Европски парламент: Преиспитати истрагу о убиству Душка Јовановића, сузбити шверц цигарета
1 min readПосланици Европског парламента у амандманима на Извјештај о Црној Гори позвали су на убразање процеса ЕУ реформи, али и изразили жаљење што је “међу владајућом политичком елитом евидентно растуће оклијевање да се напредује у преговорима с ЕУ“, пише РТЦГ портал.
У измјенама које је предложила Европска народна партија, најјача странка у ЕП, наводи се да Пармалент жали што ниједно од 33 отворена поглавља није затворено од 2017. године, што успорава позитивне резултате и статус Црне Горе као најнапредније земље Западног Балкана у њеном напретку ка приступању ЕУ, и Црна Гора се подстиче да настави посебно да се фокусира на испуњавање преосталих привремених мјерила у поглављима 23 и 24, а након тога и на затварање поглавља, јавља дописник РТЦГ-а из Брисела Иван Мијановић.
У амандманима се изражава чврсто увјерење да је Црној Гори потребна стабилна проевропска влада и ЕУ оријентисана већина да би убрзала реформе везане за ЕУ, и охрабрује се предсједник, нови парламент и влада да се усредсреде на кључне реформе потребне да би земља остварила напредак у ЕУ интеграцији и обезбјеђивање њихове правилне и благовремене имплементације;
Из редова Либерала позвали су изабраног предсједника и политичке странке да се уздрже од употребе запаљиве реторике у политичким дискусијама како би се спријечила даља поларизација у земљи и додатне тензије у региону.
Спријечити заобилажење ЕУ санкција
Посланици похваљују усаглашеност Црне Горе са вањском и безбједносном политиком ЕУ и санкцијама Русији, међутим, изражава се забринутост због чињенице да све већи број руских држављана, укључујући олигархе, борави у главном граду Црне Горе и приморском региону.
Посланици позивају да се осигура да Црна Гора неће постати „чвориште за привредне субјекте и појединце који желе да заобиђу санкције“.
Странка конзервативаца и реформиста подсјећа да је Црна Гора међу западнобалканским земљама у којима се налази највећи број украјинских држављана који су побјегли од рата, преко један одсто становништва земље.
Ојачати сарадњу у борби против дезинформација
Када је ријеч о борби против лажних вијести у амандманима се наглашава важност слободе медија и независност, квалитет извјештавања и унапређење медијске писмености као кључ у борби против манипулативних дезинформација.
Позива се на јачање европске сарадње са Црном Гором у рјешавању проблема дезинформација, сајбер и хибридних пријетњи које настоје да “поткопају европску перспективу региона”.
Посланици осуђују напоре Русије да искористи етничке тензије у Црној Гори како би се распламсали сукоби и подијелиле заједнице. Такође, осуђују улогу Русије у ширењу манипулативних дезинформација у Црној Гори, али и изражавају забринутост је због покушаја Српске православне цркве у Црној Гори да промовише руске дезинформације.
Поздрављени напори у сузбијању кријумчарења цигарета
У амандманима на извјештај поздрављају се позитивни напори у области спрјечавања незаконите трговине, односно кријумчарења цигарета, као и нове мјере које је Влада објавила у јулу 2022. године, а којима се забрањује складиштење дувана у Бару. Парламентарци понављају важност даљих мјера за борбу против шверца цигарета, посебно у Слободној зони Луке Бар.
Забринутост због независности медија
Посланици у амандманима изражавају забринутост због дубоке политичке поларизације у медијском окружењу, недостатка медијске независности јавног емитера и притиска који на локално медијско тржиште врши ширење регионалне медијске конкуренције.
Наглашава се потреба независносто и слободе медија, а власти позивају да се уздрже од предузимања било каквих административних, законодавних или политичких акција које би угрозиле уређивачку, институционалну или финансијску независност јавног емитера.
Посланици Зелених и Либерала, истакли су и забринутост због избора генералног директора јавног сервиса, чиме се „крши коначна судска одлука”.
Заступници у Европском парламенту позивају на већу транспарентност у погледу повјерљивих досијеа о нападима на новинаре, наглашавају потребу да се преиспита истрага о убиству Душка Јовановића и да се сарађује са страним стручњацима како би се осигурала потпуна и ефикасна истрага случаја.
Отворити архиве тајне службе
Посланици су у амандманима поновили важност кажњавања ратних злочина и осуде његовог величања и позвали Црну Гору да отвори архиве бивше Југословенске тајне службе и да слиједи адекватну правну процедуру за пренос релевантних досијеа у црногорске државне архиве.
Десничарске партије: Подршка останку Црне Горе ван ЕУ
У амандманима које су предложили посланици крајње десничарских партија у Европском парламенту наводи се да је посвећеност Црне Горе интеграцији у ЕУ подржана одређеним нивоом јавне подршке само због уочених финансијских добитака до којих би то могло довести.
Понављају подршку останку Црне Горе ван ЕУ, уз напомену да ниједно поглавље није завршено у протеклих шест година упркос огромном финансирању од стране пореских обвезника држава чланица.
Посланици крајње деснице у амандманима су осудили „саосјећајни однос ЕУ према Милу Ђукановиц́у, премијеру и тадашњем предсједнику Црне Горе у периоду од скоро 23 године, „под изговором његове жеље да се придружи Европској унији и НАТО-у“. Подсјећају да ће однос ЕУ са Милом Ђукановићем остати „еклатантан примјер ‘двоструких стандарда‘, што значи да ће морализирање ЕУ остати нечувено у остатку свијета“.
Из ове политичке групације напомињу да су народи Западног Балкана добри примјери зашто „мултикултурална друштва доводе до слабих, крхких, насилних и непродуктивних нација“.
Посланичке групе ЕП поднинеле су скоро 250 амандмана на извјештај о Црној Гори, на основу којих ће бити сачињени компромисни амандмани о којима ће гласати Вањскополитички одбор Евопског парламента.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ljudi EU ne predtavlja EVropski parliament. ZOVITE STVARI PRAVIM IIMENOM. EU JE SINDIKAT jednog dela Evrope.
Zasto je Engleska pobegla iz EU?
Zasto su dva podpisnika ugovora sa EU
Optuzeni za veleizdaju?
Zasto o tome niko ne govori?
https://youtu.be/ODmyFioWcyI