Европа инсистира да се наставе преговори између Београда и Приштине
1 min readДржавни секретар за европске послове у француском Министарству спољних послова Арлем Дезир оцијенио је данас да Србија и Косово треба да оставе за собом емоције након јучерашњег гласања у Унеску и наставе да рјешавају отворена питања кроз дијалог.
„Сви треба да предузму сљедећи корак и осигурају да дијалог Србије и Косова у Бриселу остане оквир за разговоре у циљу рјешавања преосталих питања“, рекао је Арлем новинарима више београдских медија и АФП-а.
Он је то рекао упитан да ли би исход јучерашњег гласања у Унеску, односно одбацивање захтјева за пријем Косова у ту агенцију УН, могао да се негативно одрази на преговоре ЕУ и Србије о чланству и дијалог Београда и Приштине о нормализацији односа.
Дезир је оцијенио да се „суштински, ситуација није промијенила“, да оквир за рјешавање остаје дијалог у Бриселу у коме посредује ЕУ и да је „сада важно превазићи јучерашње емоције“, додајући да се за протеклих мјесеци и година доста напредовало у односима Србије и Косова, а да су споразуми постигнути 25. августа изузетно важни, посебно када је ријеч о Заједници српских општина.
Упитан да ли би Србија требало да уложи више напора да на плану спољне политике увери ЕУ да је проевропски оријентисана, Дезир је рекао да приступање ЕУ не значи да нека земља треба да се одрекне својих веза са другим земљама ван Уније и „посебности своје историје“.
Он је оцијенио да Србија има „врло важне, историјске односе са Русијом“, као и Француска, а да Унија поштује избор својих чланица и навео да су неке од њих чланице НАТО док су неке неутралне.
Дезир је подсетио да је Србија већ активна у заједничкој спољној политици ЕУ, наводећи као пример њено учешће у мисији у Централноафричкој Републици и оцијенио да је сарадња са Србијом као предсједавајућом ОЕБС-а била врло добра.
„Србија, са својим европским опредељењем, све више ће се укључивати у спровођење и развој заједничке спољне политике и мислимо да има много чиме да допинесе јер има традицију спољне политике са снажним међународним односима“, истакао је он.
Оцијенио је и да је у околностима великих криза с каквим се суочава ЕУ у свом сусједству, попут кризе у Украјини и Блиском истоку, потребно што више сарађивати у циљу њиховог рјешавања и „због сопствене и због међународне безбедност“.
Дезир је рекао да Француска жели да се у преговорима о чланству Србије у ЕУ отворе прва два поглавља а затим да услиједи отварање још два и оцијенио да је овогодишњи извјештај Европске комисије о напретку Србије врло позитиван.
Како је истакао, односи Србије и Француске су изузетни, пријатељски и историјски а постоји и много билатералних пројеката, прије свега у привреди.
Он је додао да су француски предузетници заинтересовани за пословање у Србији у различитим областима, попут транспорта и енергије.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
О чему да се наставе, кад је „устафни суд“ у Приштини поништио Српску заједницу општина?