Берлин: Србија не може да остане неутрална
1 min read
Специјални представник Владе Њемачке за предсједавање ОЕБС-у Гернот Ерлер поручио је да неутрална посредничка улога Србије између ЕУ и Русије није могућа. „Србија је на путу у ЕУ и у то спада и постепена примјена заједничке спољне и безбједносне политике“, рекао је њемачки званичник на конференцији „Београдски дијалози“.
ЕУ од Београда, према његовим ријечима, с правом очекује постепену примјену заједничке спољне и безбједносне политике, као и приврженост вриједностима Уније, у шта, како је додао, спада поштовање међународног права, примјена договора, као и поштовање територијалног интегритета земаља.
„Уколико би се Србија одлучила против тих заједничких вредности, она би свакако допринијела јачању оних политичких снага у Европи које желе да успоре динамику европске интеграције“, рекао је Ерлер. Такође је казао да се са великом пажњом прати развој у Србији, додајући да она не само да има статус кандидата, већ је званично и почела приступне преговоре јануара прошле године.
Он је изразио наду да ће ускоро услиједити отварање првих поглавља у приступним преговорима.
Указујући да Србија, уз то, предсједава ове године ОЕБС-у, Ерлер је рекао да су познате историјске и културне везе које Београдеа има са Москвом.
Он је поручио да нико те везе не критикује, нити доводи у питање, већ их сматра шансом када је ријеч о успостављању повјерења у раду ОЕБС. „То су све реформе које је Србија требало одавно да уради, и које су потребне Србији да буде модерна и конкурентна држава, а не само за чланство у ЕУ“, објаснио је он додајући да би желио да види веће укључење опозиције у реформске процесе.
Ерлер је указао да је потребно даље радити у области владавине права, досљедно наставити регионални програм помирења и приближавања, изражавајући задовољство што је Србија побољшала односе са свим својим сусједима.
Када је реч о односу са Приштином, он је нагласио да је свака добра вијест у дијалогу Београда и Приштине важна, те оцијенио да је премијер Вучић из Брисела донио једну позитивну вијест из области правосуђа.„Те вести су битне, посебно када је ријеч о Поглављу 35, које представља отварање врата свих области приступних преговора. Дијалог је и за Европу од великог политичког значаја“, нагласио је Ерлер додајући да у ЕУ постоји консензус у вези ширења на западни Балкан.
Немачка влада је, како је подвукао, привржена процесу ширења ЕУ, за европску перспективу овог региона.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

