Ево шта све могу „ђавоље кочије“ које стижу у Србију (ВИДЕО)

хеликоптери
На прошлонедјељном форуму „Армија 2018“ у Русији, једној од највећих изложби оружја и војне технике на свијету, делегација Србије, предвођена помоћником српског министра одбране за материјалне ресурсе Ненадом Милорадовићем, највише пажње је посветила борбеном хеликоптеру Ми-35, који би у наредном периоду требало да ојача српско ваздухопловство.
Према најавама српских власти, Србија ће набавити четири хеликоптера Ми-35 и три хеликоптера Ми-17, а ради се на томе да прве „тридесетпетице“ у Београд стигну за велику Војну параду, која се одржава у новембру поводом побједе у Првом свјетском рату.
Ријеч је о хеликоптеру кога су у Србији назвали „ђавоље кочије“, док је незванична руска ознака за Ми-35 — „крокодил“.
Према ријечима војног експерта Светозара Јокановића, Ми-35 је заправо извозна ознака најпознатијег руског борбеног хеликоптера Ми-24В „крокодил“, чија је серијска производња почела још далеке 1976. године.
„Поред тога што је економичније рјешење за земље попут Србије, Ми-35 има једну особину коју његови конкуренти немају – поред ватрене подршке трупама на земљи, овај хеликоптер може да служи за специјални десант (у транспортној кабини превози до осам војника са личним наоружањем), за транспорт наоружања и опреме или медицинску евакуацију рањеника са линије фронта“, казао је он.
Јокановић оцјењује да је набавка новог хеликоптера велики напредак српске војске и нашег ваздухопловства које је било у тешком стању.
На питање каква варијанта Ми-35 би највише одговарала Војсци Србије, Јокановић каже да је то она са ознаком „М“.
„Војсци Србије би сасвим сигурно највише одговарао нов Ми-35М, и то управо онакав какав се сте видели на форуму ’Армија 2018‘. Можда је на први поглед потпуно опремљен хеликоптер са прилично издашним пакетом наоружања прескуп, али ако би се упустили у детаљнију анализу, баш то јесте најповољније рјешење. Свака накнадна модернизација хеликоптера коштала би много више. Исто важи и за накнадне куповине додатног наоружања. На пример, када се руска противоклопна ракета ’Атака‘ купује накнадно и ’на комад‘ може да достигне цијену и преко два пута вишу од оне коју има када се купује као део неког крупнијег пакета наоружања. Не треба сметнути са ума ни чињеницу да се такво наоружање не купује онда када вам затреба“, навео је он.
Иначе, војни аналитичари наводе да је Ми-35 једна од извозних варијанти чувеног десантно-јуришног Ми-24, који је најраспрострањенији борбени хеликоптер у свијету, а тренутно се употребљава у чак 58 држава.
Уједно то је борбени хеликоптер који је историји учествовао у највише сукоба, коришћен је у преко 30 ратова, између осталог у Сирији и Авганистану, као и у сукобима на простору бивше СФРЈ, у Хрватској и Македонији. Два оваква хеликоптера користиле су и Јединице за специјалне операције у антитерористичкој операцији на КиМ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

