ЕУ и САД игноришу религијску радикализацију у БиХ!
1 min readЕУ и САД, које у пракси управљају БиХ, свесно игноришу процес религијске радикализације Бошњака који пушта своје корене, нарочито међу младима, пише лист „Џерузалем пост“. У тексту се наводи да је бошњачко становништво под великим утицајем радикалних исламских елемената, укључујући „Муслиманско братство“, Иран и Турску, још од распада бивше Југославије, крвавог грађанског рата у БиХ и потписивања Дејтонског мировног споразума којим је рат завршен 1995. године.
-ЕУ и САД, које у пракси управљају БиХ, свесно игноришу процес религијске радикализације бошњачке муслиманске популације који пушта своје корене, нарочито међу њеним млађим члановима, наведено је у тексту.
-Такво идентификовање са Палестинцима развило је међу Бошњацима интензивно антиизраелско осећање, јасно изражено на улицама бошњачких градова у БиХ током демонстрација и изложби, а банери и заставе Палестинске ослободилачке организације висе свуда, истиче се у тексту.
Аутор даље наводи да иако је рат у БиХ завршен пре готово три деценије, многи од оних који су дошли у Аустрију и Немачку током рата као избеглице нису се вратили и постали су натурализовани грађани обе земље, али одржавају прилично блиске везе са БиХ и инспирисани су политичким дешавањима у БиХ.
-Пошто су млади муслимани свесни да је у посљедњих неколико година пооштерен надзор онога што се дешава у џамијама, они углавном добијају радикалне садржаје и учења преко интернета. То отежава безбедносним службама да лоцирају усамљене вукове пре него што изврше напад, напомиње „Џерузалем пост“.
-С обзиром на то да је смртоносни напад у центру Беча у новембру 2020. године, у којем је убијено четворо људи, извршио млади аустријски муслиман албанско-македонског порекла, унутрашња безбедносна служба успела је да спјечи бројне нападе Исламске државе, укључујући у јуну прошле године током геј параде, када су напад планирали млади Аустријанци бошњачког и чеченског порекла, као и напад на концерту Тејлор Свифт, који су испланирали млади Аустријанци македонског и турско-хрватског поријекла, наводи се у тексту.
Аутор пише да све то указује на растућу насилну радикализацију и спремност потомака избеглица и имиграната из балканских земаља да врше терористичке нападе.
Када се ради о Ибрахимовићу, лист пише да се његова породица недавно преселила у приватну кућу са великом баштом у мирном граду код обале језера близу Салцбурга, те да је очигледно да његова радикализација није производ сиромаштва, економских потешкоћа или нечега што су преживели његови родитељи.
Осим тога, пише аутор, Ибрахимовићева радикализација није ни производ медијских извештаја о ситуацији у Појасу Газе и патњи арапског становништва у тој енклави од 7. октобра, пошто је полиција почетком прошле године, десетак месеци прије ескалације сукоба на Блиском истоку, спровела истрагу о њему због насилничког понашања у техничкој школи у коју је ишао.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: