ИН4С

ИН4С портал

ЕУ страхује од каталонског и шкотског референдума

katalonijaШпанија се неће противити уласку Шкотске у Европску унију уколико на референдуму који је заказан за септембар одлучи да се одвоји од Велике Британије и да постане независна држава.

Мадрид је тако интервјуом који је шеф дипломатије Хосе Мануел Гарсија Маргаљо дао лондонском „Фајненшел тајмсу” најзад појаснио став о овом питању, које се из Лондона и Единбурга већ дуже упорно поставља влади у Мадриду.

Нова независна држава, потврђује Маргаљо, морала би да стане у ред за пријем у ЕУ са свим осталим земљама које још нису у чланству.

За Лондон и Единбург врло је важно шта о евентуалном распаду Уједињеног Краљевства мисли Мадрид, као што је за Шпанце, а пре свега Каталонце, битно како на стремљења Барселоне да се отцепи од Шпаније гледа Лондон.

Иако власти у обе државе тврде да септембарски референдум у Шкотској нема никакве везе са новембарским изјашњавањем у Каталонији, свима је јасно да би комадање једне државе изазвало домино ефекат и ван граница Британије, односно Шпаније.

Битна разлика је у томе што парцијално изјашњавање о питањима која се тичу целе државе и њеног територијалног интегритета није по уставу Шпаније, док је референдум у Шкотској договорен са Лондоном и не коси се са британским законима.

Сличност је у томе што ни Лондону ни Мадриду није по вољи да изгубе надлежност над великим делом своје територије.

То никако не одговара ни ЕУ јер такав сценарио чак није ни предвиђен неким документом Европске уније. Досад се ниједна чланица ЕУ није поделила ни распала, а познато је колико се процес придруживања Србије условљава нормализацијом односа Београда и Приштине. Британија, као и већина других великих држава чланица ЕУ, признала је независно Косово, док Шпанија сматра да самопрокламована независност није у складу са међународним правом и не признаје државност јужној српској покрајини.

У дискусију о правима Каталонаца да се изјасне о својој будућности укључио се и бивши премијер Шпаније Фелипе Гонсалес. У дуелу са Артуром Масом, председником Владе Каталоније, Гонзалес је изнео своја сазнања да су лидери ЕУ „престрављени и од помисли на поремећаје које може изазвати прекрајање територија држава чланица ЕУ”. Гонзалес Маса позива на обнову дијалога са Мадридом, тачније са премијером Маријаном Рахојем.

Рахој и Мас, како тврди председник каталонске владе, нису ни у каквом контакту још од августа прошле године. „Не знам чак ни број његовог телефона”, каже Мас.

Рахој, који припада конзервативној Народној партији, више пута је поновио да „референдума неће бити јер је противзаконит” и да о томе „нема шта да се разговара”.

Иако социјалиста, Гонзалес се слаже да би када је реч о тако важном питању на референдум морала да изађе цела земља, а не само један њен део. Не видим зашто би оно што већина неће било мање важно од онога што мањина хоће, каже Гонзалес, алудирајући на Каталонце и остатак земље.

Мас се, међутим, позива на друге „демократске” критеријуме и тврди да се аутономној регији мора допустити да се изјасни. Такође апелује на Мадрид да се угледа на Лондон, коме не пада на памет да тражи да истовремено са изјашњавањем у Шкотској о целовитости Британије гласају и сви остали становници Острва.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “ЕУ страхује од каталонског и шкотског референдума

  1. Nece se Evropa raspasti zbog ova dva refernduma,evropskom jedinstvi ce najveci udarc zadati Ebgleska ,koja nece zajednicku valutu i da Brisel odlucuje o politici Engleske,a to ce biti i to je sigurno da Engleska nece prihvatiti da izgubi svoju nezavisnost,to je sto kazu sigurno.Njemcka pokusava da to ublazi medjutim stvar je sto Engleska to nece ,jer nece to narod,i svako ko sa time bude pokusavao voditi neku drugu politiku u Engleskoj nece proci.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy