ИН4С

ИН4С портал

ЕУ тражи већу заступљеност жена у полицији: Црна Гора испод просјека

1 min read

Жене су традиционално биле недовољно заступљене у полицијским службама на Западном Балкану, посебно на руководећим позицијама. Ситуација није много другачија ни данас, наводи се у извјештају Глобалне иницијативе за борбу против транснационалног организованог криминала (GI-TOC).
У црногорској полицији, истиче се, тек нешто више од 13 одсто су жене, преноси РТЦГ.

Заступљеност жена у органима за спровођење закона у земљама Западног Балкана је често испод просјека Европске уније од 18,5 одсто, навели су из Глобалне иницијативе.

Полицијски посао је обично био везан за мушкарце, појашњава се у извјешају, и то не само на Балкану.

Али то се мијења у неким земљама у региону, дјелимично подстакнуто процесом приступања ЕУ. У погледу служби тужилаштва, неке земље западног Балкана превазилазе стандарде ЕУ када је у питању укупна родна заступљеност. Међутим, и у полицији и у тужилаштву, постоји недостатак жена на руководећим позицијама. Изазов ће бити оснажити жене у овим секторима да побољшају родни паритет и побољшају оперативну ефикасност полиције и тужилаштава – наводи се у извјештају GI-TOC.

На Западном Балкану, као и у многим дјеловима свијета, истиче се, полиција је дуго била професија у којој доминирају мушкарци.

– Ово је дјелимично због преовлађујућих стереотипа о роду и полицији, посебно да је ово конфронтацијски и физички захтјеван посао који захтијева снагу, ауторитет и отпорност. Као резултат тога, жене су традиционално биле недовољно заступљене у полицијским службама на Западном Балкану, посебно на руководећим позицијама – оцјењује се у извјештају GI-TOC.

Већа заступљеност жена у полицији није само одраз промјењивих ставова у друштву и према полицији, већ је подстакнута и процесом придруживања ЕУ и ширим међународним обавезама као што су је Агенда за одрживи развој 2030.

Међутим, заступљеност жена у органима за спровођење закона у земљама Западног Балкана је често испод просјека ЕУ од 18,5 одсто. Према недавном истраживању Глобалне иницијативе за борбу против транснационалног организованог криминала, Србија и Сјеверна Македонија премашују просјек ЕУ, при чему жене чине 27 одсто и 21 одсто њихових националних снага. Међутим, Косово (14,8 одсто), Албанија (14,3 одсто) и Црна Гора (13,8 одсто) су испод просјека, а Босна и Херцеговина знатно заостаје са само девет одсто полицијских снага које чине жене – истакнуто је.

Жене су посебно недовољно заступљене на руководећим позицијама. У Албанији, десет одсто директора полиције су жене, док је проценат жена првих директора само три одсто. Ситуација је још гора у Црној Гори, гдје тренутно ниједна жена није на високим руководећим позицијама, указано је.

На другом крају љествице су Србија и Сјеверна Македонија, гдје жене заузимају 18,6 одсто односно 17,8 одсто руководећих позиција – оцјењује се.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “ЕУ тражи већу заступљеност жена у полицији: Црна Гора испод просјека

  1. Жени је породица полиција а не улица по захтјевима сатанске ЕУ!

  2. Žene su tople žene su meke žene su blijede žene su snene žene su ukras prirode žene su ženstvene žene su ženstvene ………….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *