ИН4С

ИН4С портал

Ескобар о „нормализацији“: Повлачење Срба из институција није решење, формирање ЗСО законски обавезујуће

1 min read

Габријел Ескобар; фото: Новости

Заменик помоћника америчког државног секретара и Специјални изасланик за Западни Балкан Габријел Ексобар изразио је вечерас наду да ће Београд и Приштина постићи договор у наредним данима, како би се стишале напетости на северу Косова*, уз подршку специјалног представника ЕУ и нагласио да САД активно подржавају ове напоре.

Ескобар је у разговору за Танјуг позвао Београд и Приштину да покажу максималну флексибилност и да постигну споразум у наредним данима, а уочи истека рока 21. новембра, после чега су такозване косовске власти најавиле да ће кажњавати власнике возила са српским ознакама који их нису пререгистровали таблице, како би смирили ситуацију.

„Тада би стране требало да удвоструче своје обавезе према дијалогу, укључујући и спровођење већ потписаних споразума, што значи и почетак преговора о оснивању Заједнице српских општина“, рекао је он.

На питање како види решење укупне ситуације на северу Косова и Метохије, да ли верује да се може постићи компромис, с обзиром на то да је захтев Српске листе која се повукла из свих тзв. косовских институција био поштовање Бриселског споразума, пре свега формирање Заједнице српски општина, Ескобар каже да се САД слажу са Европском унијом да су недавни догађаји забрињавајући.

„Повлачење косовских* Срба из косовских* институција није решење за тренутне спорове и има потенцијал да додатно ескалира тензије на терену. Све стране морају предузети кораке да смање тензије и осигурају мир и стабилност. Акције и реторика који повећавају могућност насиља стављају у непотребну опасност невине животе и животе међународних мировних снага на терену“, каже он.

Када је реч о оснивању Заједнице српских општина Ескобар каже: „Скупштина „Косова“ је ратификовала Бриселски споразум, а Уставни суд „Косова“ је одлучио да је потребно успоставити ЗСО, што формирање чини обавезујућом законском обавезом за Косово*“.

На питање да ли постоје дипломатске активности САД по овом питању, Ескобар каже да постоји „пуно партнерство са колегама из ЕУ“.

„Потпуно смо ангажовани кроз активности Квинте. Пошто су европске интеграције тежња обе земље, овај процес би, наравно, требало да води ЕУ. Сједињене Државе су блиско ангажоване са ЕУ, обема странама и европским партнерима у пуној подршци овом процесу. Политички, финансијски, кроз изградњу капацитета, и кроз сваки други механизам који морамо да обезбедимо коначни резултат ствара дугорочну стабилност за регион. Сједињене Државе су се активно ангажовале у подршци напорима ЕУ да управља тренутном ситуацијом“, каже он.

На питање о француско-немачком предлогу за решење „косовског питања“, Ескобар каже да се о детаљима предлога расправља у контексту дијалога ЕУ.

„Ми то снажно подржавамо. Претпостављам да ће након разговора између две владе почети веће ангажовање са јавношћу“, каже он.

„Напредак ка нормализацији односа Београда и Приштине кроз дијалог, уз посредовање ЕУ, и даље је веома важан за регионалну стабилност и за европску стабилност, у време када се суочавамо са „агресијом“ Русије у Украјини.“

На питање да ли планира скори долазак у Београд и Приштину Ескобар каже: „У овом тренутку немам планираних путовања“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *