ИН4С

ИН4С портал

ЕУ: Нови закон нити је инклузиван нити уважава препоруке Венецијанске комисије

1 min read
Делегација Европске Уније у Црној Гори саопштила је данас да се регулисање вјерских заједница не може уређивати ван препорука Венецијанске комисије и међународних стандарда о људским правима
eu

Делегација Европске Уније у Црној Гори саопштила је данас да се регулисање вјерских заједница не може уређивати ван препорука Венецијанске комисије и међународних стандарда о људским правима

Регулисање вјерских заједница национална је надлежност, али то питање треба уредити на инклузиван начин, који окупља заинтересоване стране и у складу је са међународним и европским стандардима о људским правима, а посебно у складу са препорукама Венецијанске комисије од 24.6. 2019

„ЕУ је досљедно охрабривала све политичке актере у Црној Гори да преузму одговорност за враћање политичке дебате у Скупштину. Регулисање вјерских заједница национална је надлежност, али то питање треба уредити на инклузиван начин, који окупља заинтересоване стране и у складу је са међународним и европским стандардима о људским правима, а посебно у складу са препорукама Венецијанске комисије од 24.6. 2019.„, наводи се у саопштењу, чиме је Делегације ЕУ суштински упозорила црногорске власти да предложени Закон нити је инклузиван, нити је у складу са препорукама Европске уније.

Упозорења из Москве и Ватикана

Подсјећамо, и поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања упутио је писмо патријарху српском Иринеју у којем је изразио забринутост због спорног закона о слободи вјероисповести у Црној Гори, који угрожава више од 650 храмова Српске православне цркве (СПЦ) у тој земљи.

„Захваљујем Вам се што сте ми братски изразили Вашу забринутост таквим предлогом закона због негативних последица које он може да произведе, не само за Српску Православну Цркву у Црној Гори, већ и за локалну Католичку Цркви“ истакао је Папа Франциско и додао:

„С тим у вези, Државни Секретар, Кардинал Пјетро Паролин се лично обратио Предсједнику Владе Црне Горе г. Душку Марковићу, не са циљем да се мијеша у унутрашње ствари црногорске државе већ у нади да закон који се предлаже, а који се тиче вјерских слобода, буде донешен на демократским принципима, јер у супротном, неће бити потврђен ако се претходно не постигне највећа могућа сагласност свих вјерских заједница у Црној Гори“, нагласио је папа Франциско.

Упозорење о могућим штетним последицама усвајања контроверзног прописа Подгорици је у сриједу стигло и из Москве, чиме се и Русија придружила кругу значајних адреса које су упозориле на његове негативне ефекте:

„Када говоримо о суштини онога што се разматра, схватамо да могу бити озбиљно угрожени интереси Митрополије црногорско-приморске Српске православне цркве, нарочито у праву на вјерске објекте“, истакла је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.

Она је оцијенила да ова тема превазилази националне границе и дотиче се питања јединства православног свијета, очувања његових стубова за чије обликовање су били потребни вјекови.

Прочитајте још:

Шијаковић: Власт у Црној Гори чекала моменат да донесе Закон против Српске православне цркве

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “ЕУ: Нови закон нити је инклузиван нити уважава препоруке Венецијанске комисије

  1. E, baš je do tebe došlo da nam valjano interpretiraš!
    Da nam na tanke note razjasniš, da nas prosvjetliš!
    Ha, gurbetu, ćemane u ruke, jadi te znali, što bi reka …
    Nije valjda da se u Montenegro niko ne ženi, đavolju svadbu nijesi zakačilo, evo godina minu!???

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy