ЕПС-ова струја за привреду између 80 и 85 евра за мегават-час
1 min readПривредници у Србији могли би нове уговоре о испоруци електричне енергије са „Електропривредом Србије” да закључују по цени од 80 до 85 евра по мегават-сату. То би био лимит по коме би им највеће јавно предузеће продавало струју наредних месеци док се не стабилизује ситуација са ценом електричне енергије која је средином недеље на берзама достизала и 300 евра по мегават-сату. Одлуку о лимитираној цени струје због ванредних околности треба да донесе Влада Србије кроз посебну уредбу, како би ово било обавезујуће а не само препорука, сазнаје „Политика” из добро обавештених извора.
Очекује се да би ови уговори требало да важе за оне који су их већ обновили, али и за оне који то тек треба да учине. Већина привредника са којима смо јуче разговарали одушевљена је овом вешћу. Поручују да би било добро да се то што пре и озваничи како би сви они могли да праве планове пословања за наредну годину, јер им од цене струје зависи и да ли ће и у којој мери морати да повећавају крајњу цену.
Топлица Спасојевић, председник компаније ИТМ груп, каже за „Политику” да није чуо за овај предлог, али ако је тачно поздравља такву идеју Привредне коморе Србије и државе. Будући да имамо своју производњу угља, а да још не плаћамо декарбонизацију која у Европи оптерећује цену струје сада за 60 евра, то би могао бити простор да ЕПС смањи цену електричне енергије за привреду, а да не буде на губитку.
Он напомиње да је имао среће и да је у јулу обновио уговор с ЕПС-ом када струја још није била оволико скупа, па сада плаћа 89 евра а коштала га је пре тога 52 евра по мегавату
– Уколико се лимитира на 80 или 85, то ће ми много значити јер месечно само за хладњачу у Апатину плаћам струју по новом уговору 180.000 евра. А коштала је пре тога 100.000 евра, што је трошак у укупној мојој производњи повећало са три на пет процената – наглашава Спасојевић.
–Овде је реч о ресетовању целе светске економије како би се покрили трошкови пандемије. Преживеће велики и они који су успели да договоре добру цену с ЕПС-ом, али ће мали произвођачи највероватније морати да затворе погоне – наглашава он и додаје да је у овом часу свакако неопходно прелазно решење. Као што је држава одличним мерама реаговала када је пандемија ковида 10 почињала, а исто је то учинила и НБС, тако би и сада требало помоћи да ово што безболније сви прегурамо.
Зоран Матијевић, син познатог произвођача меса Матијевић, наводи да је чуо предлог ПКС-а и објашњава да су они који су потписали уговор с ЕПС-ом за нове испоруке струје од 100 евра по мегавату, већ добили попуст.
– Нисмо спремни за оволико велики скок цене електричне енергије. Ово ја као гром из ведра неба. Наш стари уговор је био по цени од 48 евра за мегават-час, а нови је 100 евра, што значи да би минимум због тога крајњи производ требало да поскупи за пет до десет одсто. Али није у питању само скупа струја, него и све остало, ђубриво, уреа… – напомиње он.
Власник највеће пекаре у Србији „Дон дон”, Алеш Музетић, каже да је упознат с предлогом ПКС-а о лимитирању цене електричне енергије за привреду, али га много више брине скок цена сировина за чак 50 одсто.
– Трошкови струје у укупној нашој производњи учествују са пет, али сировина са 50 процената. Само је пшеница поскупела са 19 на 29 динара, амбалажа – кутије картони фолија за 50 одсто што је већ довело до једног повећања цена од 1. септембра, али уколико се ништа не промени биће бар још једно поскупљење до краја године – наводи Музетић.
Жељко Марковић, магистар и лидер за сектор енергетике у „Дилоиту” и један до бивших директора у ЕПС-у објашњава да уколико се потврде ове информације о лимитираним ценама да ће то бити добро и за привреду и за ЕПС. Под условом да зима не буде много хладна и да ЕПС не буде био приморан да додатно увози скупу струју. Иначе ово јавно предузеће нове годишње испоруке уговара по цени од око 139 евра по мегават-сату.
– Са предлогом од 80 или 85 евра за мегават ЕПС-у ће успети да покрије трошкове производње. Са 10 евра вишом ценом имао би новца и за нове инвестиције, али како год било ово је добра цена за ЕПС – наглашава.
Бугарска је већ увела повластице за потрошаче тиме што је смањила цену за 26 евра па уместо 139 по мегавату плаћају око 110-113 евра, закључује Марковић
Нови уговор за електричну енергију три пута већи од претходног
Предраг Орешчанин, потпредседник Удружења хладњачара, каже да му је дистрибутер ЕПС-а управо послао понуду новог уговора с ценом три пута већом од оне коју тренутно плаћа. Уговор му истиче 31. децембра и неће имати другог избора него да то прихвати. Пословање ће бити отежано, али наводи да је прилагођавање неминовност, јер хладњачу не може да затвори.
– Знам да је у Европи скочила цена струје, али тамо се производи из гаса који је поскупео. Разумем да је цена електричне енергије тржишна, али код нас нису поскупели инпути за производњу струје. Прича се да ће зато влада нешто да предузме – напомиње Орешчанин.
Појашњава да код нас само на папиру јефтинија струја кошта три, а скупља пет евроценти, што је за његову хладњачу цена у просеку испод четири евроцента. Али, га са свим дажбинама ПДВ-ом од 20 одсто, акцизом од 7,5 процената и другим таксама киловат кошта 8,5 евроценти.
Прочитајте ЈОШ:
Дан за понос Србије: Предсједник Вучић пожелио добродошлицу представницима несврстаних земаља
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Hocete berzu ? Imate je, tada cete PLACATI DESET PUTA VISE necet da je struja drzavna ,nego da vas kradu oni koji ni dinara nijesu ulozili u istu,to je to sto se narodu nudi :izlazimo na berzu, a ko to izlazi na berzu,EPS,a ciji je EPS,drzvni i narodni li povlastenih lica.Ako se zna vlasnik tada je lako sve rijesiti,narvno da se sve zna nego nece,ima se prilika da se narod opljacka i to ce se desiti,tako to rade i u EU,a mi ili Vi hocete EU pa da vidite kako radi EU:
Цене гаса експлодирају, али Комисија ЕУ примењује диверзијске маневре и бесмислени акционизам. Ваше мере могу чак подићи цене и улити још више новца у џепове корпорација. Сада је Путин поново говорио о енергетској кризи у ЕУ.
Цене гаса у Европи настављају да расту. 6. октобра, цене су дивље скочиле, па је чак и ознака од 2.000 долара за 1.000 кубних метара гаса накратко била надохват руке пре него што су се цене смириле на 1.700 долара. Али чак и уз то, цене су порасле за 21 одсто или 300 долара у једном дану .
Међутим, Газпром снабдева већину свог гаса по дугорочним уговорима и испоручује га Европи за 230 до 300 долара, у зависности од уговора. Гасом се тргује на берзи од реформе гасних директива у ЕУ, због чега компаније увознице тренутно зарађују златни нос на терет потрошача и не би требало ни да буду незадовољне што су цене тако високе . Међутим, Комисија ЕУ одвлачи пажњу од проблема које је сам направио, што већ поприма апсурдне особине.
Љето је већ било предвидљиво да би ситуација на тржишту гаса, а тиме и на тржишту енергије у ЕУ могла постати тешка ове зиме, и о томе сам извјештавао од краја јула (2). Сада цијене гаса експлодирају, а складишта гаса у ЕУ у просјеку су пуна само 70 посто. Међутим, до сада, на почетку грејне сезоне, требало би да буду 100 одсто пуни, јер капацитет цевовода и танкера не може покрити потражњу зими. Због тога се резервоари обично пуне лети, али ове године то није био случај.
Будући да поскупљења струје и плина сада изазивају узнемирење људи, политика и медији коначно су открили ту тему. Међутим, ово одвлачи пажњу од стварних проблема. Није изненађујуће што медији шире неистине на ту тему. Међутим, оно што доносиоци одлука у ЕУ тренутно говоре и о којим мерама разговарају граничи са стварном сатиром и неко се нехотично пита: Да ли они заиста немају појма или свесно желе да погоршају ситуацију
Да ли је вон дер Леиен безначајан или злонамеран?
Шеф комисије ЕУ вон дер Леиен разговарао је 6. октобра са новинарима на ту тему. Она је кривила високе цене повећане глобалне потражње, али није рекла ни реч о чињеници да Газпром, на пример, испоручује свој гас Европи по дугорочним уговорима за највише 300 долара. Чињеница да гас тренутно кошта скоро 2.000 долара у Европи има само ограничену везу са светским тржиштем, а главни проблем је реформа тржишта гаса, на шта се одлучила и сама Европска комисија. Узгред, Русија је то тада саветовала, баш зато што је морала да доведе до виших цена ако би увозници добили прилику да скрате гас како би подигли цене на берзама и тако повећали сопствени профит.
Вон дер Леиен је рекла на пример :
„Што се тиче гаса, ми смо веома зависни од увоза – 90 одсто гаса се увози. Глобално гледано, економије расту, па се потражња повећава, али понуда не расте у складу с тим. Веома смо захвални што Норвешка повећава своју производњу, али изгледа да то није случај у Русији “.
Лаже, јер чак и ако Норвешка покуша повећати своју производњу, то не помаже много, јер су норвешке резерве гаса на измаку, а производња у Норвешкој годинама опада. А Русија испоручује готово на граници, Газпром је у првих девет месеци испоручио Европи скоро толико гаса , као и рекордне 2018.
Осим тога, Северни ток је у функцији и Русија би била вољна да испоручи додатни гас кроз нови гасовод, али Комисија ЕУ то не жели. Апсурдно је: Комисија ЕУ се жали да нема довољно гаса, али спречава саму Русију да може да испоручује више гаса.
Осим тога, Мађарска се, на пример, управо пребацила и сада добија руски гас преко новог гасовода Туркстреам , који је од 1. октобра довео слободне капацитете у украјинском гасоводу. Али чудно, нико у Европи не наручује гас, иако у украјинском цевоводу има слободних капацитета, које ЕУ наводно жели да очува како би обезбедила приход од транзита гаса до Кијева.
Можете видети да су речи и поступци доносиоца одлука у ЕУ тренутно потпуно контрадикторни, али то нико у „квалитетним медијима“ не говори својим читаоцима.
За беду је крива енергетска транзиција
Више пута сам известио да је лето без ветра један од најважнијих проблема због којих се складишта гаса нису могла напунити током лета упркос рекордним испорукама из Русије. У недостатку енергије ветра, Гаc