о којем је Заштитник људских права и слобода недавно упознао Основно државно тужилаштво у Котору и надлежно Министарство здравља.
“Тачно је да је техничар добио отказ због разлога због којих се добија отказ, невезаних за поменути случај”, одговорио је Мачић.
Медицински техничар Специјалне болнице за психијатрију два пута је ошамарио и више пута физички злостављао пацијенткињу, али управа и заштитница права пацијената у “Доброти” нијесу предузели ништа у вези са пријавама о мучењу, нити спријечили таква поступања, објавиле су “Вијести” прошле седмице.
О посљедњем случају злостављања пацијенткиње, који се догодио крајем децембра, заштитника људских права и слобода обавијестила је медицинска сестра, запослена у болници. Тим заштитника обишао је институцију и разговарао са директором, запосленима, пацијенткињом, али је изостало званично изјашњење болнице, која у више наврата током претходних пет мјесеци тој институцији није дозволила ни увид у списе предмета.
Заштитник је, наводи се у мишљењу у које су “Вијести” имале увид, закључио да је поступање медицинског техничара супротно Закону о заштити и остваривању права ментално обољелих лица и да случај није благовремено пријављен, нити интерно истражен.
Тиме је, тврде, повријеђено право пацијенткиње на достојанство и физички и психички интегритет личности из члана 28 Устава Црне Горе, односно члан 3 Европске конвенције о људским правима.
Омбудсман у мишљењу истиче и да од 2017. године препоручује да без одлагања успостави протокол поступања у случајевима пријаве навода о мучењу и другим облицима злостављања и да га се у пракси досљедно придржава. Седам година касније, протокол и даље не постоји.
Према тврдњама пацијенткиње, медицински техничар тукао је до сада десетак пута, а посљедњи случај злостављања, о којем је свједочило и особље, догодило се у децембру прошле године.
Мишљење заштитника је упућено Министарству здравља као ресору задуженом за надзор над радом болнице, како би указали на ометање рада Заштитника, али и ОДТ Котор, како би утврдило да ли постоји кривична одговорност медицинског техничара и других запослених који су знали, односно морали знати да се злостављање догодило, а нијесу то пријавили.
Из ОДТ Котор “Вијестима” су крајем прошле седмице рекли да је у том тужилаштву формиран предмет на основу мишљења заштитника, како би се оцијенило да ли у радњама неког лица има елемената кривичног дјела за које се гоњење предузима по службеној дужности.
У Министарству здравља тврдили су, одговарајући на новинарска питања, да су за тај случај сазнали из медија и од Заштитника људских права и слобода, али не и од менаџмента специјалне болнице “Доброта”.
“Поводом извјештаја заштитника људских права и слобода, у којем се наводи да је медицински техничар више пута физички злостављао пацијента у установи СБ ‘Доброта’, Министарство здравља је одмах по добијању овог акта, писаним путем затражило изјашњење шта је менаџмет ове здравствене установе предузео када је у у питању овај случај”, казали су из тог ресора и истакли да су затражили од болнице да предузме све мјере и радње из њихове надлежности како до таквих и сличних догађаја не би долазило.
Из Акције за људска права (ХРА) саопштено је прошлог петка да су озбиљно забринути због злостављања пацијенткиње у Специјалној болници за психијатрију “Доброта” у Котору. Апеловали су на Министарство здравља и ОДТ Котор да озбиљно истраже поступање како медицинског техничара који се сумњичи за злостављање, тако и директора болнице, заштитнице права пацијената и другог особља које је учествовало у прикривању тог случаја.
ХРА је, саопштили су, јуче поводом тога упутила писмо министру здравља Војиславу Шимуну и о случају обавијестила Европски комитет за спречавање мучења или понижавајућег и нечовјечног поступања или кажњавања (ЦПТ).
Тврди да су сарађивали са омбудсманом
“Вијести” су управу болнице питале због чега заштитнику није достављено изјашњење у вези са случајем злостављања и дозвољен увид у списе предмета, Мачић је одговорио да су “представници омбудсмана били у болници, обавили разговоре, имали увид у оно што смо имали од документације, везане за случај”.
Заштитник је од управе у фебруару тражио детаљно изјашњење поводом навода из притужбе, документацију која се односи на спровођење поступка у конкретном случају, али и у вези са ранијим пријавама у односу на медицинског техничара, као и исходе поступака. Како нијесу одговорили, заштитник је у априлу упутио ургенцију и напоменуо да се непоступање по захтјеву омбудсмана сматра ометањем рада те институцију, а крајем тог мјесеца још један допис на који такође није одговорено. Приликом посјете заштитника као националног превентивног механизма у јуну, поново је од правне службе затражен непосредан увид у службене списе и документа, што им није омогућено.
“Тачно је да је техничар добио отказ због разлога због којих се добија отказ, невезаних за поменути случај”, тврди директор СБ “Доброта”
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: