ЕУ тражи већу заступљеност жена у полицији: Црна Гора испод просјека
1 min readЖене су традиционално биле недовољно заступљене у полицијским службама на Западном Балкану, посебно на руководећим позицијама. Ситуација није много другачија ни данас, наводи се у извјештају Глобалне иницијативе за борбу против транснационалног организованог криминала (GI-TOC).
У црногорској полицији, истиче се, тек нешто више од 13 одсто су жене, преноси РТЦГ.
Заступљеност жена у органима за спровођење закона у земљама Западног Балкана је често испод просјека Европске уније од 18,5 одсто, навели су из Глобалне иницијативе.
Полицијски посао је обично био везан за мушкарце, појашњава се у извјешају, и то не само на Балкану.
– Али то се мијења у неким земљама у региону, дјелимично подстакнуто процесом приступања ЕУ. У погледу служби тужилаштва, неке земље западног Балкана превазилазе стандарде ЕУ када је у питању укупна родна заступљеност. Међутим, и у полицији и у тужилаштву, постоји недостатак жена на руководећим позицијама. Изазов ће бити оснажити жене у овим секторима да побољшају родни паритет и побољшају оперативну ефикасност полиције и тужилаштава – наводи се у извјештају GI-TOC.
На Западном Балкану, као и у многим дјеловима свијета, истиче се, полиција је дуго била професија у којој доминирају мушкарци.
– Ово је дјелимично због преовлађујућих стереотипа о роду и полицији, посебно да је ово конфронтацијски и физички захтјеван посао који захтијева снагу, ауторитет и отпорност. Као резултат тога, жене су традиционално биле недовољно заступљене у полицијским службама на Западном Балкану, посебно на руководећим позицијама – оцјењује се у извјештају GI-TOC.
Већа заступљеност жена у полицији није само одраз промјењивих ставова у друштву и према полицији, већ је подстакнута и процесом придруживања ЕУ и ширим међународним обавезама као што су је Агенда за одрживи развој 2030.
– Међутим, заступљеност жена у органима за спровођење закона у земљама Западног Балкана је често испод просјека ЕУ од 18,5 одсто. Према недавном истраживању Глобалне иницијативе за борбу против транснационалног организованог криминала, Србија и Сјеверна Македонија премашују просјек ЕУ, при чему жене чине 27 одсто и 21 одсто њихових националних снага. Међутим, Косово (14,8 одсто), Албанија (14,3 одсто) и Црна Гора (13,8 одсто) су испод просјека, а Босна и Херцеговина знатно заостаје са само девет одсто полицијских снага које чине жене – истакнуто је.
Жене су посебно недовољно заступљене на руководећим позицијама. У Албанији, десет одсто директора полиције су жене, док је проценат жена првих директора само три одсто. Ситуација је још гора у Црној Гори, гдје тренутно ниједна жена није на високим руководећим позицијама, указано је.
– На другом крају љествице су Србија и Сјеверна Македонија, гдје жене заузимају 18,6 одсто односно 17,8 одсто руководећих позиција – оцјењује се.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Жени је породица полиција а не улица по захтјевима сатанске ЕУ!
Žene su tople žene su meke žene su blijede žene su snene žene su ukras prirode žene su ženstvene žene su ženstvene ………….