ИН4С

ИН4С портал

Европски “храм” у Хумској

1 min read
Храм фудбала, како навијачи Партизана називају дом својих фудбалера у Хумској, коначно би требало да служи на понос свих који га посјећују и који се на њему боре за грб на дресу.

Храм фудбала, како навијачи Партизана називају дом својих фудбалера у Хумској, коначно би требало да служи на понос свих који га посјећују и који се на њему боре за грб на дресу.

Фудбалско здање старо безмало 70 година је добило „прву рунду“ на путу ка модерном, европском изгледу, а директор стадиона Александар Степановић у разговору за „Новости“ открива шта ће све претходити финализацији посла, која би требало да уследи до лета 2020.

Стадион Партизана је, када је изграђен, био један од најљепших у Европи, имао је много сличности са оним у Берлину.

Прва утакмица је одиграна 10. октобра 1949. Југославија – Француска (1:1), а званично га је отворио Пеко Дапчевић 22. децембра 1951.

Стадион је неколико пута доживио мање адаптације, то се прије свега односило на техничка решења. Прво су стубови за рефлекторе са атлетске стазе пребачени на спољни габарит. Озбиљнија реконструкција је била 1962. за потребе Европског првенства у атлетици. Крајем 70-их и почетком 80-их дошло је до већих улагања у стадион.

Партизан је комплетно преузео бригу о свему што је везано за стадион крајем 80-их.

Војска није одвајала паре за одржавање и то је на себе преузело спортско друштво.

Партизан је од 1989. практично постао власник стадиона, тада негдје и почиње експанзија прописа УЕФА.

Кренуло је са сједећим мјестима, па са наслоном, тада су свлачионице биле 45 квадрата, после 80, а сада су 120. Сада има много посебних просторија, Партизан више не може да испуни те прописе, јер немамо површину. Најрационалније је да сада комплетан спорт-сервис пребацимо на запад гдје ће бити на располагању око 4.000 квадрата, што за собом повлачи и рестриктивни простор.

Прије неколико дана је у Скупштини града усвојен план детаљне регулације спортског комплекса „Партизан“

Реконструкција подразумјева да на садашњу бетонску конструкцију ширимо прстен. Ова садашња не може да прихвати толико оптерећење. Она ће бити око осам метара ширине на сјеверу и југу, а на западу и истоку 12 метара. Стадион ће бити покривен до атлетске стазе, а рефлектори би били у унутрашњем прстену на 25 метара од терена, колико прописи налажу. Четири куле изван стадиона би требало да служе за ВИП и новинарске ложе. У свакој варијанти рушимо све ложе и на истоку и на западу и имаћемо суперлуксузне нове ложе, казао је Степановић за „Новости“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Европски “храм” у Хумској

  1. Прва утакмица је одиграна 10. октобра 1949. Југославија – Француска (1:1), а званично га је отворио Пеко Дапчевић 22. децембра 1951.

    Европски “храм” у Хумској
    Hram ……………….????????????????????

    1. @ Anonimni,
      И нововерци имају потребе да имају неки свој храм. Ови евроунијати су решили да један од њихових храмова буде и стадион „Партизан“. Можда то у спомен на њиховог великог свештеника Пеку Дапчевића.
      „Партизан“ није српски, зато је и нормално да на трибини буду онолика латинична слова.
      А онај велики храм звани стадион Рајко Митић им се не свиђа зато што подсећа на српство. Па су решили да га сруше и уместо њега направе већи и бољи, по врхунским нормама Европске уније. Који свештеник ЕУ ће бити на његовом отварању, још није познато.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy