Еуробарометар: Незапосленост највећи проблем, Влади не вјерује 61 одсто грађана
Влади Црне Горе не вјерује 61 одсто грађана, а већина од 41 одсто њих сматра да се држава креће у лошем правцу, показало је истраживање Еуробарометра објављено на сајту Европске комисије ЕК. Истраживање је показало да 48 одсто испитаника као највећи проблем Црне Горе види незапосленост, пишу Вијести..
Истраживање на нивоу Европске уније и пет држава кандидата (Црна Гора, Македонија, Србија, Турска и Исланд), које је у Црној Гори током новембра спровео „ТНС Медиум Галлуп“ показало је да грађани више вјерују европским институцијама, Скупштини Црне Горе и медијима, него извршној власти. Само у политичке партије и локлане и регионалне власти, грађани имају мање повјерење него у Владу.
На питање да ли су склони да вјерују или не вјерују Влади, 61 одсто од 499 испитаника одговорило је негативно, док је Влади склоно да вјерује 31 одсто грађана. Остали нијесу знали да дају одговор на то питање. Ти подаци показују да је повјерење у Владу пало за четири одсто у односу на прољећно истраживање.
На питање да ли сматрате да се тренутно, генерално ствари у држави крећу у добром или лошем правцу, позитивно је одговорило свега 21 одсто грађана Црне Горе. Њих 41 одсто сматра да се ствари у Црној Гори крећу у лошем правцу, а 35 одсто испитаника сматра да се не креће ни у добром ни лошем правцу. Три одсто одговорило је да не зна одговор на то питање, пишу Вијести.
Скупштини Црне Горе вјерује 32 одсто грађана, што је исти проценат као у прољећној анкети, док је 59 одсто навело да је склоно да не вјерују парламенту, показало је истраживање.
Резултати истраживања су показали да грађани мање вјерују и медијима. Тако је 52 одсто грађана навело да је склоно да вјерује телевизији, што је три одсто мање него у претходном истраживању. Телевизији не вјерује 42 одсто грађана, а шест одсто не зна одговор на то питање.
Радију је склоно да вјерује 45 одсто испитаника, што је три процента мање него у ранијем истрживању. Том медију не вјерује 43 одсто грађана.
Штампаним медијима сада вјерује 44 одсто испитаника, девет одсто мање него на прољеће, показало је истраживање. Штампаним медијима тренутно не вјерује 49 одсто грађана.
На питање да ли сте склони да вјерујете или не вјерујете регионалним или локалним властима, позитивно је одговорило свега 21 одсто грађана Црне Горе, а негативно чак 67 одсто њих.
Политичким партијама у Црној Гори вјерује свега 19 одсто грађана, а чак 72 одсто испитаних је навело да не вјерује странкама. И партије у сусједима државама, Хрватској и Србији, имају веома низак степен повјерења. Свега 11 одсто Срба, односно осам одсто Хрвата вјерује партијама.
На питање да ли сте склони да вјерујете ЕК, потврдно је одговрило 39 одсто грађана Црне Горе, њих 35 одсто навело је да је склоније да не вјерују Комисији, 26 одсто навело је да не зна да ли вјерује тој институцији.
Европском парламенту (ЕП) вјерује 41 одсто испитаних грађана, 35 одсто је склоно да не вјерује ЕП.
Тренутну економску ситуацију у Црној Гори лошом сматра укупно 80 одсто испитаника, док је за њих 19 одсто она укупно добра.
Парцијално, само три одсто испитаника оцијенило је да је економска ситуација „веома добра“, за 16 процената она је „углавном добра“ док на другој страни 36 одсто грађана каже да је „веома лоша“, а њих 44 навело је да је „углавном лоша“.
Стање у области запошљавања као врло лоше види 87 одсто Црногораца, а као добро свега 11 одсто.
На питање шта сматрате да су два највећа проблема са којима се Црна Гора суочава у овом тренутку, са могућношћу да изаберу два од понуђених 16 одговора, 48 одсто испитаника одговорило је да је највећи проблем економска ситуација, два одсто мање него у прољећном истраживању које је објавио Еуробарометар.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: