ИН4С

ИН4С портал

ЕУ нејединствена око политике проширења

Европска унија је и даље нејединствена кад је ријеч о политици проширења на југоисточну Европу, оцјењује бечки дневник „Стандард” и додаје да француски предсједник Емануел Макрон жели најпре да реформише Унију, а њемачка канцеларка да Албанија и Сјеверна Македонија коначно почну приступне преговоре.

Илустрација (Фото: Газета)

Европска унија је и даље нејединствена кад је ријеч о политици проширења на југоисточну Европу, оцјењује бечки дневник „Стандард” и додаје да француски предсједник Емануел Макрон жели најпре да реформише Унију, а њемачка канцеларка да Албанија и Сјеверна Македонија коначно почну приступне преговоре.

„Сигуран начин за подстицање гласина је да се неко остави да дуго чека”, указује лист подсјећајући да, супротно оном што је обећано, Европска комисија није у уторак представила нову методологију проширења на Балкан.

„Стандард” подвлачи да изненадно одлагање дуго очекиваног документа није ни објашњено, те да је очигледно само да већ дуже вријеме постоји свађа између Њемачке и Француске у вези проширења,  преноси Танјуг.

Лист подсјећа да је Француска прошле године ветом у Савјету ЕУ спријечила отварање приступних преговора са Албанијом и Сјеверном Македонијом.

Њемачка канцеларка је ту тему поставила као „шефовско питање”, али код предсједника Француске ништа није постигла.

Прошле недеље она је још једном јасно ставила до знања да Албанија и Сјеверна Македонија треба коначно да преговарају са ЕУ.

„Стандард” подсјећа да је Француска у новембру представила свој папир о увођењу нове методологије за приближавање кандидата ЕУ.

Макрон жели да се најприје ЕУ реформише и да тек онда могу приступити нове државе, а у том документу се указује да потребна политичка, економска и социјална трансформација у државама југоисточне Европе напредује преспоро, због чега је неопходно да се промијени методологија ЕУ.

Међутим, констатује бечки лист, та анализа из Париза не одговара реалности на терену, не зато што постоји погрешна метода ЕУ, већ што не постоји политичка воља локалних политичких елита, изузев у Сјеверној Македонији и Албанији, да нешто мијењају или уопште допринесу ЕУ.

То, сматра лист, лежи у томе да партије подривају правосуђе и од тога профитирају.

„Црна Гора, која већ од 2012. године преговара, практично је отворила сва поглавља, али затворила само три, а за два влада није морала ништа да учини да у томе успије. Србија, која пет година преговара, је затворила два поглавља и реформски процес прије две године практично обуставила”, тврди „Стандард”.

Француска инсистира сада на томе да у новом документу Европске комисије присутпни процес буде реверзибилан, а санкције постоје већ сада – може да се укине безвизни режим.

Државе чланице ЕУ су сагласне да убудуће више новца треба бити обезбијеђено за регион, како би се утицало против екстерних утицаја.

Размишља се, како наводи лист, и о алтернативама за пуноправно чланство, на примјер приступање заједничком тржишту или ромингу са ЕУ.

Прочитајте још:

„Нешнал интерест“ је Кисинџерова конзервативна ревија

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “ЕУ нејединствена око политике проширења

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy