ИН4С

ИН4С портал

Европски парламент удара на Турску: Анкари упућена оштра критика због односа са Русијом

1 min read

Фото: ЕПА-ЕФЕ (Патрицк Сеегер)

Посланици Европског парламента критиковали су Анкару што није ограничила руске медије усред специјалне операције у Украјини, а истовремено је подстицала руско-турску трговину, примала руске грађане и није се придружила санкцијама Москви. Објављивање антитурских необавезујућих извештаја није неуобичајено за Европски парламент, оцењују стручњаци.

Турско министарство спољних послова осудило је најновији годишњи извештај Европског парламента о Турској пошто је документ, између осталог, критиковао Анкару због њених блиских веза са Русијом.

„Од суштинске је важности да Турска остане ангажована са ЕУ, такође на примени санкција Русији, посебно у погледу санкционисаних производа“, рекао је комесар ЕУ за проширење Оливер Вархељи.

Истовремено, у извештају се изражава забринутост у вези са „значајним падом усклађености Турске са спољном и одбрамбеном политиком ЕУ, која је пала на само 7 одсто 2021. године“.

Турско министарство је у саопштењу навело да је извештај „збирка неоснованих навода и предрасуда“ и да показује да његове чланице не успевају да развију „прави стратешки приступ ЕУ, као и нашем региону“.

Признајући конструктивну улогу Турске у „омогућавању преговора између Украјине и Русије“, у извештају се посебно оптужује Анкара да „не ограничава рад руских медија у контексту руског рата против Украјине“.

Антитурски извештаји уобичајени за ЕП

„Само бих рекао да Европски парламент посебно има обичај да издаје антитурске извештаје, који се у Турској не схватају озбиљно“, каже за Спутњик Хасан Унал, професор политичких наука и међународних односа на Универзитету Баскент у Анкари.

Он је извештај описао као „само још један бирократски папир који пуни полице Европског парламента“, и који „само доприноси томе да ЕП у Турској треба третирати као веома непријатељску институцију, и тако се у ствари и гледа на њега“.
„У суштини, Европски парламент од себе прави институцију за подсмех. Понекад се насмејете, а понекад само баците папир и препустите бирократама да се тиме баве. Генерално, овако се на то гледа у овој земљи“, каже Унал.

На питање да ли би Турска могла да постане жртва лова на вештице из ЕУ, он није искључио такав сценарио, додајући да Анкара „у суштини види већу прилику у сарадњи са“ Москвом, додуше „не кроз ратно профитерство“.

„А руски медији у овој земљи су слободни да раде. И не мислим да би Турска урадила било шта друго по том питању. А Европска унија, а посебно Европски парламент, јесте и биће веома критичан према томе“, истакао је политиколог.

Слично размишља и Хасан Селим Озертем, безбедносни и политички аналитичар из Анкаре, који је за Спутњик рекао да су у последњих неколико година „извештаји ЕУ о Турској изгубили своју трансформативну моћ и утицај на турску политику“.

Он извештај Европског парламента види као разочаравајућ, посебно указујући на део извештаја у коме се наводи да „покушаји Анкаре да истовремено одржи везе и са Русијом и са Западом подривају усклађивање Турске са заједничком безбедносном и спољном политиком ЕУ“.

„Oво је необавезујући, саветодавни документ. Тренутно, канцеларија Жозепа Бореља такође ради на оквиру за ревитализацију дијалога са Турском. Документ Европског парламента игнорише не-нормативни однос заснован на трансакционизму. Остаје да се види оквир који ће из ове перспективе израдити Борељова канцеларија“, закључио је Озертем, преноси Спутник.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy